Polecamy

Do Broni! – wystawa plakatów w Muzeum AK

Kraków
od 3 kwietnia do końca września na dziedzińcu Muzeum AK

Wiele wynalazków powstało w wyniku zapotrzebowania armii. Wojskowym zawdzięczamy nie tylko fabryczne patenty, ale także techniki wykorzystywane we współczesnej reklamie. Podczas II wojny światowej propaganda stosowana była na wielką skalę. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zachęca, aby zobaczyć jak wyglądały plakaty z tego okresu oraz kreacje powojenne, które wykorzystywały retorykę wojenną.

„Nie ustaniem w walce, siłę słuszności mamy i mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy” – to hasło jednego spośród 40 plakatów prezentowanych na wystawie. Druk wydany w Londynie nawiązywał wprost do pieśni Związku Polaków w Niemczech, która powstała wraz z narodzinami Rodła – znaku z którym identyfikowała się polska mniejszość na terenie III Rzeszy. Już od najbliższej niedzieli 3 kwietnia będzie można zobaczyć więcej tego typu haseł i nawiązań. Ściany muzealnego dziedzińca wypełnią się reprodukcjami wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45. Na wystawie będzie można porównać zastosowane rozwiązania, ponieważ plakaty reprezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, ale także propagandę niemiecką skierowaną do Polaków, a także propagandę komunistyczną oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa jest narracją o środkach i narzędziach za pomocą których walczące strony chciały przekonać do swych racji. Zwiedzający, znając już bieg historii, samodzielnie ocenią na ile zaprezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt.

Do tematyki wystawy nawiązuje również II edycja konkursu „Zwycięski orle nasz leć”. Prace plastyczne, literackie i filmowe w temacie działalności propagandowej Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej nadsyłać można do 19 kwietnia.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum: http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=965.

W środę 27 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum AK zaprasza również na pokaz filmu „Walka bez broni”, który zaprezentowany będzie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Gościem spotkania będzie kurator wystawy, którą oglądać można do końca września.

„Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989”
od 3 kwietnia do końca września na dziedzińcu Muzeum AK
Otwarcie w niedzielę 3 kwietnia o godz. 15:00
kurator wystawy: Izabela Cisek

 • 04:31 Antonio Rosetti Sinfonia in C, Murray A3 (III.Presto)
 • 04:38 Valentina Lisitsa Warsaw Concerto
 • 04:47 Eduard Strauss Mit Vergnügen, Polka schnell, Op. 228
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic