Leszek Możdżer & MACV - Composities

Warszawska Opera Kameralna z dumą prezentuje prapremierę swojego nowego wydawnictwa płytowego – albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej zatytułowanego Composites. Wszystkie utwory, które znalazły się na albumie, zostały specjalnie nagrane na zamówienie Opery.

Leszek Możdżer & MACV - Composities

WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA PREZENTUJE

LESZEK MOŻDŻER & ORKIESTRA INSTRUMENTÓW DAWNYCH WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ (MACV)

 

PRAPREMIERA ALBUMU: 5 CZERWCA 2023

Artysta od lat poszukuje nowych jakości brzmieniowych swojego instrumentu. Świat muzyki dawnej to jedna z jego ostatnich pasji – pisze dziennikarz Polskiego Radia Jacek Hawryluk o Możdżerze. A wynikiem tych poszukiwań jest niezwykły album, który już wkrótce trafi do rąk fanów Artysty.

Album Composites to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane Compositum I,II,III,IV) nie są kompozycjami, tylko kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera wyimprowizowane, a do tych improwizacji Artysta dopisał partyturę dla Orkiestry. Dwa pozostałe utwory – Ballad For Lars, zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – Możdżer skomponował klasycznie.

Najnowsze dzieło Możdżera powstało na fortepianie Fazioli w obniżonym do 432 Hz stroju. Prawie dwa lata zajęło Artyście dojście do optymalnego naprężenia strun. Pozwoliło to na spotkanie z niższym strojem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

Muzycy, grając na instrumentach dawnych, wchodzą do pewnego rodzaju niszy. Definiują się jako muzycy alternatywni w stosunku do masowo odbieranej symfoniki – mówi Leszek Możdżer.

Warszawska Opera Kameralna, wydawca albumu Composites odważnie wkroczyła na rynek wydawnictw muzycznych. Najnowszy album Leszka Możdżera to kolejne wydawnictwo sygnowane logiem Opery, które trafi na sklepowe półki. Trafi, ale w sposób nietypowy, bo w dwóch etapach.

Prapremiera albumu Composites będzie miała miejsce 5 czerwca na organizowanym od lat przez Leszka Możdżera Festiwalu Enter w Poznaniu. Tylko tam będzie można zakupić specjalne wydanie albumu, które ukaże się w limitowanym, numerowanym boksie zawierającym kolorową płytę winylową i obszerną dwudziestostronicową książeczkę z licznymi zdjęciami oraz tekstami w językach: polskim, angielskim, niemieckim i japońskim. Dodatkową gratką dla koneserów muzyki będzie kaseta magnetofonowa zawierająca materiał z albumu. W każdym boksie znajdzie się również certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Specjalne wydanie albumu Composites można zamówić w przedsprzedaży w internetowym sklepie Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

Premiera płyty CD oraz albumu winylowego, które trafią na sklepowe półki zapowiadana jest na październik bieżącego roku. Płyta CD zawierać będzie książeczkę z unikatowymi zdjęciami z sesji nagraniowej albumu oraz opisy w językach: polskim, angielskim, niemieckim i japońskim. Album winylowy zostanie wydany na niebieskim kolekcjonerskim krążku. Równocześnie album udostępniony zostanie na wszystkich platformach streamingowych.

Ukazanie się tak unikatowego albumu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, śpiewaczki operowej i pomysłodawczyni serii płytowej Jazz z MACV - Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd.

Połączenie jazzu z muzyką klasyczną jest dla Alicji Węgorzewskiej naturalne. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: Ten mariaż istniał od zawsze. Kiedy słuchamy muzyki Bacha, nie wiemy, czy grał ją dokładnie tak, jak sugeruje zapis nutowy. Może improwizował? Ówcześni muzycy robili to przecież na co dzień. Bach mógł więc w nutach zapisać tylko część – jazzowej de facto – improwizacji. Mozart często przekomponowywał i przenosił zaaranżowane przez siebie motywy z jednego utworu do drugiego. Mówi się, że także Chopin był kompozytorem jazzowym, bo jego improwizacje i wyobraźnia muzyczna sięgały niezwykle daleko.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic