Polecamy

FESTIWAL CLASSIX

5-8.11.2020
Miejsce: Brodnica

Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących. ClassiX to nowa jakość na polskim rynku festiwalowym!

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną prosimy o pilne śledzenie polecanych przez nas imprez również na stronach organizatorów.

W pierwszy weekend listopada Brodnicę opanuje sztuka w najlepszym wydaniu. Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących. ClassiX to nowa jakość na polskim rynku festiwalowym.

Druga edycja Festiwalu ClassiX to cztery dni, cztery koncerty, 30 artystów. Motywem przewodnim drugiej edycji jest "piękno poprzez zniekształcenie", wyrażone muzyką, światłem i obrazem.

Na cztery dni scena Brodnickiego Domu Kultury staje się miejscem, w którym spotykają się wybitni muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni polscy instrumentaliści m.in. klasycy Rafał Kwiatkowski, Hania Rani, Dobrawa Czocher oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego Olo Walicki, Nikola Kołodziejczyk, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz, Big Band Konglomerat.
Podczas festiwalu warstwa dźwiękowa łączona jest z obrazem i światłem. Artystą odpowiedzialnym za festiwalowy visual art jest Bartek Wójcicki - znany polski motion designer i VJ.

Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – koncert muzyki klasycznej zestawiony jest ze współczesnym performancem Big Bandu z towarzyszeniem wizualizacji live, nurtem muzyki modern classic i duetem elektronicznym na kontrabas i perkusję. Nie zabraknie również prapremier zupełnie nowych dzieł, łączących elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej.

Festiwal wpisuje się w oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Brodnicę niepodległości. Partnerem Festiwalu jest m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, ZAiKS, STOART, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Magazyn Presto, POLMIC, a RMF Classic wspiera Festiwal współpracą redakcyjną.
Drugą edycję współtworzy ponad 30 partnerów tematycznych: firm i organizacji pozarządowych.
BILETY DO KUPIENIA w Brodnickim Domu Kultury, Salonach Empik oraz na goingapp.pl


Festiwal inauguruje koncert genialnego polskiego wiolonczelisty - Rafała Kwiatkowskiego. Zaczynamy od klasyki, żeby pokazać fundament innych gatunków muzyki prezentowanych podczas Festiwalu - każdy z nich mniej lub bardziej dosłownie czerpie z klasyki, dlatego trzeba ją poznać i posmakować! To początek muzycznej podróży ClassiX - obecność obowiązkowa, szczególnie dla tych, którzy nie słuchają na co dzień klasyki!  A dla melomanów to prawdziwa uczta dla (d)ucha!

Drugi dzień Festiwalu to ukłon w stronę współczesnych kompozycji i aranżacji utworów Grzegorza Ciechowskiego. Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie coraz szerszy krąg słuchaczy.
Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako coraz prężniej rozwijający się gatunek "modern classic" reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter. Muzyka, którą proponują dziewczyny to przede wszystkim duża dawka emocji oraz brak granic stylistycznych. Pomimo klasycznego wykształcenia, duet nie zamyka się na inne gatunki, przemycając rożne style muzyczne do swoich Kompozycji. Ta uniwersalność oraz szczerość, jaka przemawia przez ich interpretacje, zyskuje wielbicieli w najróżniejszym wieku, o rożnych preferencjach muzycznych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy towarzysząca artystkom wizualizacja autorstwa Bartka Wójcickiego z Pushka Studio.

Trzeci dzień Festiwalu to święto muzyki elektroniczno-eksperymentalnej z elektryzującą podróżą wgłąb rytmu. „Llovage” (tłum. lubczyk) to niezwykły duet elektroniczny na kontrabas i perkusję. Dokładnie przemyślana forma i treść muzyczna ze starannie wyważoną przestrzenią na swobodną improwizację daje efekt hipnotyzujący. Olo Walicki i Jacek Prościński zaskakują i zachwycają jednością tworzonego organizmu elektro-akustycznego. Wykonując klasyczne partie kontrabasu i perkusji, w czasie rzeczywistym nagrywają warstwę elektroniczną live - dlatego chwilami brzmią jak kwintet lub sekstet. Misternie usnute kompozycje i spektakularne aranżowane części, muzycy dopełniają pakietem autorskich sampli dźwiękowych, w których wystąpili m.in.: Kira Boreczko-Dal, sopran oraz Mikołaj Trzaska, instrumenty stroikowe.
Koncert finałowy to performance audiowizualny, gdzie dwudziestu dwóch artystów, m.in. Nikola Kołodziejczyk wraz z Big Bandem Konglomerat, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz i Mat Kwiatkowski zabiorą słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż po stylach i gatunkach. Podczas koncertu odbędzie się prapremiera "Symfonii Brodnickiej" Mata Kwiatkowskiego - dyrektora artystycznego Festiwalu. Kompozycja ta została napisana na specjalne zamówienie Burmistrza Brodnicy, z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy. To widowiskowy utwór na wiolonczelę, skrzypce, elektronikę, głos oraz 19-osobowy Big Band, łączący w sobie estetykę klasyczną, jazzową i współczesną. Kompozytor połączył siły z młodym polskim motion designerem - Bartkiem Wójcickim, poruszającym się w obszarach nowych mediów, tworząc warstwę wizualną dopełniająca muzykę.

(PP)

 • 08:35 Merethe Soltvedt Pure Imagination
 • 08:38 Gato Barbieri Last Tango In Paris / The Tango
 • 08:47 Fryderyk Chopin Walc F-dur op. 34 nr 3
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic