Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Z pasją i precyzją!

Wydana niedawno płyta z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego jest już trzecim nagraniem Baltic Neopolis Orchestra. Od pierwszego albumu szczecińskiego zespołu nie minęło wiele czasu (w lipcu 2012 roku muzycy zarejestrowali pieśni Carla Loewego w aranżacjach Michała Dobrzyńskiego na orkiestrę pod dyrekcją Pawła Kotli, z Urszulą Kryger oraz Adamem Kruszewskim w roli solistów), i tym zamierzam tłumaczyć moją nieznajomość wcześniejszych płytowych dokonań tej naprawdę świetnej smyczkowej orkiestry kameralnej.

Założona przez altowiolistkę Emilię Goch w roku 2008 Orkiestra Baltic Neopolis regularnie koncertuje, nie stroniąc przy tym  od występów z muzykami, którym bliżej do jazzu, czy muzyki rozrywkowej. Prócz własnego koncertmistrza zespół współpracuje także z muzykami specjalnie zapraszanymi do poszczególnych projektów, np. Danielem Stabrawą, Janem Staniendą, czy Bernardem Le Monnierem. Do swojego najnowszego nagrania orkiestra poprosiła wybitnego skrzypka Tomasza Tomaszewskiego z Deutsche Oper w Berlinie. To był bardzo trafny wybór, który zaowocował fantastycznym albumem. Albumem, która ma wszelkie atuty, by oswajać słuchaczy z muzyką współczesną, dla wielu wciąż odpychającą, bo często zbyt trudną i niezrozumiałą. Tym razem zarówno właściwy dobór repertuaru, jak i imponująca interpretacja sprawiają, że słucha się tej muzyki z wielką przyjemnością, jako coś ponadczasowego, zapominając zupełnie o „współczesnej” etykiecie. Na płycie, wydanej nakładem wytwórni DUX, zarejestrowane zostały kompozycje Mikołaja Góreckiego: Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Pawła Łukaszewskiego: Sinfonietta, Adagietto i Lenten Music (z dedykacją dla Baltic Neopolis Orchestra), twórców choć dosyć młodych, to już cenionych na świecie. Utworom tym nie brak silnych emocji, które w grze młodych artystów, pełnej pasji i zaangażowania, poskromione zostały z wielkim wyczuciem i przy zachowaniu ogromnej precyzji wykonawczej. Wyraźnie słyszalne porozumienie pomiędzy solistą i zarazem koncertmistrzem a resztą zespołu nadało całości właściwego blasku. Po wysłuchaniu najnowszej płyty Baltic Neopolis Orchestra, wiem, że muszę wrócić również do poprzednich nagrań muzyków, którzy wyraźnie zasługują na zainteresowanie. Czekam też oczywiście na kolejne ciekawe projekty szczecińskiego zespołu!

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

DUX


Sprawdź także:

 • 01:52 Johann Strauss II Uwertura do Zemsty nietoperza
 • 02:00 Franz Liszt Liebestraum No.3
 • 02:03 Piotr Czajkowski Symphony No.6 in B minor Opus 74 (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic