Kamery IP - na co zwrócić uwagę, wybierając zestaw monitoringu do domu?

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub chcesz poczuć się bezpieczniej, warto rozważyć zestaw kamer zapewniający skuteczną ochronę budynku. Na rynku jest wiele rozwiązań różniących się między sobą. Jakie są podstawowe różnice między systemami? O czym pamiętać w czasie budowy skutecznego zestawu zabezpieczeń?

Kamery IP - na co zwrócić uwagę, wybierając zestaw monitoringu do domu?

Jakie okablowanie jest wymagane, aby uruchomić kamery IP?

Planując montaż kamer w domu lub firmie, warto przyjrzeć się istniejącej instalacji kablowej. Najbardziej uniwersalne okablowanie to przewód Ethernet. Jeśli posiadasz instalacje opartą o przewody sieciowe, możesz zamontować każdy typ kamer przemysłowych – do wyboru mamy kamery hybrydowe oraz kamery sieciowe IP. Zależnie od wymagań i budżetu specjaliści z Zabezpieczenia Poznań pomogą w wyborze skutecznych zabezpieczeń.

Obudowa kamer do monitoringu - czy ma znaczenie?

Szukając urządzeń, możemy spotkać obudowy kamer typu:

  • kopuła,
  • tuba,
  • duża kamera obracana.

Oprócz walorów estetycznych wybrane modele różnią się od siebie parametrami. Nie jesteśmy w stanie w tak krótkim artykule przybliżyć i szczegółowo opisać wszystkich różnic. Warto wspomnieć, że kamery kopułowe często posiadają relatywnie krótszy zasięg, natomiast kamery kuliste z kloszem sprawdzą się do montażu wewnątrz pomieszczeń. 

Kamery IP tubowe zazwyczaj dają szerszy wachlarz możliwości jako monitoring zewnętrzny. Oprócz wyglądu pozwalają na monitoring na dystansie do 80 metrów w dzień i w nocy. 

Kamery obrotowe stosowane są na dalszych odcinkach i obiektach takich jak plac budowy, boiska, magazyny.

Wychodzimy z założenia, że warto porównywać między sobą konkretne modele, niekoniecznie ich typ (kamera kopułowa vs tubowa). Wycena monitoringu to indywidualna kwestia: polecamy kilka razy przeanalizować obiekt, który ma być monitorowany i raz dobierać system – zamiast odwrotnie.

Kamery IP - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Monitoring to dzisiaj nie tylko podgląd bieżący i długie przeglądanie nagrań. Oprócz podglądu bieżącego kamery przemysłowe posiadają szereg funkcji związanych z analityką obrazu oraz funkcji alarmowych.

Ciekawym rozwiązaniem są kamery HIKVISION z funkcjami Acusense, dzięki którym możemy sortować nagrania ze względu na poszczególne zdarzenia, takie jak: rozpoznawanie twarzy, odróżnianie zwierząt, zniknięcie towaru, przekroczenie linii, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych itp. Oprócz uniknięcia fałszywych wywołań nagrywania na ruch system umożliwi szybkie przeglądanie zapisanego na dysku materiału. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeśli zależy nam na zapisie z kamer na detekcję ruchu i nie lubimy żmudnego, długiego przeglądania nagrań na dysku.

Kolejnymi godnymi funkcjami mogą się poszczycić kamery IP Dahua z funkcjami TIOC. Seria kamer IP Dahua umożliwia aktywne funkcje odstraszania, natomiast same kamery posiadają wbudowany głośnik i lampy stroboskopowe. Jest to bardzo ciekawa alternatywa, jeśli chcemy działać i reagować na zdarzenia na żywo i skutecznie przestraszyć włamywaczy.

Jakie rozdzielczości posiada skuteczny monitoring domu?

  • 2 Mpx - jest to absolutne minimum; kamery z rozdzielczością 1080p mogą być użytkowane do mniejszych pomieszczeń i podstawowych zastosowań domowych. W wielu przypadkach warto rozważyć zakup kamery z wyższa rozdzielczością w podobnej cenie.
  • 4 i 5 Mpx - to rozdzielczość, która zapewnia przyzwoity podgląd i zapis w warunkach domowych. Musimy pamiętać, że oprócz rozdzielczości monitoring domu musi posiadać dodatkowe funkcje wspomagające pracę kamery w nocy.
  • 6 i 8 Mpx - jest to rozdzielczość zapewniająca szczegółowy podgląd i zapis nagrań, dzięki czemu możemy zidentyfikować szczegóły i rozpoznać przedmioty lub twarze z wybranej odległości.

Przydatne elementy w monitoringu - co rekomendujemy?

Jeśli szukamy pojedynczej kamery IP do domu, możemy zastosować kamery HIKVISION lub kamery Dahua z wejściem na karty pamięci micro SD. Wówczas zapis będzie odbywał się na karcie pamięci. Dodatkowym atutem jest możliwość zdalnego dostępu do systemu z poziomu aplikacji, nie musimy wyciągnąć karty SD z kamery, aby przejrzeć zapisany materiał czy zdarzenia z kamer.

Odpowiednio dopasowana ogniskowa to element wpływający na czytelność wybranych fragmentów obrazu. Jeśli chcemy zamontować kamery szerokokątne, wybierajmy modele z ogniskowa 2,8mm. Jeśli zależy nam na precyzyjnym podglądzie nakierowanym na dany punkt, warto wybierać kamery ze zmienną ogniskową, dzięki którym możemy wykadrować obraz na konkretny fragment. 

Kolejny ważny komponent to obudowa odporna na warunki pogodowe i odpowiednia klasa szczególności kamery. Jest to przydatny element, dzięki czemu kamery mogą być montowane w dowolnych miejscach wokół domu.

Warto zwrócić też uwagę na elementy oświetleniowe HLC/BLC. To kolejna funkcjonalność, dzięki którym latarka lub wjeżdżający samochód nie zaślepi kamer.

Oczywiście funkcji wspierających monitoring jest więcej. Powyższe stanowią tylko przykład, że dobór monitoringu to nie tylko zasięg kamer i wysoka rozdzielczość.

Montaż monitoringu - największe pułapki podczas zakupu

1) Kierowanie się wyłącznie ceną. Możemy wówczas kupić sprzęt, który kompletnie nie sprawdzi się na naszym budynku. Przykładowo zastosujemy kamery skierowane na wjazd ze źle dopasowaną ogniskową. Efektem będzie zły kąt widzenia i uzyskamy zerowy efekt.

2) Montaż kamer z kloszem na zewnątrz. Pułapką będzie odbijające się światło i szklany klosz, który będzie wymagał przecierania szmatką.

3) Zbyt mały rejestrator. Ten błąd pojawia się, kiedy nie myślimy o systemie w perspektywie rozbudowy. Wybranego rejestratora na daną ilość kamer najczęściej nie rozbudujemy w przyszłości.

4) Kamery IP kilku producentów w jednym systemie. To częsta pułapka, która wpływa na działanie systemu. Bardzo często nieznane marki kamer nie wspierają protokołu ONVIF, przez co mogą nie współpracować ze znanymi rejestratorami.

5) Zła instalacja do kamer. Przykładowo: jeśli posiadamy zbyt mało przewodów lub stare przewody koncentryczne, to nie zamontujemy na nich wszystkich typów kamer. Tak samo z jednego przewodu nie podłączymy kilku kamer.

6) Kupno na chińskich portalach i oczekiwanie wsparcia od polskich dystrybutorów. Bardzo często, skuszeni niską ceną, klienci wybierają popularne zestawy kamer ze znanych portali. Jest to pułapka, która utrudnia serwis, support i współpracę z polskimi produktami.

7) Zbyt dalekie odległości po jednym przewodzie. Pamiętajmy, że zasilanie POE to realnie max. 80-90 metrów po jednym standardowym przewodzie.

8) Wybieranie podstawowych kamer bez namysłu, czyli niedopasowanie do istniejących realiów budynku. Nie ma potrzeby wybierać kamer o zasięgu 80 metrów, jeśli chcemy stworzyć monitoring do garażu lub przed wejście do budynku.

 

Jaki monitoring polecamy? Hikvision, Dahua czy kamery Imou?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy system różni się od siebie. Wychodzimy z założenia, że warto wcześniej zaplanować system i zakładać go raz, zamiast wybrać najtańszy sprzęt, który za chwile będziemy wymieniać. Rekomendujemy kontakt ze specjalistami z firmy Zabezpieczenia Poznań i skorzystanie z opcji darmowej wyceny kamer do domu lub firmy.

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic