AGH udostępni swoje komory młodym kompozytorom muzyki z całego świata

Młodym kompozytorom muzyki z całego świata Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie udostępni nowoczesną komorę bezechową, czyli jedno z najcichszych miejsc w Europie oraz komorę pogłosową, w której bada się i projektuje zaawansowane rozwiązania akustyczne.

Umowę w tej sprawie uczelnia podpisała z Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF), organizatorem Festiwalu Muzyki Filmowej (FMF), w poniedziałek. Porozumienie, w ramach którego kompozytorzy pracować będą w komorach AGH, zakłada też wymianę wiedzy pomiędzy naukowcami, branżą filmową i menadżerami kultury. AGH będzie m.in. współorganizowała Forum Audiowizualne przy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, program praktyk studenckich oraz wspólne projekty technologiczno-kulturalne.
 
Festiwal Muzyki Filmowej jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kulturalnych marek Krakowa (grudzień 2015, badania Agrotec Polska). Jego gośćmi są kompozytorzy z całego świata. To nie tylko seria koncertów dla wielotysięcznej publiczności prezentujących ścieżki dźwiękowe z produkcji filmowych. Festiwal stanowi profesjonalną platformę współpracy dla przedstawicieli szeroko pojętej branży filmowej.
 
„Dziś warstwa dźwiękowa filmu jest tak samo ważna jak obraz. Pracują nad nią kompozytorzy, instrumentaliści, realizatorzy dźwięku i montażyści. Kraków posiada doskonałe zaplecze, by szkolić najlepszych na świecie profesjonalistów od muzyki filmowej. Współpraca z AGH jest więc naturalną konsekwencją rozwoju branży filmowej w naszym mieście” – powiedziała dyrektor KBF Izabela Helbin.

Jak dodała, współpraca ma być długofalowa. „Rozpoczynamy program praktyk, podczas których studenci Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH będą uczyć się pod okiem elektroakustyków Centrum Kongresowego ICE Kraków, w jaki sposób zarządzać procesem realizacji dźwięku podczas wydarzeń kulturalnych” – wyjaśniła dyrektor.

Prorektor ds. współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc zwrócił uwagę, że podpisana umowa daje szansę na rozwój dla obu stron porozumienia. „KBF, jako organizator licznych wydarzeń kulturalnych, potrzebuje wsparcia technologicznego choćby w kwestii technik audiowizualnych czy inżynierii akustycznej. Dla nas ta współpraca może być znakomitym poligonem do testowania efektów naszych badań naukowych. Zyskają także studenci, którzy otrzymają szansę sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce w nowoczesnych i znakomicie wyposażonych obiektach” – skomentował prorektor.

Współpraca AGH i KBF dotyczyć będzie również promocji projektów technologiczno-kulturalnych, które planowane są w najbliższych latach. Pierwszym z nich będą nagrania terenowe brzmienia Puszczy Białowieskiej, zrealizowane przez inżynierów akustycznych z AGH. Ten nowatorski projekt zostanie zaprezentowany publiczności podczas tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, która potrwa od 24 - 30 maja.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic