Wysokie temperatury, susze i pożary lasów, ulewne deszcze, inwazja plastiku i śmieci, smog w miastach, wymieranie zagrożonych gatunków – to tylko nieliczne z problemów, z którymi boryka się na co dzień nasza planeta. W magazynie „RMF Classic? Naturalnie!” poruszamy najważniejsze ekologiczne kwestie, działamy dla przyrody i klimatu oraz rozmawiamy o tym, jak żyć w zgodzie z naturą.
Zapraszam na zielony wtorek w RMF Classic, zaczynamy o 13:00, Marta Kubala
A w programie:
„Alarm Planeta” – rozmowy z ekspertami na temat ważnych ekologicznych problemów;
„Classic design za zielono” – cykl felietonów Dariusza Stańczuka poświęconych designowi w służbie natury;
„Ciąg liczb naturalnych” – czyli o ekologia w liczbach;
„Głowa do… zakupów!” – czyli jak kupować odpowiedzialnie i być uważnym, świadomym konsumentem;
„Zielona Brygada w RMF Classic” – rozmowy z aktywistami ekologicznymi, artystami, ludźmi, którzy nie są obojętni wobec losów naszej planety.
Cykl ALARM PLANETA
1 WRZEŚNIA - WYCIEK ROPY U WYBRZEŻY MAURITIUSU
W sierpniu japoński tankowiec „Wakashio” rozbił się na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusa, powodując wyciek do morza ponad 1000 ton ropy. To prawdopodobnie jeden z najpoważniejszych kryzysów ekologicznych, z jakimi kiedykolwiek zmagał się Mauritius. Tysiące gatunków może zginąć w zanieczyszczonych wodach, a to może mieć tragiczne konsekwencje dla gospodarki kraju, bezpieczeństwa żywności i zdrowia.
O katastrofie rozmawialiśmy z Agnieszką Veljković z WWF Polska:
8 WRZEŚNIA - AWARIA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW "CZAJKA"
29 sierpnia doszło do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości – poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie – są zrzucane do Wisły. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.
O skali zanieczyszczeń i sytuacji rzek w Polsce rozmawialiśmy z Katarzyną Karpą Świderek z WWF Polska:
15 WRZEŚNIA - RAPORT WWF: LIVING PLANET REPORT 2020
Living Planet Report 2020 to wszechstronna analiza stanu środowiska naturalnego tworzona we współpracy z ponad 125 ekspertami z całego świata. Najważniejszym elementem raportu jest opracowany przez Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL) Wskaźnik Żyjącej Planety (wskaźnik LPI), który odzwierciedla globalne trendy w wielkości populacji dzikich zwierząt kręgowych. Tegoroczny wskaźnik LPI objął niemal 21 000 populacji i ponad 4000 gatunków kręgowców między 1970 a 2016 rokiem.
Diagnoza? W skali globalnej średnia liczebność populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o 68%!
O wynikach tego raportu rozmawialiśmy z Katarzyną Karpą Świderek z WWF Polska:
22 WRZEŚNIA - NOWE CELE REDUKCJI EMISJI CO2 DO 2030 ROKU
Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła nowy cel redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Według zaprezentowanej przez Ursulę von der Leyen propozycji cel redukcji szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla ma zostać zwiększony z obecnie planowanych 40% do 55%. Podniesienie celu jest konieczne, jednak 55% do 2030 jest wciąż niewystarczające – oceniają eksperci Koalicji Klimatycznej.
O tym, na jakim jesteśmy etapie i czy ten cel jest osiągalny mówi Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej:
29 WRZEŚNIA - POŻARY W KALIFONII
W ostatnich dniach w Kalifornii dym z szalejących w tym stanie pożarów był tak gęsty, że blokował światło słoneczne. Mieszkańcy San Francisco i innych miast zobaczyli za oknami apokaliptyczną scenę – świat zanurzony w pomarańczowej poświacie. Naukowcy wskazują na związek pożarów z ocieplającą się planetą i ostrzegają, że będzie tylko gorzej.
O tym, jak wygląda sytuacja i jakie będą skutki pożarów mówi Kamil Wyszkowski z Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady Global Compact Network Poland
6 PAŹDZIERNIKA - ANKIETA "ZWIERZAKI MAJĄ GŁOS"
Wydawnictwo Nowa Era opublikowało wyniki ogólnopolskiej ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych. Dzieci apelują w niej: troszczmy się bardziej o zwierzęta, szanujmy je i zacznijmy dbać o środowisko naturalne. Inaczej doprowadzimy do zagłady życia na Ziemi!
Ankieta „Zwierzaki mają głos” została przeprowadzona w kwietniu 2020 roku wśród 2470 uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie literackim „Popisz się talentem”, organizowanym już po raz czwarty przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. W ankiecie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące środowiska naturalnego. Jej wyniki mogą zawstydzić niejednego dorosłego, ale dzięki wrażliwości najmłodszego pokolenia, niosą też nadzieję na lepsze jutro!
O wynikach tej ankiety rozmawialiśmy z Anną Resler-Moskwą, psycholożką i psychoterapeutką, ekspertką Wydawnictwa Nowa Era
TEMAT DNIA
1 WRZEŚNIA - EDUKACJA EKOLOGICZNA
Następujące zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas, wpływają na środowisko naturalne i często nieodwracalnie zmieniają obraz ziemi. Wiąże się to także z coraz większą potrzebą edukacji w zakresie ekologii i dbałości o dary, jakie dała nam natura. Jednak, czy polskie dzieci uczą się proekologicznych postaw i czy wychowujemy ekologicznie świadome pokolenia?
O tym z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozmawialiśmy z dyrektor Działu Edukacji Ekologicznej Małgorzatą Masłowską-Bandosz z firmy "Abrys Dla Środowiska"
8 WRZEŚNIA - MIERZENIE GÓR POLSKI
"Setka w Koronie" Projekt na 100-lecie AGH - zadaniem tego projektu było przeprowadzenie kontroli wysokości 28 najwyższych szczytów Korony Gór Polski. W jego ramach pomierzono dodatkowo najwyższe szczyty według nowo wyodrębnionych mezoregionów pasm górskich w 2018, które nie należą oficjalnie do KGP.
O projekcie rozmawialiśmy z dr Stanisławem Szombarą. Poprosilismy także o komentarz w sprawie najnowszych ustaleń kartografów z Wydawnictwa Kartograficznego Polkart. Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, według których wysokości kilkuset punktów w Tatrach znacznie różnią się od tych, które znamy z podręczników geografii.
15 WRZEŚNIA - ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT W POLSCE: FOKA SZARA I MORŚWIN
Pozornie leniwa foka to zwinny i bystry pływak, w wodzie odnajduje swój prawdziwy żywioł. Pływa na brzuchu i na grzbiecie, mistrzowsko nurkuje i używa skomplikowanych systemów nawigacji. Niestety 70% tych zwinnych zwierząt morskich wyginęło na skutek polowań i zanieczyszczenia środowiska. W dramatycznej sytuacji jest również morświn. Szacuje się, że w Polsce żyje tylko około 500 osobników tego gatunku.
O sytuacji foki i morświna w Polsce rozmawiamy z dr Iwoną Pawliczką z Instytutu Oceanografii Uniwerstytetu Gdańskiego
22 WRZEŚNIA - ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT W POLSCE: RYŚ
Dziś duch leśnych ostępów, czyli największy europejski kot, który zamieszkuje jedynie najdziksze zakątki naszego kraju. Jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony w niektórych obszarach, a o mowa o rysiach.
Ich sytuacje przedstawia Dominika Nadolna z Lasów Państwowych w Pile
Liczba rysi w Europie gwałtownie spadła w pierwszej połowie XX wieku. Był to rezultat niszczenia lasów, które stanowią dom tych drapieżników oraz miejsce zdobywania pokarmu. Coraz gęstsza sieć dróg przecinających lasy i rosnąca presja ze strony człowieka powodują, że rysiom żyje się coraz trudniej, a ich spokój jest permanentnie zakłócany. Gdzie i kiedy można spotkać teraz rysia?
Pytamy Stefana Jakimiuka z WWF Polska: