Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Hilary Hahn: Mozart Violin Sonatas

Dla tych, którzy lubią słuchać klasyki, w bardzo klasycznym wykonaniu, nowy album Hilary Hahn będzie wymarzonym prezentem. Jednak dla melomanów, którzy oczekują nowatorskich interpretacji, mam złe wieści...

Młoda, amerykańska skrzypaczka tym razem zajęła się sonatami Mozarta i zrobiła to w sposób bardzo rzetelny. Hilary nie jest już tylko "cudownym dzieckiem", ale raczej dojrzałym muzykiem. Jej podejście do Mozarta jest subtelne i wysmakowane. A największą zaletą nagrania jest idealna współpraca skrzypaczki i towarzyszącej jej pianistki - Natalie Zhu. Artystki wspaniale ze sobą współgrają. Jest tylko jedno "ale"... Pomimo wszystkich wylewnych komplementów, jakimi zapewne Hilary Hahn obdarowana została z okazji nowej płyty, dla mnie Mozart w jej wykonaniu jest zbyt przewidywalny. Spodziewałam się, że to będzie dobre nagranie, i takie ono jest, ale miałam też nadzieję, że czymś mnie zaskoczy, a tak się nie stało.

Zatem najnowszą produkcję Hilary Hahn polecam głównie zwolennikom "czystej" klasyki.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

HILARY HAHN
Mozart: Violin Sonatas K.301, 304, 376 & 526
Universal Music Group, 2005
nr katalogowy: P4775572


Sprawdź także:

 • 21:39 Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fletowy D-dur (3)
 • 21:45 Johann Strauss Ohne Sorgen
 • 21:49 Howard Shore The Departed Tango
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic