ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Koncerty jubileuszowe | 30 lat Sinfonietty Cracovii

Wiosna tego roku to szczególny moment dla Krakowa i celebracji jego muzycznych tradycji. Na przełomie maja i czerwca mija 30 lat, odkąd Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o powołaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Historia zespołu to jeden z tych szczęśliwych przypadków, który dowodzi, że w połączeniu talentu, woli działania i wsparcia środowiska muzycznego (między innymi Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich) mogła narodzić się artystyczna jakość, do której celebrowania dziś zapraszamy wszystkich przyjaciół muzyki. Zespół powołany spontanicznie jako inicjatywa grupy młodych kameralistów, dziś jest integralną częścią polskiej sceny muzyki klasycznej i wizytówką miasta – to powód do dumy dla wszystkich melomanów.

Koncerty jubileuszowe | 30 lat Sinfonietty Cracovii
fot. Piotr Markowski

Rocznicowe obchody trzydziestolecia Sinfonietty Cracovii trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem będzie niedziela 9 czerwca, dzień wypełniony muzyką niemal od rana do wieczora.

Dzień rozpocznie kameralny Koncert Espresso – w południe w Muzeum Fotografii. Wieloletni koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, Daniel Stabrawa zaprezentuje u boku kameralistów Sinfonietty Cracovii (Maciej Lulek - skrzypce, Ewa Szczepańska-Chwast - altówka) wyjątkowe dzieło na rzadko spotykaną obsadę: Serenadę na dwoje skrzypiec i altówkę, op. 12 węgierskiego kompozytora Zoltána Kodály'a. Koncertowi towarzyszyć będzie spotkanie z muzykami i rozmowa o początkach zespołu.

Zwieńczeniem jubileuszowego dnia będzie koncert w Filharmonii Krakowskiej. Symfoniczne brzmienie, wirtuozerskie partie oraz spotkanie wybitnych artystów, przez lata związanych z zespołem – koncert jubileuszowy zapowiada się uroczyście i nostalgicznie. Jubileuszowy koncert w Filharmonii Krakowskiej to poniekąd podsumowanie tych trzydziestu lat, lecz także spojrzenie w przyszłość. Na scenie (zarówno wśród solistów, jak i w orkiestrze) będzie można zobaczyć oraz posłuchać muzyków niegdyś związanych z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczących w salach koncertowych Polski i Europy. Wystąpią m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich, kontrabasista Janusz Widzyk oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W partiach solowych wystąpią  także liderzy Sinfonietty Cracovii: Maciej Lulek i Marta Nowak. Dyrygować będzie Daniel Stabrawa, który dziś jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

W programie koncertu znalazły się klasyczne dzieła Beethovena (uwertura Coriolan i VIII symfonia), wirtuozerskie dzieła Bottesiniego i Tansmana, a także prawykonanie zamówienia kompozytorskiego Mikołaja Majkusiaka Duel Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną.

Urodzinowe Espresso | koncert kameralny

9 czerwca 2024 r., godzina 12, Muzeum Fotografii w Krakowie

 

Wystąpią

Daniel Stabrawa skrzypce

Maciej Lulek skrzypce

Ewa Szczepańska-Chwast altówka

 

Program

Zoltán Kodály Serenada na dwoje skrzypiec i altówkę op. 12

 

Koncert jubileuszowy | 30 lat Sinfonietty Cracovii

9 czerwca 2024 r., godzina 18, sala koncertowa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

 

Wystąpią

Piotr Tarcholik skrzypce

Maciej Lulek skrzypce

Marta Nowak skrzypce

Janusz Widzyk kontrabas

Daniel Stabrawa dyrygent

Sinfonietta Cracovia

 

Program

Ludwig van Beethoven Uwertura Coriolan op. 62 (1807)

Giovanni Bottesini Gran duo concertante (1844)

Aleksander Tansman Tryptyk na orkiestrę smyczkową (1930)

***

Mikołaj Majkusiak Duel Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną (2024)*

Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93 (1812)

*prawykowanie

 

Program i bilety dostępne na stronie www.sinfonietta.pl


Sinfonietta Cracovia Fotografia 1995


Daniel Stabrawa - fot. Piotr Markowski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic