Księgarnia pod chmurką

To będzie lato z książką pod chmurką. Na kocu, na hamaku, na trawie, za to wszędzie z książką!

W programie nowości, bo latem również śledzimy to, co dzieje się na rynku wydawniczym.  Zapraszam w soboty od 13.00 do 17.00. Tutaj znajdziecie też wszystkie rozmowy w całości.

Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

 

Tego lata w poniedziałkowe i piątkowe sierpniowe poranki towarzyszyła nam w RMF Classic dziennikarka, podróżniczka, fotografka, redaktor naczelna magazynu „Business Traveller”- Marzena Mróz-Bajon. Oprowadzała nas po „domach” pisarzy. To była spokojna i bardzo przyjemna podróż śladami m.in.  Tomasza Manna, Czesława Miłosza czy Oskara Wilde’a. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką.

posłuchaj Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubecki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Rouen, gdzie wciąż stoi dom Flauberta, a pagórki, po których jechała jaskółką madame Bovary, mają ten sam fioletowoszary odcień. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży”.

Niejedno Barbary Woźniak

 

"Niejedno"- literacki debiut Barbary Woźniak. Dla mnie interesujący. Wiele wątków, a wśród nich ten, który przyciągnął moją uwagę szczególnie - opis uniwersyteckiego światka. Ironii tutaj mamy tyle, ile potrzeba. Na pewno każdy z tematów tej powieści ( choroba, starość, tożsamość, rozpad, język etc.) mógłby być materiałem na oddzielną historię. To też książka o innych książkach, z bogatą bibliografią. Moim zdaniem ciekawy i udany debiut. Na pewno sięgnę po kolejną pozycję autorki. Posłuchajcie całej rozmowy, a w niej m.in. o warsztatach pisarskich, genezie powieści, zainteresowaniach i języku, a także o krytyce.  

posłuchaj Niejedno-debiutancka powieść Barbary Woźniak

 

 

Opis od wydawcy:

Książka laureatki II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Szymon Kowalski, wykładowca akademicki prowadzący zajęcia z etyki dla przyszłych lekarzy, na polecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Z początkiem roku akademickiego przeprowadza się do rodzinnego miasta, Tarnowa, by zająć się ojcem chorującym na alzheimera. Henryk jeszcze żyje, ale już go nie ma, a w każdym razie jest go z dnia na dzień coraz mniej – blaknie niczym liczby z obrazów Romana Opałki.

Pochwyceni przez Barbarę Woźniak w intertekstualną sieć, czytamy wraz z głównym bohaterem jej powieści Foucaulta i Sontag, Dagermana i Lavant, a jednocześnie towarzyszymy mu w nieoczywistej pracy żałoby, słuchając Cohena i Świetlickiego.
Jakkolwiek byśmy się starali, pytań dręczących Szymona nie da się zlekceważyć: Co mają ze sobą wspólnego nowoczesna ideologia biopolityczna i pozycja pacjenta we współczesności? I czy wszyscy – mimowolnie, rządzeni przez dyskurs – jesteśmy Baumanowskimi ogrodnikami plewiącymi chwasty w trosce o zdrowie publiczne?

Najpierw zachwyciłam się językiem. Sprężystym i rozhamowanym. Niejedno musiało zostać tak napisane, choć odnoszę wrażenie, że nikt tak jeszcze nie pisał. Potem przyszła słabość do głównego bohatera. Do specjalisty od społecznych kontekstów chorowania, starzenia się i umierania, który zadaje niewygodne pytania, a mimo to czujemy się przy nim bezpiecznie. Bo pan od eugeniki jest wymagający. Zwłaszcza wobec samego siebie. I w końcu nie mogłam rozstać się z tą historią. Zazdroszczę tym, którzy jej lekturę mają jeszcze przed sobą.

Mira Marcinów

Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

Właściwie- to opowieści - nie tylko o dzieciach hipisów. Rodzice też mają tutaj swoje miejsce. Jak to się stało, że wybrali taką drogę? Czy ich dzieci wybrały podobną? Nie próbujemy nawet z autorką definiować hipisów, raczej próbujemy obalać stereotypy. To nie jest, co cieszy, czarno-biała opowieść, takich w życiu nie ma. O cenie wolności, podróżach i konkretnych historiach jest ta rozmowa. Posłuchajcie!

posłuchaj Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Paweł Piotr Reszka

 

Najnowszy zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki. Interesują go trudne historie. Te - są o polskiej rodzinie. Jest w niej przemoc, alkohol, zło, ale nie tylko. Sporo tutaj też bezradności różnego rodzaju. Jak trafił do swoich bohaterów? Dlaczego reportaż? Czy sama świadomość coś zmieni? Posłuchajcie całej rozmowy z autorem.

posłuchaj Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Paweł Piotr Reszka

 

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszki Taborskiej

 

Surrealizm- kierunek w sztuce, owszem, ale jak pisze w swoim poradniku Agnieszka Taborska, to też sposób życia. W tych zwariowanych czasach całkiem przydatny. Ta książka to ogrom pracy autorki i wiedzy o surrealizmie, ale wszystko w lekkiej -czasem bardzo zabawnej- formie. 

Posłuchajcie całej rozmowy z Agnieszką Taborską. O czym? O tym, jak żyć, jak się dorobić, co nami rządzi? Dawka wiedzy o surrealizmie również. się znajdzie Zapraszam.

posłuchaj Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć - Agnieszka Taborska

 

Fuerte Kaspra Bajona

 

Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze. Wyspę pokochał na tyle, że bywa o nią zazdrosna nawet żona. A poważnie, Fuerte to wspaniałe eseje o naturze, podróży, życiu, historii, literaturze. Nic dziwnego, że otrzymał za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Posłuchajcie całej rozmowy z Kasprem Bajonem.

posłuchaj Fuerte Kaspra Bajona

 

Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan - książka Krystyny Gucewicz

 

Tego lata w lipcowe poranki w RMF Classic, Krystyna Gucewicz zabrała nas na wakacje do czasów minionych ( niektórzy twierdzą, że słusznie). Wyjątkowy czas, bo w towarzystwie gwiazd. Barwne opowieści, dzięki którym naprawdę można zatęsknić za zatłoczonymi pociągami, autostopem, saturatorami czy kołobrzeskim festiwalem.  

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Krystyną Gucewicz.

 

posłuchaj Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan - książka Krystyny Gucewicz

Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania Kornela Filipowicza- Agnieszka Dauksza

 

Niby Kornela Filipowicza nie trzeba nikomu przedstawiać, a jednak powszechnie bardziej go znamy jako partnera Wisławy Szymborskiej, aniżeli pisarza. A był nim z całą pewnością. Był mistrzem małej formy.

Agnieszka Dauksza wybrała jego opowiadania z naturą w roli głównej.

(…)zdecydowałam się iść tym tropem, żeby każde z tych opowiadań było odrębnym światem; żeby pokazywać zróżnicowanie jego pisania(…)

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Agnieszką Daukszą, a jej wybór opowiadań Kornela Filipowicza Formikarium, czyli w moim świecie mrówek- warto mieć pod ręką, nie tylko na letnie dni.

posłuchaj Formikarium- Agnieszka Dauksza o opowiadaniach Kornela Filipowicza

 

 

Spinalonga. Wyspa trędowantych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Spinalonga. Malutka wysepka u wybrzeży Krety. Dzisiaj atrakcja turystyczna, niegdyś miejsce, o którym nikt nie mówił. Ostatnie w Europie leprozorium dla chorych na trąd. Zostali dosłownie „wymazani” ze świata, spisu ludności. Minęło tyle lat, a o Spinalondze wciąż nie mówi się prawdy. Znamy jej część, tę ładniejszą, bardziej atrakcyjną dla turysty.
Małgorzata Gołota postanowiła to zmienić. Do dyspozycji nie miała wielu dokumentów, a i żyjący jeszcze świadkowie niekoniecznie chcieli mówić. Polecam rozmowę i książkę "Spinalonga. Wyspa trędowatych".

 

posłuchaj Spinalonga. Wyspa trędowantych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Anna Kańtoch. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Trzy lata później na Euroconie otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W 2013 roku Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2018 Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Rok 2020 to Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść Wiosna zaginionych. Śledcza Krystyna Lesińska zdobyła nasze serca, dlatego wielu czekało na kolejną, drugą, część- Lato utraconych.

posłuchaj Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Kajś. Opowieść O Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity

 

Książka nominowana do wielu nagród, w tym,  do tegorocznej Nagrody Nike.

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem- pisze w swojej książce Zbigniew Rokita. Kajś. Opowieść O Górnym Śląsku to nie tylko historia rodzinna, ale też każdego Ślązaka.

posłuchaj Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - Zbigniew Rokita

 

"Glatz. Zamieć" Tomasza Duszyńskiego

 

"Zamieć" - trzecia część z serii  "Glatz"  Tomasza Duszyńskiego. 

Lubisz kryminały retro? Chcesz zakochać się w Ziemi Kłodzkiej? To są książki dla Ciebie! 

W trzeciej części mamy zimę 1923 roku. Śnieżnik. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Zabójca pozostawia wiadomość, a w niej przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal. 

Co zrobią Wilhelm Klein i  Franz Koschell - świetni bohaterowie tej serii? 


Posłuchaj rozmowy z Tomaszm Duszyńskim, zdradzamy w niej również, kiedy będzie kolejna-czwarta- książka z serii Glatz. 

 

posłuchaj Glatz. Zamieć Tomasza Duszyńskiego

 

"Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" Anny Dziewit-Meller i Justyny Sobolewskiej

 

"Stówka” -  subiektywny wybór stu ważnych książek dla Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit-Meller. 

Obie są dziennikarkami. Jedna specjalizuje się w krytyce literackiej, druga pisze powieści i eseje. Obie czytają bardzo dużo. Co je różni? 10 lat i doświadczenia. Czy czytały te same książki w dzieciństwie? A może te same miały na liście lektur? Posłuchajcie rozmowy z Justyną Sobolewską. O czytaniu, książkach, kluczu do tego wyboru i miłości do literatury. 

posłuchaj Stówka Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit- Meller

 

 

"Siła rzeczy" Romy Ligockiej

 

To, zdaniem autorki, najważniejsza jej książka po „Dziewczynce w czerwonym płaszczyku”.

Roma Ligocka, autorka bestsellerowych książek, wraca do historii swojej rodziny i świata, którego już nie ma. Co łączy rok 1938 i 2020? Dlaczego tak ważne jest, byśmy umieli żyć tu i teraz? 

 

Posłuchajcie całej rozmowy z Romą Ligocką:

posłuchaj Siła rzeczy Romy Ligockiej

 

 

 LATO 2020

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W marcu tego roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się biografia Anny Walentynowicz autorstwa dziennikarzy Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Sierpień to idealny czas, by do niej wrócić. 40 lat minęło...

posłuchaj Walentynowicz. Anna szuka raju- rozmowa z D. Karaś i M. Sterlingowem

 

fot. D. Kulaszewicz

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką RMF Classic- wyjątkowo i wakacyjnie self-publishing! Moimi gośćmi są Ewelina Gac i Wiktor Konrad Jastrzębski.  Opowieści z końca świata i Drogę łączy motyw. O swojej drodze od blogowania do pisania i o tym, z czym wiąże się self-publishing.

 

posłuchaj Opowieści z końca świata Eweliny Gac

Ewelina Gac

posłuchaj Droga Wiktora Konrada Jastrzębskiego

Wiktor Konrad Jastrzębski 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wampir z Zagłębia, M jak morderca – to tylko niektóre z jego książek. Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta, reportażysta, autor literatury faktu. Tym razem napisał powieść, choć również w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Pierwszy raz opisał tę historię w Nesweeku w 2007 roku. Posłuchajcie, o czym jest Cyklon. 

posłuchaj Przemysław Semczuk o powieści pt. Cyklon

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk– teolog, prezbiter archidiecezji katowickiej, proboszcz w tyskiej parafii, wykładowca, autor wielu publikacji. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jego najnowsza książka Ćwiczenia ze szczęścia.

posłuchaj Ćwiczenia ze szczęścia - ks. Grzegorz Strzelczyk

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pisarka, publicystka, niegdyś wokalistka i gitarzystka rockowa- Anna Dziewit- Meller. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej najnowsza powieść Od jednego Lucypera.

posłuchaj Od jednego Lucypera Anny Dziewit-Meller

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Michał Paweł Urbaniak i kolejny debiut, tym razem powieściowy- Lista nieobecności.

posłuchaj Lista nieobecności- debiut powieściowy Michała P. Urbaniaka

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Marcin Michał Wysocki- doktor nauk humanistycznych, człowiek teatru, filmu, tłumacz, twórca muzyki, autor książek naukowych etc. W tym roku zadebiutował powieścią Baku, Moskwa, Warszawa.

posłuchaj Baku, Moskwa, Warszawa- rozmowa z Marcinem M.Wysockim

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Cztery lata temu zadebiutowała powieścią „Idealna”. Książka od razu wskoczyła na listę bestsellerów, a Magda Stachula stała się znana tym, którzy kochają thrillery. Od tamtego czasu  napisała już cztery kolejne książki, teraz wraca z piątą. Co ucieszy fanów Strach, który powraca jest kontynuacją Idealnej.

posłuchaj Strach, który powraca- rozmowa z Magdą Stachulą

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Oto ona, Radomska, kobieta przeciętnie nieprzeciętna. Błyskotliwa, czasem nadrabia bezczelnością. Ma wątpliwość i jest pewna tylko tego. Tak możecie o niej przeczytać, ale kim tak naprawdę jest Aleksandra Radomska? Posłuchajcie rozmowy z autorką książki "Mam wątpliwość". 

posłuchaj Aleksandra Radomska i książka pt. Mam wątpliwość

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wojciech Przylipiak, dziennikarz. Prowadzi blog Bufet PRL i właśnie napisał książkę Czas wolny w PRL. 

posłuchaj Czas wolny w PRL- rozmowa z Wojciechem Przylipiakiem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Izabela Janiszewska. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka prasowa i telewizyjna. W tym roku zadebiutowała kryminałem pt. „Wrzask”.

posłuchaj Debiut książkowy- Izabela Janiszewska i Wrzask

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Andrzej Duda-  scenarzysta, reżyser, producent i dziennikarz, który zadebiutował powieścią Człowiek, a nie człowiek.

posłuchaj Ddebiut książkowy- Andrzej Duda i Człowiek, a nie człowiek

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakimi kobietami były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? O tym przeczytacie w książce Jamesa Wylliego pt. Żony nazistów. Moim gościem jest tłumacz tej książki, Janusz Ochab.

posłuchaj Żony nazistów Jamesa Wylliego- rozmowa z tłumaczem Januszem Ochabem

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 Tomasz Duszyński był gościem Księgarni pod chmurką. W czerwcu ukazała się kolejna książka z serii Glatz. Tym razem rozmawiamy o książce Glatz.Kraj Pana Boga. Kto lubi kryminały retro, nie może tego przegapić.

posłuchaj Glatz. Kraj Pana Boga- rozmowa z Tomaszem Duszyńskim

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką RMF Classic nowy cykl tego lata- debiuty literackie. Pierwszym debiutującym był Łukasz Staniszewski z książką Małe grozy. Ukazała się tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

posłuchaj Małe Grozy- debiut książkowy Łukasza Staniszewskiego

 

LATO 2019 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Małgorzata Oliwia Sobczak - pisarka, dziennikarka. Czwartego września nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się jej pierwszy kryminał pt. "Kolory zła. Czerwień". Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni… ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką, już dzisiaj, porównywaną do grona najlepszych twórców gatunku. 

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak o książce pt. Kolory zła. Czerwień

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Igor Brejdygant- scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Kiedy rok temu pojawiła się Rysa, czyli książka o Monice Brzozowskiej, policjantce po przejściach, pracującej w wydziale zabójstw, było wiadomo, że druga część jest tylko kwestią czasu. Właśnie ukazał się Układ.

posłuchaj Rozmowa z Igorem Brejdygantem o książce pt. Układ

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wojciech Chmielarz powrócił po roku z nową książką pt. Rana. Akcję umieścił w prywatnej szkole podstawowej. Mroczna historia tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem o książce pt. Rana

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką Jarosław Czechowicz. Od 12 lat na swojej stronie “Krytycznym okiem” recenzuje książki.  Ostatnio sam zadebiutował powieścią pt. Toksyczność.

posłuchaj Rozmowa z Jarosławem Czechowiczem o jego książce pt. Tokstyczność

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Uścisku Katriny Kuby Kucharskiego to książka opisująca doświadczenia młodych Polaków, którzy znaleźli się w uścisku  huraganu „Katrina” nad Nowym Orleanem. 

posłuchaj Rozmowa z Kubą Kucharskim o książce W Uścisku Katriny

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Niebanalna Majorka Ewa Sawickiej to opowieść o Majorce. O jej  historii, geografii, atrakcjach, zabytkach i  kuchni. 

posłuchaj Rozmowa z Ewą Sawicką o książce pt. Niebanalna Majorka 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka Marcina Wilka. Tym razem to opowieść reporterska o lecie 1939 roku. Bohaterami Pokoju z widokiem są ludzie, mieli wówczas 7, 10, 20 lat. Bardzo rzetelna książka. Autor , jak zawsze, dba o detale.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Wielkiem o książce pt. Pokój z widokiem. Lato 1939.

  

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 Szaflarska. Grać, aby żyć o tej książce rozmawiam z jej autorką Katarzyną  Kubisiowską. To reporterska biografia, w której znajdziecie portret aktorki,  złożony z opowieści jej najbliższych i przyjaciół. 

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską o książce pt. Szaflarska

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jaremianka, czyli Maria Jarema,  była jedną z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX w. Malowała, rzeźbiła, tworzyła kostiumy teatralne. W czasie II wojny światowej tworzyła abstrakcję, mimo że ta była przez władze zakazana. Razem z Tadeuszem Kantorem – malarzem i reżyserem – współtworzyła teatr Cricot2. Gdzie jest Maria? Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Agnieszka Daukszą, autorką książki Jaremianka.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Daukszą o książce pt. Jaremianka

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Monika Michalik napisała swoją debiutancką powieść  pt. "Bądź moim marzeniem". To historia inspirowana wydarzeniami z życia autorki. Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Moniką Michalik o książce pt. Bądź moim marzeniem

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Urszula Zajączkowska – dr botaniki, pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Jest też poetką.  Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. Rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. Batyki, badyle.

posłuchaj Rozmowa z Urszulą Zajączkowska o książce pt. Patyki, badyle

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wisława Szymborska 2 lipca skończyłaby 96 lat. Zna ją każdy, kto choć trochę lubi poezję. Michał Rusinek, pisarz i wieloletni sekretarz poetki, zaprosił nas do mieszkania, w którym Wisława Szymborska spędziła ostatnich 15 lat.

posłuchaj Z Michałem Rusinkiem zwiedzamy mieszkanie Wisławy Szymborskiej

 


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pięć lat temu zadebiutowała powieścią „Przypadek Alicji”, która od razu która znalazła się w finale Nagrody Conrada. Następne jej książki – powieść „Bura i szał” oraz zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska” to nominacje do kolejnych nagród. Teraz wraca z nową powieścią  Sorge. Aleksandra Zielińska w Księgarni pod chmurką.

posłuchaj Rozmowa z Aleksandra Zielinską o powieści pt. Zorge


 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dziennik końca świata - najnowsza książka Wojciecha Bonowicza, poety pisarza, redaktora, a nawet wokalisty. Jest trochę fikcji, ale więcej jednak tego rzeczywistego świata, jednak niekoniecznie takiego, który nas załamuje i przygnębia.

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o jego Dzienniku końca świata

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem -  pierwsza książka, która pokazuje nam- dotąd mało znane- życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Posłuchajcie rozmowy z autorką książki Barbarą Gruszką - Zych.

posłuchaj Rozmowa z Barbarą Gruszką-Zych o książce pt. Życie rodzinne Zanussich

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Grzesiek nie ma prostego życia: od dzieciństwa choruje, stracił nogę, jego tata chciał go zabić. Mimo to trudno spotkać człowieka bardziej pogodnego, zawsze gotowego do rozmowy, rady i modlitwy. Człowieka, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem, osobiście zna papieży Benedykta XVI i Franciszka i dwa razy pomimo swojej niepełnosprawności doszedł do Santiago de Compostela- znajdziecie te informację w opisie książki Żyje się tylko raz. Autora możecie poznać tutaj: 

posłuchaj Rozmowa z Grzegorzem Polakiewiczem o jego ksiażce pt. Żyje się tylko raz

 


 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 Pierwszy program pod chmurką tego lata był w ogrodzie Katarzyny Grocholi

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Grocholą


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic