Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Perła pośród muzycznych błyskotek

Wiele jest przykładów artystów związanych z muzyką klasyczną, którzy pomimo deklarowanej onegdaj wierności flirtują jednak z lżejszą muzą. Oczywiście romanse takie nie zawsze są udane, ale osobiście daleka jestem od piętnowania muzycznych fuzji, nawet tych najbardziej dziwnych, by nie powiedzieć dziwacznych.

Propozycji płytowych związków międzygatunkowych pojawia się rok rocznie naprawdę dużo, ale bardzo rzadko udziwnianie czegoś, co było w oryginale piękne, niesie za sobą nową wartość.

Płytę, którą chcę polecić tym razem, nazwać można jednak prawdziwą perłą pośród muzycznych błyskotek. Najnowsza propozycja Christiny Pluhar i jej L’Arpeggiaty to wyjątkowo zaskakujące połączenie muzyki dawnej z rytmami i brzmieniami zupełnie się z nią nie kojarzącymi, mix barokowych dźwięków i  jazzu z domieszką latynoskiego folkloru. Istniejący od 2000 r. zespół powołany został do życia, by wykonywać muzykę XVII w., przede wszystkim włoską, ale jego twórczyni i szefowa, austriacka lutnistka Christina Pluhar, szybko odkryła, że ona, jej muzycy i zapraszani przez nią do współpracy wspaniali artyści mają potencjał, by dać tym wykonaniom coś  od siebie, coś niepowtarzalnego. Bo L’Arpeggiata, to zespół wspaniałych solistów, którzy czerpią wielką radość ze wspólnego muzykowania i tworzenia.

Punktem wyjścia w najnowszym projekcie Pluhar jest Henry Purcell, twórca obdarzony bardzo oryginalnym talentem, niezwykle płodny kompozytorsko, choć nie dożył nawet 40 urodzin. Improwizacje wokół jego dzieł wypełniają tę doskonałą płytę, którą z czystym sumieniem mogę nazwać jedną  z najciekawszych tego typu propozycji ostatnich lat.  

Rewelacyjne wykonanie, niebywałe pomysły, plus udział Filipa Jaroussky’ego, kontratenora, którego głos potrafi skruszyć najbardziej nawet skamieniałe muzycznie serce, to wszystko daje razem niebywały efekt końcowy. Wśród wykonawców także inny ciekawy kontratenor, Dominique Visse, Raquel Andueza oraz zjawiskowy Vincenzo Capezzuto, śpiewający altem.

W tekstach promujących album „Music for a while” przeczytać można, że L’Arpeggiata przenosi się tym razem w chłodniejszy klimat Anglii. Według mnie jest to jednak najcieplejszy i najbardziej odważny ze wszystkich dotychczasowych projektów zespołu.

A na deser dostajemy jeszcze małą niespodziankę w postaci „Halleluja” Leonarda Cohena, który ponoć również inspirował się muzyką Henry’ego Purcella.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic


Sprawdź także:

 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 16:44 Monty Norman Dr. No - Theme
 • 16:47 Patrick Doyle Estella's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic