Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Roxanne z wizytą w orkiestrze

20 września nastąpi oficjalne otwarcie zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Poznaniu. I chociaż moje zainteresowanie tym wydarzeniem normalnie plasowałoby się mniej więcej na tym samym poziomie co spławikowe zawody wędkarskie, czyli znikomym, to jednak czekam na oddanie do użytku pierwszej areny piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku z wypiekami na twarzy, bo uświetnić je ma… koncert Stinga. Niepowtarzalna okazja dla wszystkich polskich fanów artysty, który od kilku lat konsekwentnie eksploruje rozmaite klasyczne połacie, ujawniając swe „szlachetniejsze” oblicze. Zanim to jednak nastąpi, o tym jak przebiega kolejny etap romansu byłego lidera The Police z klasyką, można się dowiedzieć słuchając albumu „Symphonicity”. To właśnie utwory z tej płyty, największe przeboje Stinga w nowych, orkiestrowych aranżacjach, zabrzmią podczas poznańskiego koncertu oraz pozostałych kilkudziesięciu występów, które składają się na światowe tournee promujące jego najnowszy album. Podczas trasy koncertowej, rozpoczętej 2 czerwca, artyście towarzyszy Royal Philharmonic Concert Orchestra pod dyrekcją Stevena Mercurio. Na scenie obok Stinga pojawia się też grupa jego dobrych przyjaciół a zarazem doskonałych muzyków: Dominic Miller (wieloletni gitarzysta Stinga), Rhani Krija (multiperkusista), David Cossin (multiperkusista specjalizujący się w muzyce eksperymentalnej) oraz Jo Lawry (wokalistka) i Ira Coleman (basista). Album „Symphonicity” ukazał się w sprzedaży w połowie lipca, ale wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie. Ci, którzy go jeszcze nie słuchali, wytaczają ciężkie działa twierdząc, że Gordon Matthew Sumner, alias Sting ubiera swoje sprawdzone kompozycje w „klasyczne fatałaszki” tylko z myślą o łatwym zarobku. Ci natomiast, którzy zapoznali się już z nagraniem i nie bulwersuje ich nowe, zaskakujące brzmienie, nawet takich hitów jak „Roxanne” czy „Englishman in New York”, chwalą wytrawne aranżacje oraz wciąż świetną kondycję głosową Stinga. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy, chociaż nie wszystkie kompozycje, które znalazły się na „Symphonicity” uważam za udane. Ogólnie jednak oceniam tę płytę bardzo wysoko. Podoba mi się pomysłowość z jaką potraktowano stare partytury i wszechobecny profesjonalizm. Idealna synchronizacja, ale nie pozbawiona chwil refleksyjnych, w których panuje rubato. Za największy plus tego projektu, uważam jednak bezkonfliktowe połączenie dwóch muzycznych światów i co za tym idzie okazję do spotkania się ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by pewnie szans bawić się wspólnie muzyką.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

Sting - „Symphonicity”

Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic