Do zobaczenia za rok!


Sala Audytoryjna ICE Kraków imienia Krzysztofa Pendereckiego! Urodzinowy prezent dla kompozytora podczas 11. FMF

fot.Tomasz Wiech

Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej znanych kompozytorów w świecie, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Zasłużył się dla kultury muzycznej tworząc między innymi takie dzieła jak Tren 'Ofiarom Hiroszimy, Polskie Requiem, cykl VIII Symfonii. Jego muzyka pojawia się między innymi w filmach Lśnienie, Egzorcysta oraz Rękopis znaleziony w Saragossie. Z okazji 85. urodzin kompozytora prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście nada Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków imię Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18.30.

„Zasługi prof. Krzysztofa Pendereckiego dla światowej kultury i Krakowa są nieocenione, jest on również jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. Poza tym nie tylko prezentuje w Krakowie swoje dzieła, ale również jest jego mieszkańcem od ponad 60 lat. Nadanie Sali Audytoryjnej ICE Kraków imienia Krzysztofa Pendereckiego wydaje się w tym wypadku naturalny krokiem” – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Jestem zaszczycony, że Sala Audytoryjna ICE Kraków będzie nosiła moje imię. Jej Architektura, akustyka, a przede wszystkim koncerty, które mają tu miejsce – wszystko jest na wysokim poziomie. To wyróżnienie mieć swoje miejsce w mieście, które ma tak bogatą tradycję muzyczną” – mówi kompozytor Krzysztof Penderecki. Profesor i były rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, przewodniczący Rady Artystyczno-Programowej Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, a teraz także patron Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. „Dzięki uruchomieniu ICE Kraków doczekaliśmy się przestrzeni koncertowej dysponującej znakomitym zapleczem technicznym i wysokimi walorami akustycznymi. Pozwala to nam dołączyć do ważnych scen muzycznych Europy i prezentować artystów do tej pory niedostępnych dla krakowskich organizatorów” – zapewnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem ICE Kraków.

Krzysztof Penderecki związał się z Krakowem już w czasach swojej młodości. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. W 1958 roku objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w roku 1972 został mianowany jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 roku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Sala Audytoryjna ICE Kraków to sala wielofunkcyjna z widownią otaczającą scenę z trzech stron, jest znakomicie dostosowana do funkcji konferencyjno-kongresowych i koncertowych. To jedna z najlepszych sal koncertowych i kongresowych w Polsce. Dysponuje zmienną akustyką - dostosowywaną każdorazowo do rodzaju wydarzenia - o podwyższonych parametrach, oferuje także najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu techniki estradowej. Technologia wielosegmentowej sceny z siedmioma niezależnie ruchomymi modułami, umożliwia aranżację przestrzeni zgodnie z oczekiwaniami organizatorów imprez. Sala Audytoryjna wyposażona jest w zapadnię dla stanowisk realizacyjnych, kabiny reżyserskie na każdym z trzech poziomów oraz kabiny do tłumaczeń symultanicznych.

Uroczystość nadania Sali Audytoryjnej nastąpi 30 maja o godz. 18.30 i poprzedzi koncert Penderecki2Cinema, który odbywa się w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej i jest częścią krakowskich obchodów 85. Urodzin kompozytora.

 • 01:29 Jan Sebastian Bach Cantata No.147 (Jesu, joy of man's desiring)
 • 01:32 Erik Satie A New Satiesfaction (featuring Gymnopedie No.1) for string quartet Legerement anime
 • 01:37 Marc-Antoine Charpentier Te Deum (Prelude)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic