ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Wystawa dzieł Henryka Wańka w Galerii Sztuki Wirydarz

Wystawa najnowszych dzieł Henryka Wańka w Galerii Sztuki Wirydarz pt. Góra/Dół rozpocznie się wernisażem 10 maja 2024 i potrwa do 22 czerwca 2024.

Dawny tekst gnostycki powiada: quod superius est sicut quod est inferius, co później powtarza Modlitwa Pańska – jako w niebie tak i na ziemi. Ale nie chodzi tu o podobieństwo góry i dołu, a tylko o pewien stwórczy związek. To co jest w dole pochodzi od tego co w górze, jak dalej mówi gnostyk: aby się spełnił cud rzeczy jedynej (ad perpetranda miracula rei uni). Zatem wszystko pochodzi z nieba, lub – jeśli ktoś woli – z kosmosu.

Ten porządek był przedstawiany w obrazach od zawsze, w symbolach adekwatnych do aktualnych wierzeń. Co może być jego symbolem dzisiaj? Czy w ogóle potrzebny jest symbol? Na takie pytania nie mam odpowiedzi. Mam tylko narzędzia malarskie –barwniki, spoiwa, ekrany płótna lub papieru. Lubię zadawać się z nimi i różne są tego rezultaty. Może na tej drodze jest nadzieja na odpowiedź? Próbuję.                                                                    

Henryk Waniek
Kwiecień 2024

Henryk Waniek. Quasi biogram:

Urodziłem się przed połową minionego stulecia, więc zdążyłem wiele nabroić. Kto jest ciekawy szczegółów znajdzie niektóre w Wikipedii, a o inne może mnie - póki żyję - spytać. Między innymi maluję obrazy, choć uważam się za ikonoklastę. Dlatego lepiej czuję się jako pisarz, choć pisanie jest straszną mordęgą. I tak dalej.

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic