Gdzie jest widoczna e-recepta? Sprawdź!

Wystawiana pacjentowi e-recepta jest dokumentem elektronicznym, do którego można mieć wgląd w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Warunkiem jest posiadanie dostępu do Internetu, przy czym jednocześnie brak dostępu do Internetu nie jest równoznaczny, z tym że pacjent nie będzie mógł wykupić przepisanych leków. Gdzie są widoczne e-recepty?

Gdzie jest widoczna e-recepta? Sprawdź!

Czym są e-recepty i kto je wystawia?

Elektroniczne recepty, inaczej e-recepty, to dokumenty cyfrowe uprawniające pacjenta do wykupienia niektórych leków, które w aptece wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Są to dokumenty imienne, które wystawia się na numer PESEL danego pacjenta. Każda elektroniczna recepta ma określony termin ważności, którego przekroczenie jest równoznaczne, z tym że pacjent nie będzie mógł już leków wykupić. 

E-receptę może wystawić pacjentowi lekarz przyjmujący w ramach NFZ oraz ten przyjmujący prywatnie, przy czym wizyta osobista pacjenta w placówce medycznej nie jest koniecznością. E-recepty wystawiane są również w czasie konsultacji zdalnych z lekarzem, czego przykładem jest e-recepta na NaszaRecepta, czy też na innych portalach medycznych. W przypadku w ten sposób wystawianej e-recepty, kod SMS przychodzi do pacjenta niemal od ręki. Wykup recepty online również nie będzie problemem, gdyż sam dokument cyfrowy nie różni się od stacjonarnie wystawianej e-recepty. Realizacja w aptece przebiega zatem standardowo, czyli to pacjent decyduje, którą formę sposobu wykupienia leków z recepty preferuje. 

Jak przychodzą e-recepty i gdzie są widoczne?

W momencie wystawienia e-recepty pacjentowi, kopia dokumentu elektronicznego powiązana z jego numerem PESEL zapisywana jest na koncie IKP. W tym miejscu można sprawdzić historię swoich e-recept w dowolnej chwili, poza tym widać również stan ich realizacji. Pacjent ma też wgląd do dokumentów już zrealizowanych, więc jeśli będzie mieć potrzebę sprawdzenia, jakie leki przyjmował w przeszłości, czy też, jakie było ich dawkowanie, może to zrobić bez trudu. Takie rozwiązanie może być pomocne między innymi w czasie wizyty u innego specjalisty, który będzie chciał zapoznać się z dotychczasowym sposobem leczenia danej osoby. 

Nie tylko w IKP pacjent może sprawdzić swoje e-recepty. Kopia wystawionej danej osobie e-recepty wysyłana jest również do niej mailowo, czyli może ona w dowolnym momencie zalogować się na swoją skrzynkę e-mail i z tego poziomu sprawdzić swoją e-receptę. Do realizacji e-recepty w aptece nie jest natomiast potrzebny wcale dostęp do Internetu, więc jeśli pacjent go nie posiada, również nie musi się martwić. Kod e-recepty przychodzi do każdego pacjenta SMS-em w momencie jej wystawienia i będzie wystarczający, by wykupić leki w aptece. 

E-recepty – realizacja krok po kroku

Wystawiona pacjentowi e-recepta może być niezwłocznie zrealizowana w aptece, chociaż nie jest to konieczne, gdyż pacjent może również wykupić leki w późniejszym terminie, o ile zmieści się w czasie ważności e-recepty. Do realizacji e-recepty w aptece wykorzystać można dostęp do kopii dokumentu w IKP lub skrzynce e-mail. Nie jest to jednak niezbędne, ponieważ można skorzystać również z otrzymanej wiadomości SMS, która zawiera specjalny, czterocyfrowy kod. Jak wygląda krok po kroku realizacja e-recepty?

  • Jeżeli pacjent korzysta z kodu SMS, powinien podyktować go farmaceucie, a następnie dodatkowo podyktować swój numer PESEL, co będzie stanowiło formę uwierzytelnienia. Jeśli podane dane będą się zgadzać, farmaceuta będzie mógł pacjentowi sprzedać przepisane medykamenty. 
  • Jeżeli pacjent korzysta z kodu kreskowego, będzie potrzebować dostępu do skrzynki e-mail, IKP lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Okazanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty jest wystarczające, aby móc leki wykupić. Nie trzeba już w tym przypadku podawać numeru PESEL. 

 

 

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic