ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Jubileuszowy Sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Inauguracja już 19 maja o godzinie 12:00!

Od 65 lat Stołeczna Estrada nieprzerwanie organizuje w Łazienkach Królewskich wyjątkowe, plenerowe koncerty fortepianowe. W każdą niedzielę od maja do września odwiedzający ogrody mogą usiąść wygodnie i delektować się dźwiękami ponadczasowych utworów Fryderyka Chopina, wykonywanych przez najlepszych pianistów z Polski i ze świata. Już 19 maja o godzinie 12:00 i 16:00 odbędą się wyjątkowe koncerty inauguracyjne z udziałem wybitnych artystów, a towarzyszyć im będzie orkiestra Sinfonia Varsovia.

Koncerty Chopinowskie są wydarzeniem o wieloletniej tradycji

Tradycja organizowanych przez Stołeczną Estradę, niezwykłych koncertów pod pomnikiem Fryderyka Chopina sięga aż 1959 roku. Od tego czasu recitale odbywają się tam nieprzerwanie, zajmując czołowe miejsce wśród najważniejszych atrakcji kulturalnych stolicy.

To prestiżowe wydarzenie zdobyło uznanie na całym świecie, a możliwość zagrania pod Pomnikiem Fryderyka Chopina dla wielu jest wyjątkowym wyróżnieniem. 65 lat tradycji Koncertów Chopinowskich tworzyli najwybitniejsi pianiści z różnych zakątków świata.

Mogliśmy usłyszeć niezwykłe wykonania muzyki Fryderyka Chopina przez znakomitych pianistów i laureatów najważniejszych na świecie konkursów pianistycznych (w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie). Koncerty Chopinowskie gościły m.in. Kevina Kennera – światowej sławy amerykańskiego pianistę, uznawanego za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki Chopina, Ingolfa Wundera – pochodzącego z Austrii zwycięzcę wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także Marca Laforêta i Philippe Giusiano z Francji, Martína García Garcíę z Hiszpanii, czy urodzoną w Kraju Kwitnącej Wiśni Tokiko Kobayakawę, utytułowaną pianistkę i wykładowczynię akademicką, która aktywnie promuje w Japonii polską kulturę muzyczną.

- Muzyka Fryderyka Chopina łączy. Na naszych koncertach już od 65 lat spotykają się różne pokolenia – gościmy osoby starsze i bardzo młode, rodziny, grupy przyjaciół, singli. Koncerty grają znakomici artyści i artystki z Polski, ale również z Europy, Azji czy Ameryki. Tegoroczny, inauguracyjny sezon jest dla nas więc podwójnie wyjątkowy – nie tylko ze względu na tak długą tradycję wydarzenia, która jest fenomenem na skalę światową, ale również przez wyjątkowość koncertów i ogromną frekwencję osób, które przychodzą ich słuchać. 65 lat istnienia Koncertów Chopinowskich to ponad 2700 koncertów plenerowych, które zgromadziły około 3 mln uczestników.

Z dumą mogę powiedzieć, że Koncerty Chopinowskie są kulturalną wizytówką Warszawy. Do końca września

zapraszamy na nie w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i 16:00 w pełnych kwiatów i zieleni Łazienkach Królewskich

mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Koncerty Chopinowskie już od 65 lat są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Stolicy i cieszą się ogromną popularnością. Prawie 90% warszawiaków i warszawianek słyszało o wydarzeniu, a co 6 mieszkaniec stolicy miał przyjemność w nim uczestniczyć. W ciągu sezonu Łazienki Królewskie odwiedza nawet 120 000 osób pragnących posłuchać najpiękniejszych utworów Fryderyka Chopina w wyjątkowych aranżacjach. Wysoki poziom artystyczny wydarzenia w połączeniu z naturą i przepięknym otoczeniem Łazienek Królewskich tworzą niepowtarzalny klimat i sprawiają, że Koncerty Chopinowskie dla wielu są ulubioną formą kulturalnego spędzania niedziel.

65. sezon Koncertów Chopinowskich z wyjątkową inauguracją

Jubileuszowy sezon koncertów 19 maja 2024 o godzinie 12:00 zainauguruje Krzysztof Jabłoński – wybitny polski pianista, kameralista, profesor i juror na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ma on w swoim artystycznym dorobku szereg prestiżowych, międzynarodowych nagród, takich jak II nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Złoty Medal Artura Rubinsteina na VI Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina czy II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Esther Honens. Od 2000 jest członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu.

Tego samego dnia o godzinie 16:00 wystąpi Leonora Armelini, włoska pianistka i laureatka m.in. V nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo młodego wieku artystka została doceniona na wielu włoskich konkursach i festiwalach, w których udział bierze od szóstego roku życia. Wystąpiła też na najważniejszych światowych salach koncertowych, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Salle Cortot w Paryżu czy Millennium Monument Theatre w Pekinie.

Tegoroczne koncerty inauguracyjne uświetni obecność orkiestry Sinfonia Varsovia. Ta wspaniała warszawska orkiestra pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej wykona wspólnie z pianistami największe utwory Fryderyka Chopina.

Wstęp na wszystkie niedzielne Koncerty Chopinowskie jest bezpłatny. Cykl jest współfinansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

 Dostępność

W trakcie pierwszego koncertu inauguracyjnego (19 maja) zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa z

pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących.

ORGANIZATORZY: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

PARTNERZY: KAWAI, Sheraton Grand Hotel, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st.

Warszawie SA, Totalizator Sportowy

PATRONI MEDIALNI: RMF Classic, Newsweek, wyborcza.pl, TVP Kultura

 

Facebook: https://www.facebook.com/koncertychopinowskie

 

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/StolecznaEstrada

HARMONOGRAM KONCERTÓW:

MAJ

12.00

16.00

19

Krzysztof JABŁOŃSKI, Sinfonia Varsovia

Leonora ARMELLINI (Włochy),SinfoniaVarsovia

26

Michelle CANDOTTI (Włochy)

Mijuji KANEKO (Japonia)

CZERWIEC

 

2

Marek DREWNOWSKI

Julia ŁOZOWSKA

9

Magdalena LISAK

Aleksandra ŚWIGUT

16

Karolina NADOLSKA

Adam GOŹDZIEWSKI

23

Maria GABRYŚ-HEYKE

Piotr PAWLAK

30

Marcin WIECZOREK

Hyuk LEE (Korea Płd.)

LIPIEC

 

7

Rafał ŁUSZCZEWSKI

Beata BILIŃSKA

14

Eryk PARCHAŃSKI

Ikuyo NAKAMICHI (Japonia)

21

Radosław SOBCZAK

Julia KOCIUBAN

28

Hao RAO (Chiny)

Adam KAŁDUŃSKI

SIERPIEŃ

 

4

Trung Viet NGUYEN (Wietnam/Polska)

Kamila SACHARZEWSKA

11

Joanna ŁAWRYNOWICZ

Avery GAGLIANO (USA)

18

Tokiko KOBAYAKAWA (Japonia)

Toshiki ISHII (Japonia)

25

Jakub KUSZLIK

Tomasz MARUT

WRZESIEŃ

 

1

Aleksandra BOBROWSKA

Zbigniew RAUBO

8

François DUMONT (Francja)

Jan WACHOWSKI

15

Mateusz DUBIEL

Mateusz TOMICA

22

Jan ZIELIŃSKI

Filip WOJCIECHOWSKI

29

Rinko KOBAYASHI (Japonia/Polska)

Karol RADZIWONOWICZ

 

Stołeczna Estrada jest największą instytucją kultury miasta stołecznego Warszawy. Na zlecenie Ratusza tworzy scenę kulturalną i rozrywkową miasta, organizując festiwale, koncerty, widowiska, ważne rocznice i wystawy.

Od momentu powstania w 1955 roku w produkowanych przez nią wydarzeniach masowo biorą udział mieszkańcy stolicy i ich goście - osoby przyjeżdżające tu z całego świata.

Cyklicznie przygotowuje dla mieszkańców między innymi Wianki nad Wisłą, Festiwal Skrzyżowanie Kultur,

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, buduje też program Multimedialnego Parku Fontann.

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic