Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Obój jako medium

Mówi się, że sercem oboisty jest jego stroik. Tajemnicą zaś każdego muzyka grającego na tym wyjątkowym instrumencie – umieszczonym w Księdze rekordów Guinnessa, jako jeden z dwóch najtrudniejszych, obok waltorni - jest wybór owego stroika. Każdy bowiem oboista ma inne ukształtowanie mięśni ust, policzków, brody, w sumie na twarzy jest ok.42 mikro-mięśni, z czego aż 15 wykorzystuje się bezpośrednio do grania na oboju. Jednak to nie mięśnie, ani rekordy decydują o wyjątkowości potomka szałamai. Patrząc na Albrechta Mayera - pierwszego oboistę Filharmoników Berlińskich, światowej sławy muzyka, zdobywcę tytułu Instrumentalisty Roku przed dwoma laty – trudno uwierzyć, że artysta ten w dzieciństwie nie mógł sobie poradzić z brakiem pewności siebie. Mayer cierpiał bowiem na zaburzenia mowy, jąkał się. - To był straszny wstyd, gdy nauczyciel mnie pytał, a ja nie mogłem wykrztusić ani słowa, chociaż wszystko wiedziałem. Obój ogromnie mi pomógł, ponieważ stał się moim medium, dzięki któremu mogłem wrócić do społeczeństwa. Według artysty pewność jest często odbierana jako arogancja. Ludzie postrzegają muzyków, jako egocentryków. – A niby jacy mamy być? Przez całe życie pracowaliśmy w samotności nad sobą, więc musimy być egocentryczni. Egocentryczny, czy nie Albrecht Mayer jest w tej chwili jednym z najciekawszych wirtuozów tego wymagającego instrumentu, którego tajemnica kryje się w tym, że trzeba do niego dmuchać, ale nadmiar powietrza usuwać poza obój. W żadnym innym dętym instrumencie na świecie tego nie ma. Mamy zatem niepospolity instrument i wybitnego muzyka. Z takiego spotkania nie może nie wyjść coś wartego uznania. Tym bardziej, że Mayer sięga znów do okresu, w którym odnajduje się wyjątkowo dobrze. Sięga do baroku. Po zeszłorocznym albumie „In Venice”, inspirowanym niepowtarzalnym urokiem barokowej Wenecji, na którym znalazły się m.in. dzieła Vivaldiego, Albinoniego, czy Marcellego, tym razem niemiecki oboista, wspólnie z aranżerem Andreasem N. Tarkmannem złożyli pokłon samemu Bachowi. Artyści wzięli na warsztat m.in. wybrane kompozycje wokalne lipskiego kantora. Dokonując aranżacji bachowskich dzieł na obój, obój miłosny i rożek angielski nie zapomnieli o bogactwie i różnorodności tych form muzycznych. Podeszli do nich z właściwym wyczuciem i atencją. Albrecht Mayer przyznaje bowiem, że wykonywanie kompozycji Bacha jest dla niego formą kontemplacji. Dlatego też płytę otwiera i zamyka chorał „Was Gott tut, das ist wohlgetan” (z BWV 75 i 12). Będący za pierwszym razem radosnym wyznaniem wiary, za drugim – jej potwierdzeniem. Oboiście towarzyszy jedna z najbardziej znanych barokowych orkiestr Europy The English Concert oraz wielokrotnie nagradzany chór Trinity Baroque.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Albrecht Mayer - „Voices of Bach”


Sprawdź także:

 • 16:10 Elton John Hakuna Matata
 • 16:14 Frank Churchill Królewna Snieżka i 7 Krasnoludków
 • 16:17 Christopher Lennertz Main Titles
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic