Sztuka latania

RMF Classic w aeroklubie! Odkrywamy tajniki sportów lotniczych.

W 1913 roku poeta Kazimierz Tetmajer obejrzał pokazy lotnicze, które odbyły się w ramach Dni Awiacyjnych. Musiały zrobić na nim duże wrażenie. Niedługo potem na łamach czasopisma „Lotnik i Automobilista” napisał: „Jeżeli, geniusz ludzki doprowadzi do tego, że człowiek zapanuje nad powietrzem, będzie to moim zdaniem, największy wynalazek od czasów wynalezienia ognia i koła, przede wszystkim tym ważniejszy, że rozwinie i wzbogaci do nie dających się przewidzieć rozmiarów umysł ludzki…”.

Tradycja sportów lotniczych jest długa i barwa. Tego lata opowiadamy ich historię i pokazujemy jak wyglądają w praktyce. Towarzyszą nam eksperci z Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, którego tradycja sięga 1928 roku.

Poznacie doświadczonych mistrzów i ich pasję oraz utytułowanych członków Kadry Narodowej. Dowiecie się jak wygląda ścieżka pilota przed startem. Opowiemy o szkoleniach i najlepszych warunkach do przelotów.


KONKURS! Usiądź za sterami szybowca i spełnij marzenia o lataniu!

Voucher VIP - Lot widokowy szybowcem + zwiedzanie Aeroklubu Krakowskiego

Lot dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć od przeciążenia przy starcie, ostrego wznoszenia poprzez ciszę podczas swobodnego lotu dającą możliwość delektowania się widokami.

• BEZPIECZEŃSTWO – Lot odbywa się pod dowództwem doświadczonych pilotów instruktorów naszego Aeroklubu.

• PROFESJONALIZM – Posiadamy Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego uprawniający nas do wykonywania zarobkowego transportu lotniczego.

• DOBRA ZABAWA – Przeżyj przygodę życia lub podaruj ukochanej osobie niezapomniany prezent.

Dodatkowo w ramach pakietu VIP – zwiedzanie hangarów, oprowadzanie po Aeroklubie Krakowskim z członkiem Zarządu Aeroklubu Krakowskiego i pyszna kawa :)

Realizacja nagrody odbędzie się na terenie Aeroklubu Krakowskiego,

Adres: Pobiednik Wielki 133 pod Krakowem

Termin realizacji uzależniony jest od warunków pogodowych.

Minimalny wiek pasażera to ukończony 14 r.ż., wymagana zgoda obojga rodziców. Waga pasażera od 50 do 100 kg.

Zgłoszenia należy nadesłać do 21 sierpnia do godz. 00:00.

Z laureatami skontaktujemy się drogą mailową.

Maksymalnie 1000 znaków.

 


Najpierw poznajcie Aeroklub Krakowski od kuchni! Naszą dziennikarkę Jadwigę Polus oprowadza Adrian Król pilot licencjonowany szybowcowy i Wiceprezes Aeroklubu Krakowskiego.

Port z widokiem na lotnisko

posłuchaj Sztuka latania odc.1

Spadochroniarnia

posłuchaj Sztuka latania odc.2

Hangar samolotowy

Goście: Adrian Król pilot szybowcowy; uczestnik szkolenia oraz Artur Wójcik pilot-instruktor samolotowy.

posłuchaj Sztuka latania odc.3

Szkolenie

Goście: Roman Matyjewicz Szef Wyszkolenia Aeroklubu Krakowskiego. Pilot-instruktor szybowcowy i pilot samolotowy.

posłuchaj Sztuka latania odc.4

Szkolenie i możliwe przeszkody

Goście: Roman Matyjewicz – Szef Wyszkolenia Aeroklubu Krakowskiego. Pilot-instruktor szybowcowy i pilot samolotowy oraz kursantka Ania, uczennica klasy lotniczej 23 LO Im. Płk. Pil. Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie.

posłuchaj Sztuka latania odc.5

Drugi dom

To miejsce od ponad 90 lat łączy kolejne pokolenia miłośników sportów lotniczych. Spotkacie w nim mistrzów, zawodników, kadrę instruktorską i uczestników szkoleń. A przy sprzyjających warunkach także towarzyszących członków lotniczej rodziny.

Goście: Adrian Król – pilot szybowcowy i wiceprezes klubu oraz Artur Wójcik pilot-instruktor samolotowy.

posłuchaj Sztuka latania odc.6

Hangar szybowcowy i dzień lotny

„Jeśli więcej cenisz NAUKĘ niż lenistwo, KOLEŻEŃSTWO niż karierę, SPORT niż gnuśność, ODWAGĘ niż tchórzostwo, SKROMNOŚĆ niż zarozumialstwo… Jeśli jesteś gotów do POŚWIĘCEŃ, nic w zamian nie żądając…To masz te cechy charakteru, jakie powinien mieć prawdziwy lotnik!”

To cytat z „Nauki pilotażu szybowcowego” Andrzeja Glassa i Jerzego Adamka. Jednej z najważniejszych lektur dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z lotnictwem. Tym razem odwiedzamy hangar szybowcowy. Dowiecie się także, jak wygląda dzień lotny w aeroklubie.

Goście: Adrian Król pilot szybowcowy i Wojciech Sikora mechanik lotniczy.

posłuchaj Sztuka latania odc.7

Kapitan Marian Wieczorek cz.1 JAK 18

Jednym z najbardziej zasłużonych lotników w sportowej historii Aeroklubu Krakowskiego jest Kapitan Marian Wieczorek. Dziś członek honorowy Aeroklubu związany z nim od 1971 roku, gdy mając szesnaście lat, trafił pod skrzydła instruktora Józefa Dębca na kurs spadochronowy. Jako zawodnik Aeroklubu Krakowskiego zdobywał liczne medale w zawodach międzynarodowych i krajowych. Zapoczątkował lotniczą tradycję rodziny Wieczorków. Najbardziej utytułowanej rodziny w historii lotnictwa polskiego i światowego sportu lotniczego, która do 2019 roku zdobyła ponad 130 medali mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Lotniczych. Kapitan Marian Wieczorek na lotniczej emeryturze udziela się jako instruktor symulatorowy B-787. Niedawno otrzymał Złotą Lotkę, najwyższe honorowe wyróżnienie Klubu Lotników „Loteczka” za wybitne lotnicze osiągnięcia sportowe i za całokształt działalności na rzecz lotnictwa. Jadwiga Polus zaprosiła Kapitana Mariana Wieczorka w sentymentalną podróż…

posłuchaj Sztuka latania odc.8

Kapitan Marian Wieczorek cz. 2 Widoma

posłuchaj Sztuka latania odc.9

Spotterzy

Goście: Renata Karpińska i Dariusz Wesołowski

posłuchaj Sztuka latania odc.10 cz.1
posłuchaj Sztuka latania odc.10 cz.2

 

Fot. Jadwiga Polus

Fot. Renata Karpińska

Fot. Renata Karpińska

Fot. Renata Karpińska

Lotnicza rodzina Wieczorków

Pod względem ilości zdobytych medali zalicza się do światowej czołówki. W sportach samolotowych – to najbardziej utytułowana rodzina lotników. Tradycję zapoczątkował Kapitan Marian Wieczorek. I chociaż zakończył karierę zawodniczą w 1988 roku, kolejne pokolenie rodziny kontynuuje pasmo wspaniałych sukcesów. W zawodach rangi krajowej i międzynarodowej członkowie rodziny występują w barwach Samolotowej Kadry Narodowej, reprezentując Aeroklub Krakowski. Do 2019 roku zdobyła ponad 130 medali mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Lotniczych. Poznajcie w telegraficznym skrócie historię lotniczej rodziny Wieczorków. Z kapitanem Marianem Wieczorkiem rozmawiała Jadwiga Polus.

posłuchaj Sztuka latanie odc. 11

Szybownictwo a meteorologia

W powietrzu spędził około 24 000 godzin. Karierę pilota liniowego zakończył 2019 roku rejsem z Seulu do Warszawy. Na lotniczej emeryturze udziela się m.in. jako instruktor symulatorowy Boeinga 787- Dreamliner. Od młodości związany ze sportem samolotowym i Aeroklubem Krakowskim. To właśnie w jego Sekcji Szybowcowej rozpoczął długą i imponującą zawodową karierę lotnika. Dlaczego przygodę z lotnictwem warto rozpocząć od szybownictwa, wyjaśnia kpt. Marian Wieczorek.

posłuchaj Sztuka latania odc. 12

Michał Wieczorek cz.1 Wspomnienie

Zawsze chciał latać, kontynuować karierę sportową, latać na szybowcach i pracować jako pilot zawodowy w liniach lotniczych. Wszystko zrealizował, bo jak powiedział RMF Classic - nie było innej drogi! Zwłaszcza gdy ma się tatę, który jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w sporcie samolotowym. Wraz z ojcem Wacławem, w barwach Aeroklubu Krakowskiego zdobyli najważniejsze tytuły w kraju i za granicą. Zdobywając po drodze cenne doświadczenia... nie tylko sportowe. Zawodnik Samolotowej Reprezentacji Polski, w maju tego roku zwyciężył w Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Wacława Wieczorka w Toruniu. Kika dni temu został brązowym medalistą 65. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów. W przyszłym miesiącu obchodził będzie jubileusz 25-lecia kariery zawodowej. Gościem Jadwigi Polus jest kpt. Michał Wieczorek.

posłuchaj Sztuka latania odc. 13

Michał Wieczorek - Mistrz Świata w Lataniu Precyzyjnym cz.2

Najstarsze zawody w Polsce i na świecie rozgrywane są w Pobiedniku Wielkim na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego. Po raz pierwszy odbyły się w 1929 roku i do dziś odbywają się pod tą samą nazwą: Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. W przyszłym roku odbędzie się Jubileuszowa 60 edycja! Dokładnie w 95-lecie Aeroklubu Krakowskiego. W tym roku, na podium zawodów stanął Michał Wieczorek. Pilot zajął drugie miejsce podtrzymując tym samym długą, medalową tradycję lotniczej rodziny Wieczorków. A dziś w rozmowie z Jadwigą Polus tłumaczy na czym polega latanie precyzyjne i rajdowo-nawigacyjne.

posłuchaj Sztuka latania odc. 14

Kpt. Michał Wieczorek w swojej 25 letniej karierze ma niespotykane zwycięstwo w lądowaniach bez punktów karnych!
Zawodnik Samolotowej Reprezentacji Polski w sierpniu br. wystartuje na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym we Francji i będzie bronił tytułu Mistrza Świata z 2019 roku w Castellon w Hiszpanii.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic