FIMUCITÉ i Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie wspólnie wyprodukują koncert będący hołdem dla filmów animowanych Warner Bros

Michael McCuistion, Lolita Ritmanis i Kristopher Carter, członkowie Dynamic Music Partners, to pierwsi potwierdzeni goście zaprzyjaźnionego z FMF festiwalem FIMUCITÉ. Znakomita Trójka zagości również w Krakowie na 9. FMF.

W ramach porozumienia o współpracy FIMUCITÉ z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, oba festiwale zaszczycone zostaną obecnością kompozytorów Michaela McCuistiona, Lolity Ritmanis i Kristophera Cartera, będących członkami Dynamic Music Partners.

Od 2009 roku Festiwal Muzyki Filmowej ściśle współpracuje z Festiwalem FUMICITÉ na Teneryfie popularyzując muzykę filmową nie tylko w Europie, ale i na świecie. To już osiem lat strategicznej współpracy. Tak jak FMF, FIMUCITÉ słynie z premierowych wykonań muzyki filmowej, a obecność najwybitniejszych kompozytorów, producentów i reżyserów światowego kina podczas koncertów sprawia, że stają się one niezapomnianymi wydarzeniami. Każdego roku Santa Cruz de Tenerife zamienia się w światową stolicę muzyki filmowej. Ten festiwal to jedno z najciekawszych wydarzeń muzyki filmowej w Europie. Dla widzów jest niezapomnianym wydarzeniem, łączącym w sobie obraz z muzyką wykonywaną na żywo. Cytując Diego Navarro: „(…) tych przeżyć nie sposób opisać słowami. Tylko muzyka może tego dokonać…”. Silne związki pomiędzy FIMUCITÉ a FMF w tym roku zostaną jeszcze bardziej wzmocnione wraz z projektem promowania pasji do muzyki filmowej wśród młodych zespołów symfonicznych.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej (FIMUCITÉ), sponsorowany przez Cabildo Insular de Tenerife, Rząd Wysp Kanaryjskich oraz samorząd miasta Santa Cruz de Tenerife, wspiera i wzmacnia w swej dziesiątej edycji Konserwatorium w Santa Cruz de Tenerife poprzez szereg różnych koncertów prezentujących muzykę z popularnych filmów animowanych studia Warner Bros. Program w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Konserwatorium i Zespołu Symfonicznego w Tearze Guimerá zostanie zaprezentowany na Teneryfie w dniach 28 i 29 września, a w nim suity z takich animacji, jak: „Batman”, „Superman", "Liga sprawiedliwych" czy “Scooby-Doo”.

Film animowany będzie także bohaterem niedzielnego popołudnia podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie; 29 maja 2016 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej – zespół złożony z utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych, powołany do życia przez organizatorów festiwalu. W tym roku – w ramach współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie skład orkiestry zasilą przedstawiciele Harcerskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tczewa. Koncert „Młodzi na poważnie: Animacje” organizujemy wspólnie z FIMUCITÉ – Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej na Teneryfie oraz ze studiem Warner Bros. FMF Youth Orchestra zagra dla festiwalowej publiczności po raz trzeci; usłyszymy kompozycje z najsłynniejszych animacji Warner Bros., takich jak „Batman”, „Scooby-Doo” czy „Liga Sprawiedliwych”. Premierowo zabrzmi także suita z „Supermana”, zamówiona specjalnie na potrzeby festiwalu i skomponowana z myślą o krakowskiej publiczności przez kompozytorów grupy Dynamic Music Partners ze studia Warner Bros. i zdobywców nagrody Emmy – Lolitę Ritmanis, Michaela McCuistiona i Kristofera Cartera. Cała trójka przyjęła zaproszenie do Krakowa i zapowiedziała udział w koncercie nie tylko w roli gości honorowych, ale i dyrygentów.

Dynamic Music Partners współpracowali jako orkiestratorzy dla wielu kompozytorów hollywoodzkich, np. Michaelem Kamenem,  Basilem Poledourisem, Howardem Shorem, Elliotem Goldenthalem i Shirley Walker, której złożą hołd podczas koncertu granego 28 września przez Zespół Symfoniczny pod batutą José Toledo na FIMUCITÉ. Kompozytorka i dyrygentka współpracowała z Dannym Elfmanem przy różnych projektach dla DC Comics. Zmarła w 2006 r. Będąc dwukrotną laureatką Nagrody Emmy, w roku 1992 została pierwszą kompozytorką  pracującą przy produkcji hollywoodzkiej „Wspomnieniach niewidzialnego człowieka" Johna Carpentera. W uznaniu tych osiągnięć organizacja FIMUCITÉ uhonoruje Walker  pośmiertnie Nagrodą FIMUCITÉ - Antón García Abril.

Michael McCuistion, Lolita Ritmanis i Kristopher Carter poprowadzą też warsztaty dla studentów Konserwatorium oraz wygłoszą wykład otwarty w ramach wydarzeń towarzyszących na Teneryfie. Festiwal FIMUCITÉ, pod batutą kompozytora i dyrygenta Diego Navarro, odbędzie się w dniach 23 września - 1 października. Więcej informacji tutaj.

Organizatorami 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

UWAGA: Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl, w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całej Polski, oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł.

Więcej informacji na www.fmf.fm.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu. Na festiwalu gościli – zdobywcy Oscara: Hans Zimmer, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek, wybitni kompozytorzy Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Patrick Doyle, Garry Schyman, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra oraz reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Tymor, Tomas Alfredson.

Więcej na: www.fmf.fm

Radio RMF Classic jest muzyczną stacją, obecną w 19 największych miastach Polski. Dzięki starannie dobranemu połączeniu muzyki filmowej i klasycznej, wiarygodnym serwisom informacyjnym i tematycznej różnorodności pasm programowych przyciąga grono wyjątkowych i lojalnych słuchaczy. To intrygujące połączenie muzyki i dobrego smaku z najnowszymi informacjami ze świata sztuki, designu i nowych technologii. Stacja często gości na swojej antenie znakomitości polskiego życia kulturalnego i wiele innych ciekawych postaci. Organizuje także prestiżowy plebiscyt MocArty RMF Classic. Każdego dnia w całej Polsce 576 tysięcy osób słucha RMF Classic. Słuchacze RMF Classic to wyjątkowo atrakcyjna grupa docelowa: osoby zamożne, wykształcone, mieszkańcy największych miast. 57,9% spośród słuchaczy stacji ma wyższe wykształcenie, 57,5% mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców a 66,1% osiąga dochody gospodarstwa domowego powyżej 3 tys. złotych. Źródło: Radio Track Millward Brown; 12.2015–02.2016; zasięg dzienny; TG: ogół badanych; próba: 20996; struktura słuchaczy według zasięgu dziennego RMF Classic; 03.2015–02.2016; próba: 2803.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO OFF CAMERA, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, a także operatorem wydarzeń kulturalnych w TAURON Arenie Kraków. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne tj. Krakow.travel, czy Kids In Kraków.

Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic