Premiera nowej płyty The WHOOP Group Crimes II

Crimes II to najnowsza płyta najbardziej rozpoznawanego polskiego kwartetu saksofonowego The WHOOP Group. Jest ona nawiązaniem do debiutanckiego albumu zespołu oraz kontynuacją podróży przez jego kryminalny motyw. Na płycie znalazły się wyłącznie autorskie aranżacje dzieł orkiestrowych w wyjątkowej wersji na kwartet saksofonowy. Premiera albumu odbędzie się 4 czerwca w sali koncertowej Nowej Miodowej w Warszawie.

Premiera nowej płyty The WHOOP Group Crimes II

Zespół The WHOOP Group to kwartet saksofonowy złożony z najwybitniejszych instrumentalistów młodego pokolenia. Tworzą go Jakub Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy), Szymon Zawodny (saksofon barytonowy). Po sukcesie ich debiutanckiej płyty Crimes w 2018 roku - za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku” - nadszedł czas na kolejny album.

Crimes II nawiązuje do kryminalnego motywu pierwszego krążka i stanowi rozbudowaną formę tej idei. W albumie znalazły się wyłącznie autorskie aranżacje wybranych dzieł orkiestrowych i ani jednego utworu oryginalnie skomponowanego na kwartet saksofonowy. Na tym właśnie polega muzyczny występek.

-        Naszym celem było po raz kolejny przełamanie konwencji i tchnięcie nowego ducha w znane “klasyki”. Wierzymy, że te utwory w wersji na cztery saksofony szczerze zaskoczą i zachwycą miłośników i amatorów muzyki - mówi sopranista kwartetu i aranżer Jakub Muras.

Na płycie usłyszeć można m.in. Suitę z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, Suitę św. Pawła Gustava Holsta czy Symfonię nr 1 D-dur „Klasyczną” Sergiusza Prokofiewa. Wszystko w wyjątkowej, wirtuozowskiej wersji na cztery saksofony.

-        W każdy z aranży włożyliśmy wiele pracy i jeszcze więcej serca, by zaproponować słuchaczom coś niepowtarzalnego, co podkreśli nasz własny styl, a przy tym pozwoli zaprezentować znane i lubiane utwory symfoniczne w niespotykanej odsłonie - mówi aranżer, kompozytor i tenorzysta zespołu Krzysztof Koszowski.

Premierowy koncert najnowszej płyty The WHOOP Group odbędzie się 4 czerwca o godzinie 18 w sali koncertowej Nowej Miodowej w Warszawie. Muzycy zaprezentują pełen materiał z najnowszego albumu. Bilety wciąż do nabycia.

Więcej informacji na stronach:

https://twg.com.pl/

https://www.facebook.com/TheWhoopGroup/

https://www.instagram.com/thewhoopgroup/

 

Link do wydarzenia: https://nowamiodowa.pl/pl/wydarzenie/whoop-group?fbclid=IwAR194kOZ1xHAhvAb__U1zMpuByP7YxRfsuPA8Hiew0CHatn5-pW_fnUEsHQ

 

Link do nabycia biletów:

https://www.ebilet.pl/muzyka/pozostale/the-whoop-group

 

*****

The WHOOP Group to czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu!
(Jan A. P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara)

The WHOOP Group to najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy złożony z najwybitniejszych saksofonistów młodego pokolenia. Zespół aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą, często występując w towarzystwie orkiestr symfonicznych i big bandów. Muzycy kwartetu łączą wirtuozerię i żywiołowość z muzykalnością i perfekcją, rozwijają się w błyskawicznym tempie oraz cieszą wyjątkowym uznaniem publiczności na całym świecie (klip z nagraniem Burzy Vivaldiego – właściwie finału Koncertu g-moll RV 315 – ma aktualnie ponad 30 milionów odsłon w Internecie).

Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, lecz doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Ponadto muzycy tworzą własne kompozycje, które nierzadko są syntezą wszystkich wykonywanych przez zespół gatunków muzycznych. Możliwości tego kwartetu są także inspiracją dla innych twórców, którzy dedykują im swoje utwory. Dla The WHOOP Group komponowali m. in. Krzysztof Falkowski czy Jan A.P. Kaczmarek, który przeznaczył zespołowi solową partię w swojej monumentalnej Rapsodii Śląskiej, której prawykonanie odbyło się na Stadionie Śląskim w 2019 roku.

Każdy z muzyków zespołu indywidualnie jest laureatem licznych prestiżowych nagród na konkursach solowych i kameralnych, a jako zespół zajęli I miejsca w międzynarodowych konkursach m. in. w Paryżu, Bydgoszczy czy Warszawie. Za debiutancką płytę Crimes (2018) zostali ponadto nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”. Są także tegorocznymi laureatami nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Orkiestrowa za płytę Debut, nagraną wraz z Warsaw Saxophone Orchestra.

The WHOOP Group zapraszany jest także często do współtworzenia różnych projektów, podczas których nawiązuje współpracę z innymi artystami oraz zespołami. Do tej pory muzycy mieli okazję dzielić scenę m. in. z Dorotą Miśkiewicz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Pawbeatsem, Krzysztofem Herdzinem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą, Pawłem Gusnarem, Małgorzatą Kożuchowską, Tamarą Arciuch, Magdaleną Kumorek, zespołem Dagadana czy Andrzej Kowalski Quartet.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic