Scott Walker nie żyje. Wokalista miał 76 lat

W wieku 76 lat zmarł Scott Walker, amerykański wokalista i lider grupy popowej The Walker Brothers. Jego utwór "It's Ranning Today" był wykorzystany na ścieżce dźwiękowej serialu "Ślepnąc od świateł".

Scott Walker nie żyje. Wokalista miał 76 lat
fot.PAP/Photoshot

O śmieci Scotta Walkera poinformowała niezależna wytwórnia 4AD, z którą muzyk był ostatnio związany. "Przez ponad pół wieku geniusz człowieka urodzonego jako Noel Scott Engel wzbogacała życia tysięcy ludzi, najpierw, jako członka the Walker Brothers, następnie, jako artysty solowego i producenta" - brzmi fragment oświadczenia, w którym poinformowano o śmierci artysty.

W 1964 roku razem z Johnem Mausem i Gary Leedsem Walker utworzył w Los Angeles grupę The Walker Brothers. Światową popularność zespół zyskał w Londynie za sprawą trzeciego singla "Make It Easy On Yourself", który wydany w sierpniu 1965 roku, stał się hitem i wdarł się na 1. miejsce brytyjskich, ale i amerykańskich list przebojów. Kolejny utwór "My Ship Is Coming In" dostał się na 3. pozycję brytyjskich list, a wraz z piątym - "The Sun Ain't Gonna Shine Anymore" z 1966 roku, The Walker Brothers po raz kolejny stanęli na szczycie.

Odmienne gusty muzyczne członków zespołu doprowadziły do rozpadu grupy w 1967 roku, chociaż już w następnym roku doszło do jej reaktywacji w ramach trasy koncertowej po Japonii.

Kariera solowa Walkera rozwijała się w przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. U szczytu sławy w 1969, prowadził w BBC własny program telewizyjny - "Scott". Piosenki wykonywane w tym programie pojawiły się na czwartej solowej płycie "Scott: Scott Walker Sings Songs from his TV series".

W 1975 roku doszło do ponownej reaktywacji grupy The Walker Brothers. Jej efektem były kolejne trzy albumy. Pierwszy singel reaktywowanego zespołu, cover piosenki "No Regrets" Toma Rusha", wspiął się na 7. pozycję brytyjskich list przebojów.

Od końca lat siedemdziesiątych rzadko pojawiały się nowe nagrania Walkera. Od 1980 roku wydał trzy albumy: "Climate of Hunter" (1984), "Tilt" (1995) oraz "The Drift" (2006). Napisał też i wyprodukował w roku 1999 muzykę do filmu "Pola X" w reżyserii Leosa Carax'a.

W październiku 2003 roku Walker otrzymał, za wkład w rozwój muzyki, nagrodę od brytyjskiego magazynu Q, a w 2006 roku został uhonorowany nagrodą MOJO.

Od 2004 Walker współpracował z wytwórnią 4AD, z którą w maju 2006 r. wydał płytę "The Drift", a w 2012 r. album "Bish Bosch".

W 2006 r. ukazał się film dokumentalny, traktujący o życiu i twórczości muzyka, zatytułowany "Scott Walker: 30 Century Man", w reżyserii Stephena Kijaka. Znalazły się na nim wywiady z takimi muzykami jak: David Bowie, członkowie Radiohead, Sting czy Gavin Friday, którzy wcześniej współpracowali z Walkerem.

Reżyser Brady Corbet zaprosił Walkera do współpracy przy ścieżce dźwiękowej do swojego debiutu fabularnego "Dzieciństwo wodza", czego owocem była wydana w 2016 roku płyta "The Childhood Of A Leader".

Walker ostatnio pracował z Natalie Portman przy muzyce do filmu "Vox Lux".

Wykorzystany na ścieżce dźwiękowej serialu "Ślepnąc od świateł" temat "It's Raining Today" pochodzi z solowego albumu muzyka zatytułowanego "Scott 3", wydanego w 1969 roku. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic