23. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA”

Oto program:

I. 28.06. godz. 19:00 - MUZYCZNE KRĘGI FILMU I TAŃCA - Inauguracja Festiwalu
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Celuloid - bowiem tak zatytułowano płytę, to zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej, uzupełniony o premierowe, autorskie utwory gitarzystów. Podczas koncertu usłyszymy te utwory wzbogacone o aranżacje orkiestrowe.

III. 06.07. godz. 19:30 – GOTYCKIE NATCHNIENIA - recital organowy
Prof. Roman Perucki - organista, pedagog profesor Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, koncertujący w kraju i poza jego granicami. Jest jurorem wielu konkursów o randze międzynarodowej, a  jako jeden z nielicznych polskich organistów, miał możliwość zagrać na organach katedry Notre Dame. Za swą działalność organizacyjną i artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
W wykonaniu artysty usłyszymy sonatę związanego z Gdańskiem F.W. Markulla (1816-1887r.), oraz komponujących głównie na organy kompozytorów francuskich A. Guilmanta i L. Boëllmanna. W programie recitalu nie zabraknie również organowych transkrypcji (A. Vivaldi, F. Chopin) oraz kompozycji J. S. Bacha.

IV. 01-22.07.  – ORKIESTRA W OBIEKTYWIE - WYSTAWA ZDJĘĆ Z KONCERTÓW TORUŃSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ
„Fotografowanie przedsięwzięć organizowanych przez  Toruńską Orkiestrę Symfoniczną jest dla mnie zawsze nie lada wyzwaniem, ponieważ jako fotografik staję przed zadaniem uchwycenia tego, co na pierwszy rzut oka w koncercie jest nieistotne. Zasłuchani melomani często nieświadomie nie zwracają uwagi na fakt jak ważnym dopełnieniem występu samego artysty, jest jego otoczenie. Szczególna atmosfera, napięcie w ciszy wypełniające sale koncertowe na chwilę przed pierwszym dźwiękiem, pełne skupienie muzyków po drugiej stronie kurtyny i rozluźnienie po występie – to wszystko dzieje się w wyjątkowych miejscach, które swoją wizualną formą podbijają każdy etap przedstawienia. Mając tę świadomość, wykorzystuję aparat w roli przetwornika zamieniającego kompozycję dźwięków w kompozycję obrazu, co jest zadaniem niezmiernie ciężkim, ale jakże satysfakcjonującym” – Łukasz Ułanowski (fotodokumentalista Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej).

V. 07.07. godz. 15:00 - LEGENDARNE SKRZYPCE FLISAKA - koncert dla dzieci
Zapraszamy na spotkanie muzyczne dla dzieci, podczas którego motywem przewodnim będą skrzypce – instrument Flisaka, którego pomnik znajduje się na toruńskim rynku. W myśl najbardziej znanej z toruńskich legend, to dzięki pięknej grze Flisaka na skrzypcach, żaby dręczące mieszkańców Torunia zostały wyprowadzone z miasta. Dzieci w czasie audycji poznają brzmienie, budowę i technikę gry na tym instrumencie, a także usłyszą dzieła wielkich  mistrzów, którzy komponowali utwory na skrzypce. Na scenie pojawi się sam Flisak, a koncertowi towarzyszyć będą opowieści o  jego przygodach.

VI. 13.07. , 27.07. godz. 10:00 – Muzyka organowa na Kujawach i Ziemi Chełmińskiej
Tegoroczna odsłona dwóch festiwalowych lipcowych spotkań dotyczyć będzie muzyki organowej, której bogata historia odnosi się również do naszego regionu, m.in. Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać wybrane toruńskie organy i porównać je do innych instrumentów, znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Instrument, który nieodzownie kojarzy się z liturgią odgrywał w przeszłości znaczącą rolę. Towarzyszył najważniejszym uroczystościom rodzinnym i miejskim, zarówno w kościołach katolickich, jak i luterańskich. Prelekcji otwierającej spotkanie w Kawiarni Cafe Hanza towarzyszył będzie mini-recital organowy na 13-głosowym instrumencie z początku XX wieku znajdującym się w Kościele św. Szczepana, którego wnętrze w tym roku doczekało się kapitalnego remontu.

VII. 13.07. godz. 18:00 – ALLA POLACCA – SMYCZKOWE WYCINANKI

Ãtma Quartet to formacja powstała w 2016 r., mająca na swoim koncie znaczące nagrody oraz udział w kursach mistrzowskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Kwartet zaprezentuje muzykę z pochodzącej z 2019 r. debiutanckiej płyty, zawierającej w całości repertuar polskich kompozytorów. Skomponowanemu w 1990 r. III Kwartetowi
A. Panufnik nadał tytuł Wycinanki, podkreślając jego symboliczny zaledwie związek z polską sztuką ludową. Utwór nie zawiera bowiem żadnych tematów ani motywów ludowych. Od wplatania ludowych tematów w tkankę muzyczną nie stronił natomiast K. Szymanowski. Dotyczy to także jego II Kwartetu, uznawanego za jedną z najbardziej awangardowych kompozycji w całej twórczości artysty. K. Penderecki nadał III Kwartetowi tytuł Podróż sentymentalna. Ta refleksyjna i poniekąd autobiograficzna kompozycja nawiązuje do tradycji kwartetowych klasyków – Beethovena i Bartoka.


VIII. 18.07. godz. 19:00 – WIECZÓR  AZJATYCKI

Jinju Dabyot Symphony Youth Orchestra została założona w 2005 przez nauczycieli, uczniów i studentów, których połączyła wspólna pasja muzykowania. Na toruński koncert nasi Goście przygotowali specjalny, iście wystrzałowy repertuar. Usłyszymy m.in słynne arie i fragmenty z oper (Romeo i Julia, Iwan), operetek (Zemsta nietoperza, Hrabina Marica) oraz musicali (Upiór w operze), jak również suity z filmów Piraci z Karaibów czy Star Wars. Przebojowy program uzupełni najpopularniejsza koreańska pieśń ludowa Arirang, która w 2012 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

X. 21.07. godz. 17:00 – SAKSOFONY Z NOWEGO ŚWIATA

Saksofon to najmłodszy z instrumentów akustycznych, z powodzeniem wykorzystywany nie tylko w jazzie i muzyce popularnej, ale także szeroko pojętej muzyce klasycznej. Istnieje oryginalna literatura muzyczna komponowana na saksofon, ale także liczne transkrypcje dokonane na ten instrument z kręgu muzyki skrzypcowej, fortepianowej czy kwartetowej. Artyści z niemieckiego Arcis Saxophone Quartet zaprezentują przekrojowy program od Diverimenta F-dur KV 138 W. A. Mozarta przez utwory Mendelssohna, Dvořáka i Barbera aż do skomponowanego na 11 klarnetów w 1985 r. New York Counterpoint minimalisty S. Reicha. Całość zwieńczą fragmenty z broadway’owskiego musicalu West Side Story w transkrypcji na kwartet saksofonowy.

XII. 28.07. godz. 17:00  – MUZYCZNE PRZESTRZENIE PÓŁNOCY

Założony 2009 r. w Finlandii ENSEMBLE NYLANDIA specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Filozofią formacji jest idea odświeżenia reguł wykonywania muzyki dawnej i barokowej, poprzez współpracę z muzykami w pełni oddanymi i zaangażowanymi w proces wykonywania muzyki. Formacja nie stroni od improwizacji i wykorzystania elektroniki. Finowie zaprezentują toruńskiej publiczności eklektyczny program złożony z pieśni od średniowiecza do XVIII w. Spoiwem dla nich będą improwizowane interludia na nietypowy skład: sopran, tenor, klawesyn, fagot ...i właśnie elektronikę.   

XIII. 03.08. godz. 18:00 – Z PODZIEMI DO GWIAZD – WSZECHOBECNE RYTMY

Jak wskazuje tytuł koncertu, muzyczną podróż rozpoczniemy śladami Orfeusza błądzącego po Tartarze w poszukiwaniu Eurydyki, a skończymy wśród gwiazd, ulegając ekspresyjnej suicie z filmu Gwiezdne Wojny. Pomiędzy tymi skrajnościami artyści zaprezentują zestaw kompozycji eksponujących rytm i taniec. Od jazzującego Take 5, przez musicalową uwerturę G. Gershwina, aż po dixilandowe pulsacje. Punktem kulminacyjnym programu będzie I Koncert Fortepianowy F. Liszta, który wykona dla nas niespełna 16-letni Rune Leicht Lund. W rodzinnej Danii młodego pianistę obwołano mianem „cudownego dziecka”.  Smaczku dodaje fakt, że Liszt, komponując swój I Koncert fortepianowy, był niewiele starszy od duńskiego solisty.


XIV. 10.08. godz.18:00  – ZACZAROWANE GŁOSY – MUZYKA I POEZJA

Piotr Buszewski – objawienie i wschodząca gwiazda scen operowych całego świata, który swoją edukację rozpoczął na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, a ukończył w słynnym Julliard School w  Nowym Jorku. Podczas recitalu w jego wykonaniu, przy akompaniamencie Aleksandry Seredyńskiej, usłyszymy cykl pieśni K. Szymanowskiego (z op. 11) oraz Sonety F. Liszta do poezji F. Petrarki. W Roku Moniuszkowskim artyści zaprezentują także wybór pieśni tego kompozytora. Recital zamknie muzyka włoska, m.in. efektowna i ekspresyjna pieśń neapolitańska Marechiare i nie mniej słynna Musica proibita autorstwa M. S. L. Gastaldona.

XVI. 17.08. godz. 19:00 - MŁODOŚĆ I FORTEPIAN
Koncert wypełnią najsłynniejsze dzieła literatury fortepianowej w wykonaniu młodych, utalentowanych obywateli całego świata. Na Piano Paderewski Academy zgłasza się każdego roku coraz liczniej elita pianistycznej młodzieży z Europy, Azji i Ameryki. Zakwalifikowani do koncertu młodzi wirtuozi, przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jakuba Chrenowicza, zaprezentują wybrane części koncertów fortepianowych Mozarta, Chopina, Saint-Saënsa, Brahmsa.

XVII. 30.08. godz. 19:00 - SWINGING  WITH SINATRA

Znakomity dyrygent i niezrównany aranżer wraz ze swoim niezwykle utalentowanym i cenionym Big Bandem, wykonają utwory Franka Sinatry. Towarzyszyć im będzie Jarek Wist – wielokrotnie nagradzany najlepszy polski wokalista swingowy, którego możliwości wokalne znacznie przekraczają trendy, do których przywykła polska publiczność.  Projekt Swinging with Sinatra to przedsięwzięcie artystyczne, które doczekało się wielu odsłon i podbija sceny w kraju i poza jego granicami. Bogactwo aranży K. Herdzina, w połączeniu z elegancją i kunsztem wokalnym J. Wista z pewnością już teraz gwarantują sukces toruńskiej odsłony projektu.

XVIII. 07.09. godz. 18:00– „BRAWO BROADWAY, HURRA HOLLYWOOD!” - Finał Festiwalu

Na zakończenie tegorocznego festiwalu pragniemy zaproponować Państwu ekspresyjną mieszankę muzyki filmowej i wybuchowego blasku prosto z nowojorskiego Broadway'u. W programie koncertu nie zabraknie muzyki popularnych, amerykańskich kompozytorów, m.in. genialnego autora Błękitnej Rapsodii – G. Gershwina, który największe sukcesy odnosił komponując do musicali. Zabrzmią również utwory J. Williamsa, pięciokrotnego laureata Oskarów, kompozytora muzyki do blisko 100 filmów. Usłyszymy pełne temperamentu i wigoru suity z westernu The Cowboy i Marsz z Patrioty. Program dopełni wzruszający temat z filmu Gdzieś w czasie, premierowe wykonanie Elegii Węgra E. Zádora oraz muzyka do filmu Ben Hur jego rodaka - M. Rózsy.
 

Filmy:
05.07.2019
Pokaz filmowy – „Paganini – uczeń diabła”, reż. Bernard Rose
Historia muzycznej kariery i miłosnych podbojów legendarnego włoskiego skrzypka Niccolo Paganiniego. Wirtuoz skrzypiec i koneser kobiecego piękna Niccolo Paganini jest u szczytu kariery. Jego grą zachwyca się cała Europa. Gdy artysta przybywa do Londynu by dać tam premierowy koncert, spragnieni kontaktu z geniuszem miłośnicy muzyki oblegają hotel, zmuszając Paganiniego i jego impresario Urbaniego do schronienia się w domu organizatora londyńskiego koncertu. Gdy słynnemu skrzypkowi wpada w oko córka gospodarza, w głowie Urbaniego rodzi się szatański plan... Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w tytułową rolę wcielił się światowej sławy muzyk - David Garrett.

19.07.2019
Pokaz filmowy - "Urosłam kiedy spałaś", reż. Marcin Sauter
Film dokumentalny przedstawia portret Karaliny Orsik-Sauter, altowiolistki Ãtma Quartet – kwartetu, którego koncert odbędzie się w toruńskim Dworze Artusa dokładnie tydzień przed prelekcją tj. 13 lipca. Film opowiada o młodej artystce, emigrantce z Białorusi. W sposób bardzo plastyczny opisuje los przyjezdnych z tego kraju oraz ich tęsknotę za domem, rodziną i przyjaciółmi. Filmowa podróż Karaliny, która odwiedza swoją babcię, mieszkającą w wyludnionej białoruskiej wiosce Achaniany, jest przede wszystkim podróżą w czasie - do krainy dzieciństwa i wspomnień.

16.08.2019
Pokaz filmowy – „Million Dollar Hotel”, reż. Wim Wenders
"The Million Dollar Hotel" to opowieść o grupce zagubionych ludzi śródmieścia Los Angeles, gdzie ścierają się ze sobą dwie rzeczywistości: dzień należący do współczesnych ludzi sukcesu i noc opanowana przez szeroko pojęty margines społeczny. Ścieżkę dźwiękową filmu tworzą między innymi utwory zespołu U2, a scenariusz filmu oparto na opowiadaniu, którego autorem jest BONO, lider wspomnianej formacji muzycznej.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic