ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk
MocArty 2022

MocArty RMF Classic - rozdane!

9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz jedenasty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i MocNa Rzecz.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

Człowiek Roku: Sławosz Uznański

za upór i wytrwałość w drodze do gwiazd. Polski naukowiec został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oprócz jedenastu rezerwowych ESA wyłoniła też sześciu astronautów korpusu podstawowego. Ich nazwiska ogłoszono w Paryżu pod koniec ubiegłego roku. Zanim to się stało Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy, w trwających półtora roku eliminacjach ESA, a to była gigantyczna praca i setki testów, także tych sprawnościowych.

Wydarzenie Roku: Otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu

W pomieszczeniach dawnego Skarbca i Archiwum Koronnego otwarto wystawę nowoczesną, znakomicie zaprojektowaną i co najważniejsze - atrakcyjną. To przykład „nowego otwarcia” całego Muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu, co zaowocowało frekwencją wszech czasów - sezon zakończony z wynikiem zbliżonym do 1,8 miliona zwiedzających.

MocNa Rzecz: SmartHEAL - polski wynalazek medyczny

„inteligentny” plaster wspomagający leczenie głębokich i trudnych ran. Plaster ma wbudowane czujniki, dzięki którym przekazywane są informacje o stanie skóry pacjenta. Urządzenie natychmiast wykrywa zmiany pH i stan zapalny skóry, co daje większe możliwości na odpowiednie leczenie bez zdejmowania opatrunku. Jego twórcy - Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter, inżynierowie z Politechniki Warszawskiej wygrali w międzynarodowym konkursie i zdobyli Nagrodę Jamesa Dysona 2022.

Muzyka Filmowa Roku: „ELVIS” - Various Artists

wyd. RCA Records, a division of Sony Music Entertaiment 2022. Reżyser tego epickiego spektaklu Baz Luhrmann przyzwyczaił nas do niesztampowego podejścia do muzyki w swoich filmach. Remixy, przeróbki i żywe dowody na to, że Elvis żyje i inspiruje popularnych dziś raperów, artystów tworzących muzykę elektroniczną, R&B czy soul. Twórcze i oryginalne!


Nagrody Specjalne RMF Classic otrzymali:

Legalna Kultura - organizacja pożytku publicznego, która od 10 lat prowadzi wytrwałą, konsekwentną i skuteczną kampanię, w której promuje legalne korzystanie z zasobów kultury w sieci. Zmienia świadomość odbiorców kultury w Polsce, realnie wpływa na powstawanie u nich nowych nawyków, edukuje i daje przykład. Dotychczas w kampanię zaangażowało się ponad 260 artystów. A wśród Ambasadorów Legalnej Kultury są: Anna Dereszowska, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Andrzej Seweryn, Piotr Adamczyk.

Spoty kampanii „W czerni kina” obejrzało w kinach ponad 150 mln osób.

Nagrodę odebrała Kinga Jakubowska, pierwsza i jedyna od początku prezeska Zarządu Fundacji Legalna Kultura.

Hans Zimmer - kompozytor muzyki filmowej, która najczęściej pojawiała się na antenie RMF Classic w ciągu ostatnich 2 dekad historii stacji! Artysta odbierze statuetkę osobiście w maju, podczas koncertu w Krakowie, ale podczas Gali połączył się z nami na ekranie.

W części artystycznej wystąpił Jazz Band Młynarski-Masecki.Galeria zdjęć:

Fot. AKPA


Partnerzy gali
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic