Bliskie Spotkania z Agatą Szymczewską

Genialna polska skrzypaczka młodego pokolenia, wielbicielka dobrej kuchni i fanka tenisa - Agata Szymczewska – będzie gościem w pierwszych w sezonie Bliskich Spotkaniach w najbliższą niedzielę. Słuchajcie RMF Classic już od godz. 9.00. Na program zaprasza Magda Miśka-Jackowska. Przypominamy, iż solową grę Agaty Szymczewskiej będzie można usłyszeć podczas koncertu inaugurującego tegoroczną, już szóstą edycje FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej. Koncert Alberto Iglesias. Muzyczne ujęcia - za niespełna trzy tygodnie, 26 września, w Filharmonii Krakowskiej. Zapraszamy!

Agata Szymczewska - polska skrzypaczka młodego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2004 roku studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze. W październiku 2010 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
W 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”.
Koncertowała w słynnych salach koncertowych Europy, m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Korei, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus” oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce, pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Sir Nevilla Marrinera, Johna Axelroada, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Jacka Kasprzyka, Jana Krenza, Agnieszki Duczmal oraz Krzysztofa Urbańskiego.
Od lat regularnie uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem tak wybitnych artystów jak Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann.
Laureatka stypendiów od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Młoda Polska. W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: Paszport Polityki, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) zostało również nagrodzone Fryderykiem w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008. W październiku 2010 roku ukazała się jej nowa płyta z koncertami skrzypcowymi Brucha oraz Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydana przez firmę Universal Music Polska.
Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic