Czy wniosek o urlop może zostać złożony w formie elektronicznej?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługuje prawo do urlopu. Pracodawca przyznaje go zawsze na wniosek pracownika. Tradycyjnie wymagany był do tego wniosek w postaci dokumentu sporządzonego na papierze. Czy forma elektroniczna wniosku o urlop wypoczynkowy jest prawidłowa?

Wniosek o urlop zgodny z prawem
Czy wniosek o urlop można składać również w formie elektronicznej? Kodeks pracy nie precyzuje, w jakiej postaci wniosek o urlop musi być złożony. Zgodnie z prawem ważny jest zarówno wniosek papierowy, jak i elektroniczny. Zależy to jednak od przepisów wewnątrzzakładowych. To one precyzują formę złożenia dokumentu. W małych firmach, które nie mają przepisów wewnątrzzakładowych, o postaci wniosku decyduje pracodawca. Może on wymagać wniosku na piśmie, by dołączyć go do dokumentacji ewidencji czasu pracy. Coraz więcej pracodawców korzysta już jednak z elektronicznego obiegu dokumentów w firmie i wybiera formę elektroniczną wniosku. Pracownikowi udostępniany jest dostęp do aplikacji, w której może wypełnić wniosek oraz sprawdzić, ile wolnych dni pozostało mu do wykorzystania. System automatycznie odlicza dni wolne od pracy i święta.

Elektroniczny wniosek o urlop
Większość zakładów pracy, korzystających z systemów RCP z wyprzedzeniem udostępnia pracownikom plan urlopów. Pracownik odpowiednio wcześniej rezerwuje sobie określony termin urlopu, dzięki czemu pracodawca ma czas na rozplanowanie pracy zakładu.

Nawet jeżeli nie ma planu urlopów, pracownik musi złożyć wniosek odpowiednio wcześnie, by nie zakłócić działania firmy. Elektroniczny wniosek o urlop nie wymaga wizyty w dziale kadr. Pracownik, logując się do aplikacji, ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Wniosek wypełnia analogicznie do tradycyjnej formy. Uzupełnienie danych jest proste i intuicyjne. Niezbędne są takie informacje jak dane osobowe wnioskodawcy, planowany termin i długość urlopu. Po wypełnieniu wniosek zostaje wysłany. Pracownik w każdej chwili może sprawdzić status wniosku. Zatwierdzenie go przez pracodawcę oznacza zgodę na urlop we wnioskowanym terminie i długości.

Zalety elektronicznego wniosku o urlop
Dla pracownika forma elektroniczna składania wniosku jest bardzo wygodna i nieskomplikowana. Nie musi chodzić kilkukrotnie do działu kadr, by dowiadywać się, czy jego wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Ma natychmiastowe informacje, gdy tak się stanie. Plan urlopów pozwala rozłożyć je w czasie tak, by zakład mógł normalnie funkcjonować.

Dla firmy elektroniczne zarządzanie urlopami jest znacznie prostsze niż w przypadku dokumentów papierowych. Zwłaszcza w dużych przedsiębiorcach kwestie urlopowe prowadzone tradycyjnie zajmują mnóstwo czasu. Elektroniczny obieg dokumentów to oszczędność pracy i czasu działu kadr. To także oszczędność miejsca, którego wymagają składowane dokumenty papierowe.

Decyzja o tym, czy wniosek o urlop ma zostać złożony w formie elektronicznej, czy też papierowej należy do pracodawcy. Obie formy są zgodne z prawem. Jednak wersja elektroniczna niesie wiele korzyści, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Artykuł Sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic