Polecamy

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst"

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
28.09.17 – 21.01.18

Wystawa FRIDA KAHLO i DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce. W Poznaniu można zobaczyć m.in. ikoniczne prace Kahlo: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI". Tytułowy polski kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje Fridy Kahlo i Diego Rivery z autorkami o polskim pochodzeniu (fotografką Bernice Kolko i malarką Fanny Rabel), z drugiej – obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

kuratorka: dr Helga Prignitz-Poda

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 28 prac Fridy Kahlo, 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku. Zobaczymy także około 60 prac uczennicy Fridy, Fanny Rabel, około 80 fotografii Bernice Kolko, a także 14 prac z Muzeum Narodowego w Warszawie, około 20 innych dokumentów: recenzji, plakaty, katalogi z wystawy z 1955 roku oraz innych wystaw Sztuki Meksykańskiej w Polsce i 40 prac artystów z grupy meXylo.

CIEKAWOSTKI
Na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – „Zraniony stół” (121x244 cm). Artystka podarowała go Związkowi Radzieckiemu, ale nie wiadomo, czy w ogóle trafił do nowych właścicieli. Ślad po obrazie urywa się w Krakowie, skąd miał być przewieziony do Bułgarii, a stamtąd do Rumunii. Jedna z sal Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu będzie przypominała o Wystawie Sztuki Meksykańskiej z 1955 roku oraz historię zaginionego obrazu.

KURATORKA
Dr Helga Prignitz-Poda ‒ kuratorka wystawy, autorka tekstu do katalogu, kolekcjonerka, historyk sztuki. Ukończyła Freie Universitat w Berlinie. Zajmuje się głównie sztuką latynoamerykańską. W 1978 roku przełożyła z j. hiszpańskiego na niemiecki pierwszą biografię Fridy Kahlo. Kuratorka wielu wystaw Fridy Kahlo w Europie, m.in „Frida Kahlo Retrospektive” (Berlin, Wiedeń 2006-2010), „Frida Kahlo and Diego Rivera from the Gelman Collection”(Istanbuł, Dublin 2011), „Frida Kahlo” (Rzym, Genua 2014). Autorka wielu książek, katalogów o Fridzie Kahlo i Diego Riverze oraz publikacji, dotyczących sztuki meksykańskiej, m.in. „Taller de Grafica Popular” (2002).

EDUKACJA
Wystawa zostanie wzbogacona o program towarzyszący stworzony dzięki wsparciu Fundacji Veolia. W jego ramach znajdzie się szereg działań edukacyjnych, pokazy filmów oraz wydarzenia kontekstowe. Można zamawiać lekcje muzealne dla uczniów na każdym poziomie edukacji, a od października zapraszamy na warsztaty plastyczne, muzyczne i społeczne oraz oprowadzanie po wystawie (również w języku angielskim).

GADŻETY
Z okazji tego wydarzenia zostanie wyprodukowana limitowana seria produktów inspirowanych twórczością Fridy Kahlo oraz innych prezentowanych artystów. Będą to m.in.: katalog, torby, pocztówki, ulotki, piny, plakaty kolekcjonerskie, kalendarze, koszulki, podkładki.

BILETY
Przez Internet można kupić wyłącznie bilety normalne i ulgowe, bilety grupowe są dostępne tylko w kasie CK ZAMEK.
Dla dzieci do 5. roku życia wstęp na wystawę jest bezpłatny. Bilet normalny: 25 zł, bilet ulgowy: 20 zł, bilet grupowy: 15 zł od osoby (grupa od 15 osób, jeden opiekun na 15 osób – wstęp bezpłatny), bilet z Kartą Rodziny Dużej: 15 zł (od osoby).

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 wydarzeń z zakresu sztuk wizualnych, teatru, filmu, muzyki i literatury. Nasza siedziba powstała w 1910 roku jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. W czasie II wojny światowej zamek został przebudowany na rezydencję Adolfa Hitlera. W 1962 roku powstał Pałac Kultury, który szybko stał się użytkownikiem niemal całego obiektu. Dziś gospodarzem gmachu jest Centrum Kultury ZAMEK.

 • 10:10 Alan Menken Beauty And The Beast - Main Tittle
 • 10:21 Sergiusz Prokofiew Symfonia Klasyczna (1)
 • 10:29 Fritz Kreisler Liebesleid
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic