PŁYTA Z KOLĘDAMI „NA INNY CZAS” - INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ  

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który mimo grudniowego zimna rozpala i łagodzi serca. Dla wielu wspólnie śpiewane kolędy to symbol rodzinnego zjednoczenia. Nie każdemu dane było jednak, by 24 grudnia spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole. Kolędy przez lata śpiewane były ze łzami w oczach, a puste miejsca przy stole zajmowała tęsknota.

Instytut Pamięci Narodowej wydał płyty z kolędami „Na Inny Czas”, która przywraca pamięć o trudnych momentach w historii Polski, kiedy to nasz naród musiał walczyć o przetrwanie – zarówno fizyczne, jak i kulturowe. Okolicznościowe wydanie ma pokazać, że mało znane teksty kolęd – często do tradycyjnych melodii – powstawały też w miejscach niekojarzących się z radością świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach czy obozach jenieckich. Słowa kolęd z płyty „Na Inny Czas” niosą ze sobą ogromny ładunek emocji. W hałasie i przedświątecznym rozgardiaszu przypominają, jak wyglądały święta w okresie wojen i niewoli, rzucając światło na to, co naprawdę w życiu ważne...

Autorzy zaprezentowanych na płycie kolęd – m.in. Halina Golczowa, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Borowski – nakreślili niezwykły obraz rodaków, którzy przetrwali najgorsze życiowe próby. Instytut Pamięci Narodowej poprzez tę płytę pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju.

Płyta służyć będzie celom statutowym Instytutu Pamięci Narodowej – nie będzie dystrybuowana komercyjnie. Dla szerszego grona odbiorców trafi poprzez serwisy internetowe – m.in. YouTube, Facebook i Instagram.

Muzyka do kolęd patriotycznych często nieznanych autorów została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Na płycie usłyszymy czworo solistów: Jakuba Badacha, Katarzynę Cerekwicką, Gabrielę Mościcką i Łukasza Reksa.

Towarzyszy im chórek, sekcja rytmiczna oraz kameralna orkiestra smyczkowa.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Kultura, Dzieje.pl, Histmag.org, przystanekhistoria.pl

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic