Festiwalowy tydzień pełen niezapomnianych wrażeń: 13. FMF online (26.05 -1.06.2020)

Siedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami. Prawdziwa magia muzyki! Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie! Każdego dnia, za pośrednictwem internetu, zabierzemy naszą publiczność w nową podróż, której ścieżki starannie zaplanowaliśmy, by nawiązywały do ogłoszonego wcześniej programu. Od spokojnych, kojących cyklów Cinema Chorale i Cinematic Piano aż po wielkie, widowiskowe Gale zrealizowane w TAURON Arenie Kraków. Nareszcie oficjalnie możemy zaprosić na 13. FMF online! Razem #zostańmywdomu i oglądajmy na Facebooku FMF oraz słuchajmy na falach RMF Classic.

Festiwalowy tydzień pełen niezapomnianych wrażeń: 13. FMF online (26.05 -1.06.2020)

26 maja 2020 roku mieliśmy spotkać się w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie i uroczyście zainaugurować tygodniowe święto muzyki filmowej. W zamian, by tradycji stało się zadość, zabierzemy gości wirtualnie do wnętrza kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i usłyszymy zarejestrowany przed rokiem przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert Cinema Chorale. „Ludzki głos posiada ogromny zakres emocjonalnej głębi i dzięki temu może przynieść wspaniały efekt dźwiękowy w filmie, a z drugiej strony nadać mu prawdziwie intymną jakość, a to wszystko sprawdza się także poza ekranem” – komentował tuż po koncercie szwedzki kompozytor Mikael Carlsson, odpowiedzialny za przygotowanie większości aranżacji chóralnych w tym programie. I tak, pierwszy festiwalowy wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z Misji, Wielkiego piękna, Śmierci w Wenecji czy Pana od muzyki.

Środowy wieczór skradnie serca fanów muzyki filmowej niezwykłą atmosferą cyklu Cinematic Piano. Zapraszając w 2018 roku duet Volkera Bertelmanna (Hauschka) i Dustina O’Hallorana, w najśmielszych snach nie przewidywaliśmy, że występ na dwóch fortepianach tych muzyków przerośnie nasze i tak już wyśrubowane oczekiwania. Dzięki ich występowi odświeżymy sobie w pamięci nominowaną do Oscara ścieżkę dźwiękową do filmu Lion. Droga do domu.

W czwartek, podążając fortepianowym tropem, przypomnimy koncert francuskiego kompozytora i wybitnego pianisty Jeana-Michela Bernarda. Stylistycznie usłyszymy w nim niemal wszystko – tęskne walce i kołysanki, liryczne kantyleny i skomplikowane rytmy jazzowe, nostalgicznego bluesa i ognisty ragtime wykonany na bis. W repertuarze m.in.: E.T., Indiana Jones, Mission Impossible, Lista Schindlera, Taksówkarz czy Spartakus.

W klimat weekendu wprowadzi nas jeden z najukochańszych koncertów publiczności FMF – All Is Film Music, czyli gala 10-lecia festiwalu. La La Land Justina Hurwitza, Gwiezdne wojny Johna Williamsa, Władca Pierścieni Howarda Shore’a, Marzyciel Jana A. P. Kaczmarka, Dom grozy Abla Korzeniowskiego, Incepcja Hansa Zimmera, Igrzyska śmierci Jamesa Newtona Howarda, Power Rangers Briana Tylera – to tylko część kultowych tematów światowego kina, które umilą nam piątek. Ten koncert 10. FMF podsumował „wszystko to, co budowało naszą działalność przez lata” – jak mówił o nim wówczas Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Dzień później nie zwolnimy tempa i zaprezentujemy Międzynarodową Galę Seriali z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej TV Series Gala! Z ekranów Waszych laptopów, tabletów czy smartfonów popłyną utwory z takich seriali, jak Gra o tron, Rodzina Borgiów, Wikingowie, House of Cards, Downton Abbey, The Dovekeepers, Dexter, The Knick, Czas honoru i Wataha.

Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Johna Powella (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa), Hansa Zimmera (Książę Egiptu), Harry’ego Gregsona-Williamsa (Shrek), Alexandre’a Desplata (Strażnicy marzeń), Alana Menkena (Piękna i Bestia). To wszystko już 31 maja!

A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli Koncert Disneya: Magia muzyki. W ubiegłym roku członkowie FMF Youth Orchestra, zespołu złożonego z uczniów małopolskich szkół, połączyli siły z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego festiwalu na Teneryfie i zagrali dla dziesięciotysięcznej publiczności w TAURON Arenie Kraków. Młodzi muzycy musieli sprostać wymagającemu zadaniu, grając pod wokale takich gwiazd polskiej piosenki, jak Natalia Nykiel, Kasia Łaska czy Michał Szpak. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął amerykańsko-fiński mistrz batuty Erik Ochsner, którego fani FMF znają z Frozen in Concert, wydarzenia towarzyszącego FMF w lutym 2016 roku, czy Pixar in Concert, który w maju 2014 roku oficjalnie otworzył TAURON Arenę Kraków. Na tytułową magię muzyki złożą się największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym Mała Syrenka, Coco, Vaiana: Skarb oceanu, Aladyn, Zaplątani, Dzwonnik z Notre Dame, Herkules, Kraina lodu, Piękna i Bestia, Mary Poppins powraca, Pocahontas, Kopciuszek i Śpiąca Królewna. W wielkim finale FMF 2020 – skrzącym się tysiącami barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – zabrzmią piosenki napisane przez Eltona Johna i Tima Rice’a do filmu Król Lew. Ten wieczór z pewnością zagwarantuje dobrą zabawę najmłodszym fanom FMF.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w internecie w całości. Ponadto codziennie zaprosimy na premierowe recitale cyklu LIVE from studio, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznamy dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019. W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic zaprezentujemy też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów. W ostatni tydzień maja #zostańciewdomu i oglądajcie FMF! 

Festiwalowy rozkład jazdy:
26.05 – godz. 20.00 – Cinema Chorale (2019)
27.05 – godz. 20.00 – Cinematic Piano: Lion. Droga do domu – Hauschka & Dustin O’Halloran (2018)
28.05 – godz. 20.00 – Cinematic Piano: Jean-Michel Bernard (2017)
29.05 – godz. 20.00 – All Is Film Music: Gala Jubileuszowa 10. FMF (2017)
30.05 – godz. 20.00 – Międzynarodowa Gala Seriali (2015)
31.05 – godz. 20.00 – Gala Muzyki Filmowej: Animacje (2016)
1.06 – godz. 18.00 – Koncert Disneya: Magia muzyki (2019)


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic