Young Talent Award wreczona!

Znamy laureata Young Talent Award. To Matthijs Kieboom. Statuetkę wręczono przed chwilą w hali ocynowni ArcelorMittal Poland podczas Wielkiej Gali Muzyki Filmowej. Gratulujemy!

Matthijs Kieboom urodził się w Dordrecht, w Holandii 18 czerwca 1985 roku. Bardzo wcześnie odkrył u siebie fascynację muzyką. Rodzice Matthijsa stymulowali rozwój artystyczny obydwu synów zabierając ich w dzieciństwie na koncerty muzyki klasycznej. W wieku 7 lat Matthijs rozpoczął naukę gry na wiolonczeli, ale mając 9 lat zamienił ją na gitarę. Ponieważ jego zainteresowanie muzyką stale rosło, podjął naukę w szkole średniej łączącej kształcenie ogólne z przygotowaniem do konserwatorium muzycznego. W wieku 18 lat porzucił myśl o zawodzie profesjonalnego gitarzysty basowego i zaczął koncentrować się na komponowaniu.

Zainteresowanie filmem i muzyką skierowały go na ścieżkę kariery kompozytora filmowego. Oprócz kilku holenderskich reżyserów i operatorów, takich jak Paul Verhoeven czy Jan de Bont, niewielu Holendrów należało do światowej czołówki przemysłu filmowego. Ten fakt okazał się niezwykle stymulującym czynnikiem w procesie poszukiwania własnego wyrazu artystycznego o europejskim zabarwieniu. Ponieważ w Holandii i Europie nie ma uczelni oferujących kształcenie w zakresie muzyki filmowej, Matthijs zdecydował się na samodzielną naukę i specjalistyczne kursy. W 2010 roku wyjechał do Los Angeles, aby uczestniczyć w kursie orkiestracji w muzyce filmowej prowadzonym przez sławnego w Hollywood orkiestratora Scotta Smalley’a.

W 2010 roku Matthijs otrzymał od kompozytora Martijna Schimmera możliwość skomponowania muzyki do niderlandzkiego filmu fabularnego Fuksja – mała czarodziejka, koprodukcji wytwórni NL Film i Walt Disney Motion Pictures. Po pracy nad muzyką do czterech seriali i programów telewizyjnych, była to dla niego pierwsza szansa na skomponowanie pełnej ścieżki dźwiękowej do filmu oraz pracę z 81-osobową orkiestrą. Ten projekt stanowił dla artysty potwierdzenie: To jest to, co chcę w życiu robić!

W 2011 roku Matthijs wygrał polski konkurs muzyki filmowej Transatlantyk powstały z inicjatywy nagrodzonego Oscarem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Matthijs i 9 innych kompozytorów spośród około 100 uczestników konkursu z całego świata został zaproszony do Poznania, gdzie odbywa się festiwal i gdzie kompozytorzy prezentowali te same dwa 10-minutowe filmy, do których napisali muzykę. W skład jury wchodzili kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, producent Richard Gladstein, producent Michael Phillips oraz kompozytorzy Christopher Young i Peter Golub. Matthijs zajął pierwsze miejsce i zdobył tytuł Młodego Kompozytora konkursu Transatlantyk 2011.

W 2012 roku współpracujący z Matthijsem kompozytor Martijn Schimmer zdobył nagrodę ASCAP za muzykę do uznanego na całym świecie programu telewizyjnego The Voice. Matthijs wykonał orkiestrację, aranżację oraz był współtwórcą całej muzyki i ścieżki dźwiękowej do reality show. Ponadto jedna z kompozycji duetu Matthijs i Martijn do filmu Fuksja – mała czarodziejka została również nominowana do nagrody dla najlepszej holenderskiej piosenki dla dzieci roku 2012.

Na początku 2013 roku Matthijs współpracował z czołowym DJ-em, Arminem van Buurenem, nad muzyką do Verliefd op Ibiza (Zakochani w Ibizie). Armin napisał piosenkę tytułową i muzykę taneczną, natomiast Matthijs zajął się ścieżką dźwiękową i aranżacjami niektórych tematów Arminsa na orkiestrę. Obraz zajmował pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych produkcji kinowych w Holandii przez 6 tygodni.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic