Ośmioro artystów w finale Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Ośmioro młodych artystów wystąpi w finale Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, który odbywa się w ramach trwającej we Wrocławiu 40. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA).

Ośmioro artystów w finale Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Koncert II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki odbył się w piątek wieczorem na inaugurację tegorocznego, jubileuszowego PPA. Wystąpiło na nim 21 artystów. W sobotę rzeczniczka PPA Joanna Kiszkis poinformowała PAP, że decyzją jury do finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zakwalifikowało się ośmioro wykonawców. To m.in. studenci i absolwenci szkół teatralnych i muzycznych, ale również młodzi aktorzy i muzycy.

Finał konkursu, podczas którego zostaną wyłonieni zwycięzcy, odbędzie się 29 marca w Teatrze Muzycznym Capitol, podczas jednego z koncertów kończących tegoroczny PPA.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt koncertów i spektakli muzycznych, na który wystąpią artyści z Polski i zagranicy.

W sobotę publiczność będzie miała okazję wysłuchać podwodnego koncertu duńskiej grupy Between Music. Artyści zaśpiewają i zagrają na specjalnie spreparowanych instrumentach, zanurzeni w akwariach. "To niezwykła, podwodna podróż i dowód na to, że pod wodą również można śpiewać" - powiedział dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak.

Również w sobotę odbędzie się spektakl francuskiej grupy "DJ set (sur) ecoute". "To spektakl, który traktuje o poszukiwaniu kolejnych odsłon interpretacji dźwięków" - wyjaśnił Studniak. Jak podkreślają organizatorzy PPA, koncert francuskiej grupy to rodzaj wykładu o historii muzyki i jej odbioru.

W kolejny dniach publiczność PPA będzie miała okazję wysłuchać m.in. koncertu holenderskiej wokalistki i reżyser o irańskich korzeniach Sevdalizy. To będzie koncert z gościnnym udziałem polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdżera.

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu ma być "Cafe Tiger Lillies" w reżyserii Jerzego Lacha. Tu z tekstem Tadeusza Różewicza "Wyszedł z domu" zmierzy się brytyjska grupa The Tiger Lillies oraz polscy aktorzy.

W spektaklu "Puls", zrealizowanym na podstawie tekstów Haliny Poświatowskiej wystąpią m.in. Wojciech Waglewski, Paulina Przybysz i Renata Przemyk.

Podczas koncertu "Przybora na 102" Magda Umer i kabaret Mumio wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. W programie znalazł się także spektakl "Wieloryb The Globe" w reżyserii Evy Rysovej. Tekst powstał z myślą o aktorze Krzysztofie Globiszu, który powraca do zdrowia po przebytym kilka lat temu udarze mózgu.

Koncert Galowy wyreżyseruje w tym roku Wojciech Kościelniak. Na galę zatytułowaną "Koniec" złoży się 18 utworów z kanonu piosenki aktorskiej w nietypowych interpretacjach - twórcy spróbują skłonić widzów do zastanowienia, czym jest tytułowy koniec i co się za nim kryje.

Na koniec przeglądu odbędzie się finał Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Będzie to składający się z dwóch części koncert. Pierwsza część, którą wyreżyseruje Martyna Majewska, to występ laureatów Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Część druga to przygotowany przez Marcina Libera spektakl „Out of the system” inspirowany filmem science-fiction „THX 1138” George’a Lucasa z 1971 r.

Z okazji 40. jubileuszowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej odbędzie się szereg imprez towarzyszących - po Wrocławiu będzie wędrować orkiestra, która będzie wykonywać przeboje PPA z ostatnich 40 lat, odbędą się też spotkania z artystami, którzy od lat są związani z przeglądem.

Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. Festiwal zakończy się 31 marca.

autor: Piotr Doczekalski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic