ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Jadwiga Polus

Jak przygotować się do podróży za granicę w czasie pandemii?

Decyzja podjęta. Tegoroczne wakacje spędzisz jednak za granicą. Urokliwe miejsca nie są tak zatłoczone jak kiedyś, a biura podróży kuszą atrakcyjnymi ofertami, więc trudno się dziwić.

Hotel zarezerwowany, bilet samolotowy kupiony, karta kredytowa spakowana. Jeszcze pół roku temu powiedzielibyśmy, że to wystarczy. Dziś jednak podróżowanie jest prawdziwym wyzwaniem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem Covid-19 za pandemię. To oznacza, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Rządy wszystkich krajów zastrzegają sobie w każdym momencie mogą podjąć decyzję o zamknięciu granic dla ruchu turystycznego, zgodnie z aktualną oceną zagrożenia Covid-19. Wyjeżdżając, przygotuj się na więc każdy scenariusz. To nie czas na spontaniczność. Potrzebujesz szczegółowej check-listy!

1.    Postaw na zaufane źródła informacji. Jeszcze przed zakupem biletu sprawdź dokumenty wymagane do przekroczenia granicy. Planując podróż za granicę przeczytaj informacje dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam listę krajów z opisem ostrzeżeń, wymogów oraz porad. Są to przepisy m.in. o obowiązku rejestrowania swojego pobytu, okazywania specjalnego kodu QR przy przekraczaniu granicy, wypełniania deklaracji dotyczącej aktualnego stanu zdrowia, a nawet o konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa. Przyjmij dziennikarską zasadę pozyskiwania informacji z kilku niezależnych źródeł. Doniesienia z polskich stron internetowych zweryfikuj z faktami, dostępnymi na stronach ambasady państwa, do którego się wybierasz oraz na jego rządowych witrynach.

2.    Bądź na bieżąco. Sytuacja jest dynamiczna, więc bardzo regularnie sprawdzaj, czy przepisy dotyczące podróżowania nie uległy zmianie. Aktualne komunikaty oraz wytyczne dotyczące pandemii dostępne są na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

3.    To co ważne, miej pod ręką. Zapisz w telefonie międzynarodowe numery kontaktowe do odpowiednich służb medycznych, do których należy się zgłosić w przypadku objawów koronawirusa takich jak kaszel, wysoka gorączka, katar, bóle mięśni, duszności i dreszcze.

4.    Zapobiegaj, zmień nawyki i przyzwyczajenia. Nawet w ferworze wakacyjnych wrażeń upewnij się, że robisz wszystko, by minimalizować ryzyko zachorowania na Covid-19. Zawsze miej przy sobie maseczkę, której noszenie jest obowiązkowe na terenie lotnisk, pokładów samolotu i w wielu miejscach publicznych na całym świecie. Zabierz zapas maseczek i nie daj się zaskoczyć koniecznością nerwowego poszukiwania miejsca, gdzie można je kupić. To rzecz, którą łatwo zgubić. Do bagażu podręcznego oprócz maseczek spakuj preparaty odkażające, chusteczki odświeżające, jednorazowe rękawiczki. Pomyśl o zakupie walizek i toreb, które łatwo umyć.

5.    Przygotuj się na zmiany. Linie lotnicze mogą wymagać obowiązkowej odprawy online i bardziej rygorystycznie przestrzegać wymogów wcześniejszego przybycia na lotnisko. Sprawdź wymagania zanim pojedziesz na lotnisko, by nie dać się zaskoczyć.

6.    Spakuj się z głową. Wszyscy pamiętamy historię pasażerów wielkich wycieczkowców, które przez Covid-19 na długie tygodnie utknęły u wybrzeży Australii. Do tak bezprecedensowych sytuacji trzeba przywyknąć. Wymaga to od nas świadomych i racjonalnych zachowań. Dlatego wyjeżdżając za granicę należy wziąć pod uwagę scenariusz, w którym na 14 dni trafiamy na kwarantannę. Pomyśl, jakie przedmioty osobiste i ubrania są dla ciebie niezbędne. Więcej uwagi poświęć na skompletowanie podróżnej apteczki i kosmetyczki. Upewnij się, czy w ekstremalnym przypadku hospitalizacji, znajdziesz w walizce wszystko, czego potrzebujesz? Przydadzą się też drobiazgi, które w przypadku przymusowej izolacji pozwolą ci zabić czas - karty do gry albo czytnik e-booków, na który w każdej chwili i z każdego zakątka świata możesz ściągnąć nową, polską książkę.

7.    Ubezpiecz się. Wyjeżdżając za granicę w czasie pandemii, wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednie, czyli takie które obejmuje ryzyko zachorowania na Covid-19 i pokryje koszty ewentualnego leczenia, czy hospitalizacji. Jeśli polisę tak jak wakacje masz już wykupioną od dawna, upewnij się, co zawiera twoje ubezpieczenie podróży. Wiele standardowych umów wyłącza swoją odpowiedzialność w przypadku ogłoszenia epidemii lub pandemii w danym państwie. Wówczas koszty leczenia związane z wirusem musisz pokryć z własnej kieszeni. Ich wysokość zależeć będzie od kraju, w którym przebywasz i stanu zdrowia, należy jednak się przygotować na spore wydatki. Można tego uniknąć. Np. TU Europa oferuje ubezpieczenie podróżne ITravel z ochroną w zakresie Covid-19. Zapewnia nie tylko pokrycie kosztów leczenia za granicą, pobytu w szpitalu, ale nawet transportu do Polski. ITravel działa na całym świecie, z wyjątkiem Polski, Białorusi i kraju rezydencji ubezpieczonego. Ubezpieczenia turystyczne ITravel nie obejmują jednak kwarantanny. Koszty obowiązkowej izolacji za granicą trzeba pokryć samodzielnie.

Artykuł Sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic