"Adam's Apple" Mateusza Smoczyńskiego - inspirujące połączenie dwóch światów: jazzu i klasyki

„Adam’s Apple” jest przełomowym projektem w karierze Mateusza Smoczyńskiego. To jego pierwszy album z muzyką symfoniczną, ukazujący dwa bieguny inspiracji skrzypka-kompozytora, jakimi są muzyczne ikony: John Adams i Zbigniew Seifert.

Na albumie znalazły się dwa koncerty skrzypcowe, będące jednocześnie fonograficznymi premierami: tytułowy “Adam’s Apple” skomponowany przez Mateusza Smoczyńskiego oraz „Koncert Jazzowy” Zbigniewa Seiferta, który ukazuje się na płycie w 50 lat od powstania w 1973 roku. Wspólnym mianownikiem obydwu dzieł są improwizujące skrzypce łączące dwa światy - jazzu i klasyki. Mateusz, jako muzyczny spadkobierca legendarnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta, zderza coltrane'owski styl gry na skrzypcach z minimalistycznym nurtem w stylu muzyki Johna Adamsa. Utwory zostały nagrane z towarzyszeniem Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka oraz wybitnych gości tworzących combo jazzowe: Dominika Wani, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza.

Płyta "Adam's Apple" przedstawia drogę Mateusza Smoczyńskiego od improwizującego skrzypka po kompozytora muzyki symfonicznej. Jest fascynującą podróżą przez wielość niezwykłych dźwięków, brzmień i technik skrzypcowych. Warto zanurzyć się w ten wyjątkowy muzyczny świat. Artysta wyznaje: „Od początku mojej muzycznej kariery jestem przez wielu krytyków uznawany za kontynuatora drogi wytyczonej przez Zbigniewa Seiferta. Moja debiutancka płyta "Inspirations" była poświęcona właśnie jemu oraz Johnowi Coltrane'owi. Pomimo ogromnej fascynacji grą Seiferta, komponując „Adam's Apple” chciałem pójść w zupełnie innym kierunku i pokazać, na jak odmiennym muzycznym biegunie obecnie jestem".

Mateusz Smoczyński - "Adam's Apple. Smoczyński – Seifert - Violin Concertos"
Wykonawcy:
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Rafał Janiak - dyrygent, Chopin University Chamber Orchestra
combo jazzowe: Mateusz Smoczyński, Dominik Wania, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
Album zawiera 2 koncerty skrzypcowe:
„Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego oraz
„Koncert Jazzowy” Zbigniewa Seiferta

Stylistycznie tytułowy utwór najbardziej nawiązuje do muzyki Johna Adamsa. „Inspirowałem się całą twórczością Adamsa, ale głównie Koncertem skrzypcowym, Harmonielehre, Naive and Sentimental Music oraz Koncertem fortepianowym. Dzięki jego kompozycjom odkryłem nowe piękno w muzyce symfonicznej. Spotkaliśmy się po raz pierwszy po koncercie w Tonhalle w Zurychu w 2022 roku – wspomina Mateusz. Podczas tego spotkania dostał ode mnie partyturę i nagranie "Adam's Apple". Opowiedziałem mu jak wielki wpływ miała na mnie jego twórczość i rozszyfrowałem tytuł mówiąc, że chodzi o jabłko Johna Adamsa. Kilka miesięcy później poleciałem na jego koncert do Reykjavíku. Tam Adams sam podszedł do mnie i powiedział: Wonderful composition.”

Tytuł koncertu jest grą słów i teoretycznie powinien nosić nazwę "Adams' Apple" (jabłko Adamsa). W tym znaczeniu jabłko symbolizowałoby kompozycję, jako owoc muzyki Johna Adamsa. Jednak przesuwając apostrof w tytule Smoczyński dał słuchaczom przestrzeń na własną interpretację. Dzięki temu zabiegowi koncert zyskał charakter programowy. „Jabłko Adama” nasuwa odbiorcom biblijne skojarzenia z historią Adama i Ewy. Jednocześnie tytuł koncertu odzwierciedla także jazzowe źródła inspiracji, nawiązując do jednego z najwybitniejszych muzyków naszych czasów - Wayne'a Shortera i jego utworu o tym samym tytule.

Dualizm to także cecha utrwalonego po raz pierwszy na płycie „Koncertu Jazzowego” Seiferta, w którym na przemian gra klasyczna orkiestra i coltrane’owskie combo jazzowe. W muzyce Seiferta słychać inspiracje muzyką słowiańską. Charakterystyczne skale oraz interwały przywodzą skojarzenia z muzyką Szymanowskiego i Karłowicza. Warto przypomnieć, że Smoczyński jest autorem pierwszej edycji partytury koncertu i wykonuje go od kilku lat.

Wyjątkową specyfiką albumu „Adam’s Apple” są zastosowane technologie. Fani dobrej jakości brzmienia mają w czym wybierać! Album został wydany w trzech formatach – białym winylu o gramaturze 180, hybrydowym Super Audio CD (zawierającym również warstwę CD) oraz Dolby Atmos. To swoista historia fonografii - od dźwięku analogowego, po fenomen nośnika SACD sprzed 20 lat i najnowocześniejszą technologię dźwięku dookólnego Dolby Atmos.

Mateusz Smoczyński - skrzypek, solista i kompozytor, jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków, współzałożyciel Atom String Quartet, przez lata mieszkający w San Francisco, gdzie współpracował z legendarnym Turtle Island Quartet (dwie nagrody Grammy), w maju 2024 podpisał kontrakt z Warner Music Poland.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic