Piękna suita z „Hamleta” Ennio Morricone!

Co dopiero Ennio Morricone — jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej na świecie — odebrał Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”. Podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie mogliśmy wysłuchać wyjątkowej suity z muzyką włoskiego kompozytora do filmu „Hamlet” (1990). Przypomnijmy sobie te piękne brzmienia.

Piękna suita z „Hamleta” Ennio Morricone!

Suita Ennio Morricone z najpiękniejszymi tematami z „Hamleta” (1990) została przygotowana specjalnie na koncert „Szekspir Symfonicznie” podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Aranżacja została zamówiona przez największą wytwórnię muzyki filmowej na świecie, przyjaciela FMF — Varѐse Sarabande. 29 maja 2015 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszeliśmy światowe prawykonanie suity przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Christiana Schumanna. Partie solowe wykonała międzynarodowej sławy flecistka Sara Andon.

Suita Ennio Morricone z „Hamleta” (1990)

Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, które ukończył w rekordowo krótkim czasie. Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował pieśni i piosenki, a także pisał muzykę, którą swoimi nazwiskami firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy. W 1961 roku napisał muzykę do swojego pierwszego filmu — "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów", Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność. Jego dziełem jest muzyka do takich filmów jak "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Pier Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe'a. Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiato. Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo e terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II. W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany, ale swojego pierwszego Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową otrzymał dopiero w nocy z 28 na 29 lutego 2016 roku, za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic