ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

ŁATAJ! CERUJ! DŁUGIE ŻYCIE UBRAŃ

Od połowy kwietnia w Centrum Kultury ZAMEK będzie można zobaczyć wystawę poruszającą temat fast fashion, czyli problem szybkiej mody – napędzanej trendami i niskimi cenami. Prace znanych osób artystycznych zaprezentowane w ramach „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” nie tylko pokażą nam, że problem istnieje, lecz przede wszystkim nakierują na poszukiwanie jego rozwiązania.

ŁATAJ! CERUJ! DŁUGIE ŻYCIE UBRAŃ

SZTUKA WSPÓŁCZESNA O SZYBKIEJ MODZIE – NOWA WYSTAWA CZASOWA W CK ZAMEK W POZNANIU

wystawa

13.04–28.07.2024

Tytuł wystawy nawiązuje do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży. Lista technik, które pozwalają nadawać używanym ubraniom nowe wcielenia, by przeciwdziałać napędzaniu fast fashion i chronić środowisko jest znacznie dłuższa – tkanie, przerabianie, zdobienie, odzyskiwanie tkanin, upcycling. Posługują się nimi osoby artystyczne, których obiekty będzie można zobaczyć na wystawie. Pojawią się na niej również fotografie i obrazy poddające pod refleksję działanie przemysłu modowego, nieetycznych praktyk i stosowanych manipulacji, którym ulegamy.

Żyjemy w czasach nadprodukcji wszelkich towarów. Jednym ze znaków naszej epoki są stosy ubrań, zalegające w Afryce czy Ameryce Południowej. W każdym sezonie wiele i wielu z nas ulega modowej gorączce, kupuje mnóstwo nowych ubrań oraz wyrzuca te starsze. W ten sposób nakręcamy tempo działania fast fashion i przyczyniamy się do narastania stosów ubrań w różnych zakątkach naszej planety – w temat wystawy wprowadza jej kuratorka,Marta Smolińska.

Sztuka wzywa do zmiany naszej mentalności

Narrację wystawy rozpoczynają trójwymiarowe infografiki Agnieszki Kasztelowicz, które uzmysławiają nam, jaki czas potrzebny jest, by dany materiał uległ rozkładowi, nakierowuje na wybory dotyczące odzieży, które powinny być podejmowane ze świadomością wpływu na środowisko naturalne. Z kolei obraz „Szwaczki” Anne Peschken i Marka Pisarsky’ego z 2022 roku pokazuje fabrykę w Chinach, gdzie produkowana jest odzież fast fashion. Zachęca do zastanowienia się nad dwiema kwestiami: nisko płatnej pracy w złych warunkach i kryzysu branży w trakcie pandemii COVID-19. O ile Peschken i Pisarsky przedstawiają anonimowe szwaczki, tak Susanne Friedel pokazuje konkretne osoby pracujące w branży odzieżowej, które nie kryjąc swoich tożsamości, opowiadają wstrząsające historie. Małgorzata Markiewicz i Paulina Poczęta podsuwają nam drogi wyjścia z krytycznej sytuacji. Czynią to, zwracając się do odbiorców(-czyń) z przekazem: „łataj, ceruj, tkaj, przerabiaj, nie wyrzucaj i dawaj swoim ubraniom kolejne życia, myśl ekologicznie, stojąc przed własną szafą i idąc na zakupy…”. Anja Schwörer tworzy sztukę z używanej niechcianej odzieży – tka na wielkich krosnach gobeliny czy tapiserie, czyli ozdobne tkaniny z motywem roślinnym. W pracy „Siostry” Małgorzata Mirka-Tas przedstawiła cztery kobiety, które w 2016 roku pomagały jej w przygotowaniu projektu site-specific. Postacie prezentują działanie wspólnotowe – rozwieszają pranie, plotą warkocze z kawałków tkanin i szyją na maszynie. Małgorzata Markiewicz poprzez swoje prace aktywuje i wdraża strategie, które można przejąć, by przeciwstawić się nieekologicznej produkcji ubrań. Jej obiekty „Medusa”, „Pimoa Chthulu” i „Spring Figures” pokazują , że wciąż dużo możemy nauczyć się od natury, od pajęczyc i ośmiornic.

Wiele sposobów na poznanie wystawy

Wystawę „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” można poznawać, uczestnicząc w bogatym programie edukacyjnym stworzonym wokół tematów podejmowanych przez ekspozycję. Uzupełnia on wystawę i łączy w sobie komponenty – edukacyjny i społeczny. Główną ideą jest stworzenie okazji do wspólnego przebywania, rozmowy, współdziałania i pogłębiania świadomości oraz poszerzania umiejętności w temacie recyklingu i upcyklingu odzieży.

W ramach wydarzeń towarzyszących Zamek zaprasza na: serię oprowadzań kuratorskich, zwiedzania dedykowane seniorom, rodzinom, z przewodnikiem(-czką), a także audiodeskrypcją. Zaplanowane zwiedzania grupowe dopełni obszerny program warsztatów, zajęć rękodzielniczych zarówno dla zaangażowanych w świat mody, jak i dopiero stawiających w nim pierwsze kroki. Dodatkowo spotkania literacko-plastyczne dla najmłodszych, działania z organizacjami seniorskimi „Cerowanie za pogadanie”, Babi Targ, mikrokoncerty. Powstanie reportaż radiowy Joanny Morawieckiej, która zbierze głosy byłych pracowników(-czek) Zakładów Przemysłu Odzieżowego MODENA. Odbędzie się także zbiórka odzieży dla osób w kryzysie bezdomności. Dla chętnych doświadczenia pozawzrokowo wystawy „Łataj! Ceruj!” zrealizowane zostaną warsztaty w ramach cyklu „Sztuka w ciemno”, które dają możliwość odkrywania różnych warstw sztuki pozostałymi zmysłami. Planowane są dwie wystawy kontekstowe  „Załóż to jeszcze raz” i „Chce się szyć!”. Dla grup szkolnych przygotowano lekcje z warsztatami.

Ważny głos za poszanowaniem środowiska

W CK ZAMEK od wielu lat podejmowane są tematy zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Wątki te wybrzmiewają u twórców(-czyń) działających na różnych polach kultury. Wystawa jest kolejnym głosem za ochroną naszej planety.

CK ZAMEK jest instytucją świadomą postępujących, nieodwracalnych zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach i za naszą sprawą. Wystawą „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” wskazujemy na rozwiązania i dajemy sobie nadzieję na odnalezienie sposobów skutecznego działania, a także szansę na spowolnienie katastrofalnych w skutkach procesów związanych z fast fashion. Urzekające i najbardziej angażujące są propozycje, które odkrywają historie osobiste i niosą całą gamę emocji, jak projekt utrwalania opowieści byłych pracowników(-czek) „MODENY” lub wystawa „Chce się szyć!”, dzięki której stajemy się powiernikami(-czkami) opowieści wpisanymi w odzież. „Łataj! Ceruj!” to dla nas wyjątkowy moment pogłębiania relacji z uczestnikami(-czkami) budowanej na zaufaniu – mówi Dyrektorka CK ZAMEK, Anna Hryniewiecka.

Intencją organizatorów jest, by wystawa i wydarzenia towarzyszące inicjowały pozytywne postawy, nie piętnowały, a raczej mobilizowały do korzystania z ubrań przez wiele lat. Warsztaty mają inspirować do podejmowania wysiłku naprawiania i ozdabiania posiadanych ubrań. Przekaz artystyczny ma być w kontrze do manipulacyjnych treści generowanych przez przemysł modowy.

Wystawa trwa niemal cztery miesiące i zakończy się 28.07.2024.

Osoby artystyczne: Susanne Friedel, Agnieszka Kasztelowicz, Małgorzata Markiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Anne Peschken & Marek Pisarsky, Paulina Poczęta, Anja Schwörer

Kuratorka: Marta Smolińska

Producentka wystawy: Magdalena Tomczewska   

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK
Finansowanie: Miasto Poznań

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Partner Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji kultury – państwowego funduszu celowego.

Patroni medialni:
RMF Classic, Szum, Niezła Sztuka, Czas Kultury, wpoznaniu.pl

Wystawa czynna:

13.04–28.07.2024
Miejsce:
CK ZAMEK, Sala Wystaw

Bilety na zwiedzanie indywidualne: 17 zł (n), 12 zł (u),
bilety na zwiedzanie z audioprzewodnikiem: 22 zł (n), 17 zł (u)

bilet grupowy: 10 zł (od 15 osób, opiekunowie za darmo),

lekcja 150 zł (grupa),

dzieci do lat 6 (za darmo),

jednorazowy bezpłatny wstęp z kartą OK Poznań

 

 

Więcej informacji: ckzamek.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic