Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Sarah Chang: Vivaldi - The Four Seasons

Gdybyśmy mieli wybrać kompozycję, która jest dobra dla każdego, taką, co do której mamy pewność, że przypadnie do gustu i dziecku i osobie starszej, taką, która nigdy się nie znudzi, to mogę się założyć, że większość wybrałaby - "Cztery pory roku" Vivaldiego. Przynajmniej ja na pewno.

"Cztery pory roku" były popularne już za życia kompozytora. Później nazwano je szczytem osiągnięć charakterystycznego dla XVII i XVIII wieku malarstwa dźwiękowego. Każdy szanujący się skrzypek ma w repertuarze nieśmiertelne dzieło Vivaldiego, ale interpretacji przy których warto się zatrzymać na dłużej nie jest wcale aż tak wiele. Do tych nielicznych należy na pewno nagranie "Czterech pór roku" przez Nigela Kennedy'ego, które trafiło do Księgi rekordów Guinnessa za jedną z największych w historii sprzedaż płyt z muzyką poważną (2 miliony egzemplarzy!). Ja osobiście bardzo cenię nagranie Giuliano Carmignoli. Fabio Biondi także nietuzinkowo podszedł do Vivaldiego. A niedawno słuchałam całkiem przyjemnych "Czterech pór..." nagranych przez polskiego skrzypka Roberta Kabarę.

Ale tym razem chciałam polecić jeszcze inne podejście do tego słynnego dzieła. "Cztery pory roku" w barwach EMI Classics, nagrała młoda skrzypaczka Sarah Chang. Płyta zawiera również Koncert skrzypcowy g-moll op.12 nr 1 Vivaldiego, ale to "Cztery pory..." zostały na okładce napisane tłustym drukiem. Artystce w nagraniu towarzyszyła nagradzana Grammy Awards orkiestra Orpheus Chamber Orchestra.

Czy te "Cztery pory roku" są bardziej delikatne, bo grane przez kobietę? Nie powiedziałbym. Na pewno są zupełnie inne niż te Carmignoli, czy Kennedy'ego, ale to są niedoścignione interpretacje. Ta jest dosyć świeża i czuć w niej wielką radość z obcowania z muzyką "Rudego Księdza". Radość, która zapewne udzieli się również słuchaczom.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Sarah Chang - "Vivaldi The Four Seasons"
EMI Classics


Sprawdź także:

 • 16:05 Yann Tiersen Les Jours Tristes
 • 16:10 Elton John Hakuna Matata
 • 16:14 Frank Churchill Królewna Snieżka i 7 Krasnoludków
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic