Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Copying Beethoven - Music from the Motion Picture

Kiedy usłyszałam, że Agnieszka Holland podjęła wyzwanie zmierzenia się z beethovenowskim tematem, poczułam ogromne muzykologiczne podniecenie. Jako posiadaczka "Amadeusza" Milosza Formana i "Wiecznej miłości" Bernarda Rose'a, które zajmują na mojej półeczce z filmami szacowne, najbardziej wygodne miejsce, nie mogłam się doczekać, by wcisnąć w szczelinkę miedzy płytami "Kopię mistrza". Teraz wiem, że na pewno tego nie zrobię, bo po najnowszy film Holland nie miałabym ochoty sięgnąć drugi raz. Podobnie jest z muzyką do "Kopii...", choć ta kwestia wydaje się być bardziej złożona. Bo właściwie dlaczego ktoś miałby kupować soundtrack "Kopii mistrza", jeśli jest on niczym innym, jak wyborem dzieł Beethovena? Przecież tego rodzaju składankę można sobie stworzyć samemu, kierując się własnymi - jeśli chodzi o interpretacje - upodobaniami. Oczywiście daleka jestem od podważania walorów wykonań, które znalazły się na tej płycie, bo należą one do grona najlepszych, ale np. gdy chcę posłuchać słynnej IX Symfonii, to zazwyczaj wybieram (moim zdaniem niedoścignionych) Filharmoników Berlińskich pod batutą Herberta von Karajana w nagraniu z 1985 roku, albo Orchestre Revolutionnaire et Romantique (na instrumentach z epoki) poprowadzoną przez Johna Eliota Gardinera, a nie serwowaną na "Kopii..." Królewską Orkiestrę Symfoniczną Concertgebouw z Amsterdamu pod Bernardem Haitinkiem. I tak sprawa ma się z całym tym albumem...

Wprawdzie po internecie krążą sformułowania, że muzykę do "Kopii mistrza" skomponował Antoni Łazarkiewicz, ale jest to tylko niewielka cząstka prawdy. Beethovenowska supremacja wspomnianej ścieżki dźwiękowej jest oczywista i uzasadniona, a wkład utalentowanego siostrzeńca Holland, to np. utwory, które miały wyjść spod pióra fikcyjnej kopistki, Anny Holtz.

Zatem drogi melomanie, zanim wydasz pieniądze na muzykę z "Kopii mistrza", zastanów się czy na pewno tego właśnie chcesz. Chyba, że robisz to dla Beethovena, jeśli tak, to Chapeau bas!

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Copying Beethoven
Music from the Motion Picture
DECCA 2006


Sprawdź także:

 • 02:28 Hans Zimmer Mombasa
 • 02:37 Wolfgang Amadeusz Mozart Symphony No.40 in G minor (4)
 • 02:41 Jan Sebastian Bach II Suita orkiestrowa h-moll (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic