ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

FMF rodzinnie: Premierowe suity ze światowych arcydzieł animowanego kina w TAURON Arenie Kraków i Filharmonii Krakowskiej

Topowe tematy z „Jak wytresować smoka”, „Epoki lodowcowej: Odwilż”, „Shreka”, „Pocahontas”, „Smerfów” czy „Krainy lodu”, oryginalne kompozycje do kultowych animacji studia Warner Bros., w tym do „Batmana”, „Supermana”, „Scooby-Doo” i „Ligi Sprawiedliwych” – największe muzyczne przeboje kina animowanego zabrzmią w festiwalowy weekend, 28 i 29 maja 2016. Przyjazd do Krakowa zapowiedzieli legendarni twórcy muzyki do animacji, m.in. Heitor Pereira, John Powell i Harry Gregson-Williams.

FMF rodzinnie: Premierowe suity ze światowych arcydzieł animowanego kina w TAURON Arenie Kraków i Filharmonii Krakowskiej

Kino animowane pełni szczególną rolę w historii muzyki filmowej – to właśnie do amerykańskich animacji w latach 30. XX wieku powstały pierwsze partytury nie tylko ilustrujące fabułę, ale także stanowiące dramaturgiczne wsparcie dla filmowej akcji. Paweł Sitkiewicz pisał: „Żadna odmiana filmu nie skorzystała na rewolucji dźwiękowej tak szybko i tak mądrze, jak animacja”. Jej początki to rok 1906 i krótkometrażowa historia „Humorous Phases of Funny Faces” Jamesa Stewarta Blacktona; kolejne dziesięciolecia należały do wielkich nazwisk i topowych wytwórni, jak The Walt Disney Company, Metro-Goldwyn-Mayer, Hanna-Barbera Productions, Warner Bros. czy Pixar Animation Studios. Wraz z rozwojem gatunku ewoluowała także sama ścieżka dźwiękowa, od prostych motywów definiujących cechy i uczucia bohaterów poprzez tematy stanowiące źródło zabawnych wydarzeń, aż do wokalno-instrumentalnych symfonii filmowych znanych ze współczesnych produkcji. To między innymi właśnie dzięki muzyce kino animowane możemy dziś nazwać rozrywką wielowymiarową, wszechstronną i – nade wszystko – rodzinną.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie kieruje swoją ofertę do wszystkich pokoleń, dlatego szeroko pojęta animacja zajmie w tym roku centralną część programu. „Weekendowe koncerty adresujemy do możliwie jak najszerszej publiczności. FMF to nasz najbardziej rodzinny festiwal, dlatego szukaliśmy projektów, które moglibyśmy skierować do widzów w każdym wieku,” – wyjaśnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na czwartą z kolei Galę Muzyki Filmowej (po 10. urodzinach RMF Classic, obchodach stulecia ASCAP-u i Międzynarodowej Gali Seriali podczas ubiegłorocznej edycji), poświęconą właśnie kinu animowanemu, zapraszamy 28 maja 2016, do TAURON Areny Kraków. W sobotni festiwalowy wieczór zabrzmią suity skomponowane specjalnie na potrzeby FMF; program skonstruowany został z największych przebojów i nowości muzyczno-filmowych – usłyszymy premierowe aranżacje kultowych tematów z takich produkcji, jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa: Odwilż”, „Artur ratuje Gwiazdkę”, „Jak wytresować smoka”, „Książę Egiptu”, „Kraina lodu”, „Jak ukraść księżyc”, „Smerfy”, „Sindbad: Legenda siedmiu mórz”, „Pocahontas”, „Strażnicy marzeń” czy „Angry Birds The Movie”, którego polską premierę zapowiedziano na 27 maja 2016, na dzień przed festiwalową galą. Po raz pierwszy zabrzmi suita z jednego z najnowszych filmów animowanych wytwórni Paramount Pictures – „Odlotowej przygody” Enrique’a Gato (w polskich kinach od 29 stycznia 2016). Jej autorem jest wieloletni przyjaciel FMF, hiszpański kompozytor i dyrygent Diego Navarro.„Pisanie muzyki filmowej oznacza tworzenie świata, który później będzie żył swoim własnym życiem. Jestem szczęśliwy, że swoje filmowe historie mogę opowiadać właśnie w Krakowie,” – wyznaje kompozytor. Do pracy nad „Odlotową przygodą” Navarro zaprosił dwóch młodych twórców – Jana Sanejkę i Matthijsa Kiebooma, którzy w poprzednich edycjach festiwalu otrzymali tytuły laureatów FMF Young Talent Award. Tegorocznego zwycięzcę konkursu dla młodych kompozytorów, jak również laureata prestiżowej nagrody Ambassador FMF, poznamy właśnie podczas sobotniego koncertu.

Muzyczne przeboje animowanego kina zabrzmią w TAURON Arenie Kraków w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Polskiego Radia; muzyków poprowadzi niemiecki dyrygent Frank Strobel – legenda batuty, artysta związany z filmem od wczesnego dzieciństwa (jako nastolatek obsługiwał projektor w kinie prowadzonym przez rodziców), rekonstruktor oryginalnej partytury Gottfrieda Huppertza do słynnego „Metropolis” Fritza Langa. Wśród publiczności – arcymistrzowie muzyki filmowej do amerykańskich animacji: brazylijski kompozytor Heitor Pereira (twórca muzyki m.in. do „Smerfów”, „Jak ukraść księżyc” czy „The Angry Birds Movie”) oraz John Powell i Harry Gregson-Williams, autorzy takich przebojów jak „Shrek”, „Uciekające kurczaki” czy „Mrówka Z”.

Film animowany będzie także bohaterem niedzielnego popołudnia; 29 maja 2016 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej – zespół złożony z utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych, powołany do życia przez organizatorów festiwalu. W tym roku – w ramach współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie skład orkiestry zasilą przedstawiciele Harcerskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tczewa. Koncert „Młodzi na poważnie: Animacje” organizujemy wspólnie z FIMUCITÉ – Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej na Teneryfie oraz ze studiem Warner Bros. FMF Youth Orchestra zagra dla festiwalowej publiczności po raz trzeci; usłyszymy kompozycje z najsłynniejszych animacji Warner Bros., takich jak „Batman”, „Scooby-Doo” czy „Liga Sprawiedliwych”. Premierowo zabrzmi także suita z „Supermana”, zamówiona specjalnie na potrzeby festiwalu i skomponowana z myślą o krakowskiej publiczności przez kompozytorów grupy Dynamic Music Partners ze studia Warner Bros. i zdobywców nagrody Emmy – Lolitę Ritmanis, Michaela McCuistiona i Kristofera Cartera. Cała trójka przyjęła zaproszenie do Krakowa i zapowiedziała udział w koncercie nie tylko w roli gości honorowych, ale i dyrygentów.


Organizatorami 9. FMF są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

UWAGA: Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl, w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całej Polski, oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł.

Więcej informacji na www.fmf.fm.

Szczegółowy program 9. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie tutaj.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic