ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Pojazdy Bonda w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie

17 pojazdów z 13 filmów o Jamesie Bondzie w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie. Wystawa “Bond in Motion” prezentuje samochody, łodzie, motory z takich filmów jak “Śmierć nadejdzie jutro”, “Operacja piorun”, “Skyfall” czy “Tylko dla twoich oczu”.

Pojazdy Bonda w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie

posłuchaj Lidia Krawczuk o wystawie "Bond in Motion"

Elegancki szpieg, doskonały w sztukach walki, otoczony luksusem i pięknymi kobietami, mistrz w grach hazardowych i wreszcie posiadacz zadziwiających gadżetów. To James Bond. Postać stworzona przez brytyjskiego pisarza Iana Fleminga, stała się ikoną popkultury i jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych. Teraz jego niezwykłe pojazdy można oglądać w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie.

“Jesteśmy bardzo podekscytowani, gdyż zawsze mieliśmy kontakt z Bondem z popkulturowego punktu widzenia. To świetna okazja, aby uczyć ludzi o szpiegostwie i wzbudzać w nich ekscytację szpiegostwem. Tak, to fikcja. Ale jednocześnie ma aspekty, które są prawdziwe i ekscytują publiczność” - mówi Chris Costa, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie.

Chris Costa, to były oficer wywiadu. Na pytanie czy jest byłym szpiegiem, odpowiada :
“Niektórzy mówią, że funkcjonariusze wywiadu są szpiegami. Więc akceptuję to. Wiesz, albo jesteśmy szpiegami, albo opiekunami szpiegów, lub łapiemy szpiegów, a ja byłem po trochu w tym wszystkim” - zaznacza.

Wystawa w Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie to 17 kultowych eksponatów plus fragmenty z filmów z udziałem prezentowanych pojazdów. Amanda Ohlke, dyrektor ds. edukacji dorosłych w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa zachęca:

“Spodziewaj się, że będziesz oszołomiona! “Bond in Motion” przedstawia jedne z najbardziej niezwykłych pojazdów z muzeów Bonda. Niezależnie którego Bonda kochasz, znajdziesz tu ten pojazd, a jeśli jesteś miłośniczką samochodów, to będziesz w niebie : BMW , Aston Martin, i oczywiście niespodzianki, mamy też łodzie i łodzie podwodne” - podkreśla.

Pojazdy prezentowane są w sali na drugim piętrze budynku muzeum. Umieszczenie ich w sali wystawowej było więc nie lada wyzwaniem.

“Musieliśmy zadbać o to, aby pogoda nam sprzyjała. Wiał wiatr gdy przywieziono te pojazdy na parking muzeum. Następnie dźwig musiał pojedynczo przenosić te pojazdy przez te duże drzwi do muzeum, co wzbudzało nerwowość. Pierwszego dnia, gdy to robiliśmy, był silny wiatr, więc musieliśmy przesunąć to na inny dzień. Lecz zgromadziliśmy tutaj wszystkie te pojazdy, aby publiczność mogła je zobaczyć i się nimi cieszyć” - wyjaśnia Chris Costa.

Międzynarodowe Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie to niezależne muzeum non-profit, które dokumentuje historię i współczesną rolę szpiegostwa. Posiada największą na świecie kolekcję prezentowaną publicznie. Jedną z pierwszych rzeczy, które odwiedzający widzą w holu, jest Aston Martin DB5 z 1964 r., znany z „Goldfinger”. Samochód znajduje się w stałej kolekcji International Spy Museum.

Wystawa "Bond in Motion" będzie prezentowana do kwietnia 2025 roku.

Lidia Krawczuk

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic