Ostatni dzień z fortepianem. Od jutra występy z orkiestrą kameralną

Każdego obserwatora Konkursu na pewno ciekawi, co ma miejsce za drzwiami sali, w której ważą się losy uczestników Konkursu.

Ostatni dzień z fortepianem. Od jutra występy z orkiestrą kameralną
Wojciech Niedziółka/fot.L.Zadoń

Organizatorzy streścili, jakie zasady obowiązują jury i w jaki sposób przebiega ocena młodych skrzypków.

JAK WYGLĄDA PRACA JURY?

Członkowie jury obradują cztery razy. Ich pierwsze posiedzenie odbyło się w dniu inauguracji Konkursu. Kolejne zaczynają się zaraz po tym, gdy wybrzmi ostatnia nuta pierwszego, drugiego lub trzeciego etapu Konkursu. Może się zdarzyć, że Przewodniczący Jury lub Dyrektor Konkursu postanowią, że jurorzy spotkają się więcej razy.

W jaki sposób jury podejmuje decyzję o tym, którzy uczestnicy zostaną zakwalifikowani do kolejnego etapu? Wbrew pozorom to niekoniecznie zażarte dyskusje. Głosowanie przebiega w przejrzysty sposób, poprzez punktowanie uczestników i obliczanie średniej arytmetycznej ocen. Każdy z 31 skrzypków, prezentujących się na estradzie w pierwszym etapie został oceniony przez 11 jurorów w skali od 10 do 25 punktów. W drugim etapie oceniana jest oddzielnie: część przesłuchań z fortepianem i z orkiestrą kameralną, a w trzecim – każdy z koncertów. O zwycięstwie będą decydować oceny wszystkich etapów. O tym, kto przejdzie do trzeciego etapu dowiemy się już w najbliższą niedzielę, zaś zwycięzcę poznamy w nocy z 20. na 21. października.

Co ważne, regulamin Konkursu określa też, w jakiej sytuacji juror nie bierze udziału w ocenie uczestnika. Dzieje się tak wtedy, gdy jest z nim z bliskiej relacji, a także jeśli jest jego nauczycielem, był nim w ostatnich trzech latach lub będzie nim w najbliższym roku.

Cały regulamin znajduje się na stronie: https://konkurs.wieniawski.pl/files/Regulamin-Pracy-Jury.pdf

PROGRAM JUTRZEJSZYCH WYSTĘPÓW UCZESTNIKÓW

W drugiej części II etapu uczestnicy wykonają Sinfonię Concertante Es-dur, KV 364 Wolfganga Amadeusa Mozarta razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.

17:00 | Dayoon You (Korea Południowa)
17:40 | Zhixin Zhang (Chiny)
18:20 | Hana Chang (Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone)
19:20 | Jane (Hyeonjin) Cho (Korea Południowa)
20:00 | Hawijch Anna Elia Elders (Niderlandy)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic