Mariackie Wieczory Muzyczne

Mariackie Wieczory Muzyczne to festiwal organizowany przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, w ramach którego odbywa się wiele koncertów w ciągu całego roku kalendarzowego.

W okresie Bożego Narodzenia są to Koncerty Kolędowe, w okresie Wielkiego Postu Koncerty Pasyjne, Zaduszki Muzyczne i wreszcie perełka jaką jest cykl Koncertów Organowych przyciągający każdego roku setki słuchaczy. Do współpracy zaproszeni zostają muzycy światowej klasy. Także na tegorocznej, trzeciej już edycji festiwalu wystąpią prawdziwe ikony europejskiej organistyki, m.in. prof. Wolfgang Seifen z Kevelaer oraz Jean-Baptiste Dupont z Bordeaux. Festiwal zainauguruje prof. Jarosław Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zaś koncert finałowy wykona duet Armonia Di Cuori, Zuzanna Cecylia Ofiara - wiolonczela oraz Szymon Piotr Ofiara - organy (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy). W repertuarze festiwalu znajdą się wybitne dzieła muzyki organowej i kameralnej oraz kunsztowne improwizacje. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Inspiracją do tworzenia festiwalu organowego w toruńskim Kościele Mariackim są jego unikatowe organy, których szafa sięga epoki renesansu, jest najstarszą zachowaną do dzisiaj szafą organową w Polsce i jedną z najstarszych w Europie.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronami honorowymi są Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prof. Elżbieta Wtorkowska oraz Biskup Toruński Wiesław Śmigiel.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest organista Kościoła Mariackiego w Toruniu, Szymon Ofiara.

Serdecznie zapraszamy do udziału. Szczegóły znajdą Państwo na plakacie oraz na stronie facebookowej Mariackich Wieczorów Muzycznych.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic