MocArty RMF Classic - rozdane!

4 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz dziewiąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

Człowiek Roku: Janusz Gajos

miniony rok zapamiętamy dzięki jego znakomitym kreacjom - „Króla Kaszubów” w „Kamerdynerze” oraz arcybiskupa Mordowicza w „Klerze”. Szczególnie ta ostatnia rola zachwyciła publiczność. Sam aktor przyznał, że choć miał świadomość trudnego tematu filmu i możliwych kontrowersji, to podjął się zagrania tej postaci bez wahania. „Po przeczytaniu scenariusza doszedłem do wniosku, że to jest bardzo poważna rozmowa z ludźmi, z Polakami i trzeba wziąć w tym udział. Łatwo nie było.” – przyznał Janusz Gajos w rozmowie z Moniką Olejnik.

Wydarzenie Roku: Sukces filmu „Kler”

sukces frekwencyjny, sukces finansowy i sukces społeczny. Dyskusja, jaką wywołał swoim obrazem Wojciech Smarzowski, wykroczyła daleko poza ramy artystycznej oceny tej produkcji a rezonans, jaki wywołał temat filmu, był do tej pory w Polsce niespotykany.

Muzyka Filmowa Roku: Zimna Wojna - Marcin Masecki, Paweł Pawlikowski wyd. Amazon Studios under exclisive license to Editions Milan Music

muzyka w tym filmie gra równie ważną rolę jak główni aktorzy. Autorem koncepcji muzycznej filmu jest Paweł Pawlikowski, który dokonał wyboru oryginalnych, tradycyjnych utworów i piosenek a Marcin Masecki stworzył ich znakomite aranżacje jazzowe, m.in. piosenki „Dwa Serduszka”. To dzięki niemu (i Joannie Kulig) ten temat brzmi jak zaginiony standard Cheta Bakera…

Rzecz z Klasą: Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

to niezwykły kompleks edukacyjny, który mieści się w zrewitalizowanej pierwszej łódzkiej elektrowni EC1. Zwiedzający wchodzą w świat nauki poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty. Specjalne ścieżki edukacyjne nawiązują też do przemysłowego dziedzictwa miasta. EC1 to także centrum kulturalne i filmowa a także planetarium. Pod względem powierzchni otwarte w styczniu 2018 roku Centrum jest największą tego typu placówką w kraju.
Fot. Augustyniak


Po raz ósmy wręczona została nagroda specjalna „Bo wARTo!” - tym razem dla młodego wykonawcy piosenki filmowej. Zwyciężczyni – Joanna Kulig - otrzymała statuetkę, równowartość 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic.

O nagrodę ubiegali się kandydaci, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie i nie ukończyli jeszcze 39 lat.

Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Kayah (Przewodnicząca), Kinga Preis, Agnieszka Smoczyńska, Jacek Cygan, Janusz Gajos, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Robert Piaskowski.

W tym roku Nagrodę Specjalną RMF Classic otrzymała Katarzyna Wodecka-Stubbs
za Wodecki Twist Festiwal.

W części artystycznej wystąpiła Katie Melua.

Galeria zdjęć:

Fot. AKPA


Partnerzy gali

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic