Andrzej Sapkowski

za wyniesienie polskiej literatury fantasy na popkulturowe szczyty świata i tym samym za znakomitą promocję polskiej kultury za granicą. Na liście najpopularniejszych pisarzy Amazona Sapkowski od grudnia 2019 zajmuje pierwsze miejsca. Jego „Ostatnie życzenie” znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Ten gigantyczny sukces polskiego pisarza na arenie międzynarodowej oraz długo oczekiwana serialowa premiera „Wiedźmina”, której nie byłoby bez jego opowiadań, sprawiają, że był to zdecydowanie rok Andrzeja Sapkowskiego!

Jakub Józef Orliński

za wyjątkowy talent i głos, za sceniczną charyzmę i wdzięk, za ambitny repertuar i kolejną płytę „Facce d’amore”, która potwierdziła jego klasę i utrwaliła pozycję w elitarnym gronie najlepszych wokalistów. Niespełna 30-letni kontratenor jest z urodzenia Warszawiakiem, ale dziś łatwiej usłyszeć go na wielkich scenach na całym świecie. Jest artystą nowoczesnym, który dba o kontakt z fanami, a jego artystyczną osobowość dopełnia nieprzeciętny, atrakcyjny wizerunek. Ilu jest śpiewaków operowych, którzy potrafią zrobić na scenie salto? :) Na Instagramie Jakub Józef Orliński na prawie 60 tysięcy fanów.

Ewa Zgrabczyńska

Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu - za niezwykłe osobiste zaangażowanie i determinację podczas akcji ratowania tygrysów przewożonych z Włoch przez Polskę za naszą wschodnią granicę. Za wspaniały przykład walki o prawa zwierząt tam, gdzie zawodzą ludzie. „Walczyła o te tygrysy jak lwica” – takie opinie można było przeczytać i usłyszeć w mediach. Przy tej okazji przypomniano też inne akcje ratowania zwierząt, w które zaangażowana była pani Ewa. To dzięki jej staraniom ocalono wiele egzotycznych zwierząt z jednej z pseudo hodowli w Wielkopolsce.

Katarzyna Figura

za wybitną kreację w spektaklu „Fedra” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W wielu opiniach widzów i recenzjach krytyków można znaleźć takie sformułowania jak: „życiowa rola”, „jedna z najważniejszych ról w historii polskiego teatru”, „Katarzyna Figura w znakomitej formie”. Sama aktorka w jednym z wywiadów przyznaje, że ta rola stanowi dla niej ważny punkt zwrotny w doświadczeniach aktorskich, zawodowych, ale też osobistych i uczuciowych.

Robert Konieczny

najbardziej utytułowany polski architekt roku 2019 - za to, że nieustająco zaskakuje nas wizjonerskimi projektami. W ubiegłym roku kolejne dwa z nich obsypane zostały nagrodami – a są to Dom kwadrantowy i blok mieszkalny Unicato w Katowicach. Jesienią Robert Konieczny przyjęty został do prestiżowego grona członków Francuskiej Akademii Architektury - jednej z najważniejszych instytucji w Europie, zajmujących się promocją dobrej architektury. Ubiegły rok to także „Moving Architecture” - wystawa prac jego biura KWK Promess – w Architektur Galerie Berlin.

Fot. Marcin Gola

Pomagacze Siepomaga.pl

Po raz pierwszy w kategorii człowiek roku nominowana została społeczność. Każda z osób do niej należących jest wyjątkowa, każda warta docenienia. Społeczność Siepomaga.pl liczy prawie 4,5 miliona osób i od 10 lat zmienia świat na lepsze. Ponad 600 milionów złotych przekazanych na ratowanie zdrowia i życia, tysiące ciepłych słów skierowanych w stronę osób potrzebujących otuchy i wsparcia, niesamowita wrażliwość i wiara w drugiego człowieka - z nimi nie ma rzeczy niemożliwych. To grupa ludzi wyjątkowa w skali kraju - w swoich dokonaniach każdego dnia rośnie w siłę przeprowadzając rekordowe zbiórki pieniędzy na potrzebujących.

Sukces filmu „Boże Ciało”

ta poruszająca wierzących i niewierzących opowieść o młodym chłopaku, który udaje, że jest księdzem, uwiodła cały świat. Podpowiedziało ją samo życie, a przetłumaczyli na język filmu znakomici twórcy - Jan Komasa, Mateusz Pacewicz, Bartosz Bielenia, Piotr Sobociński jr i inni. Zrobili to błyskotliwie, świeżo i z rzadko spotykaną u tak młodych artystów odwagą. Doceniamy wielki sukces filmu „Boże Ciało” na arenie międzynarodowej. To prawdziwy deszcz nagród, od Wenecji po Palm Springs, z nominacją do Oscara na czele.

Nowe otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Za przywrócenie widzom najstarszej polskiej kolekcji muzealnej i ukazanie jej w nowej aranżacji. Ponowne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - po niemal 10 latach remontu – było niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń dla polskiego muzealnictwa w zeszłym roku. Nowy Pałac to muzeum kompletne: nowoczesne, dostępne, otwarte, ale jednocześnie nawiązujące do tradycji. Subtelne, świadome i eleganckie eksponowanie prac z kolekcji oraz ich nowoczesne ujęcie przy zachowaniu tradycji i rangi prezentowanych dzieł powodują, że muzeum stało się miejscem na światowym poziomie. Jego znaczenie potęguje dodatkowo powrót do Pałacu najważniejszego dzieła w polskiej kolekcji - „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Fot. T. Markowski

Monograficzna wystawa „Do Czysta” w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej z udziałem Mariny Abramović

Za zaprezentowanie prac artystki światowej rangi i odwagę w pokazywaniu sztuki, która nie wpisuje się w tradycyjne kanony piękna. Marina Abramović od lat słynie z odważnych decyzji i nowatorskich posunięć. Jej twórczość przewartościowuje świat sztuki performatywnej i broni performansu jako pełnoprawnej gałęzi sztuki dostępnej dla wszystkich. Jest niewątpliwie najważniejszą i najbardziej znaną współczesną artystką. To ogromny sukces, że jej prace udało się pokazać w Polsce – jedynym kraju w tej części Europy. Ważny był również sam przyjazd Abramović na wernisaż do Polski oraz nowoczesny charakter zaaranżowania wystawy, liczba zaprezentowanych prac, sposób ich eksponowania oraz cały program wydarzeń, który wokół niej się odbywał.

Premiera płyty „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz”

To zdecydowanie najciekawsza propozycja, jaka pojawiła się na polskim rynku fonograficznym w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Dwa na pozór nieprzystające składniki: tematy z arii i pieśni Stanisława Moniuszki plus jazzowa wyobraźnia Włodka Pawlika połączyły się w niezwykle oryginalne i wykwintne danie. A kurz zdmuchnięty z kultowych arii takich jak „Ten zegar stary” czy „Szumią jodły na gór szczycie” przypomniał piękne melodie, które dostały drugie życie w innym muzycznym świecie. „Moniuszko mnie uwiódł” – wyjaśnia jednym zdaniem powody swoich fascynacji znakomity pianista i kompozytor, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu. Nieśmiertelne „Prząśniczki” kiwające się w rytm synkopującego fortepianu? Przecież to bezcenne…

Sukces polskiej szybowniczki Patrycji Pacak

startująca na polskim szybowcu Swift S-1 została pierwszą kobietą w historii, która zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Mistrzostwa rozgrywane były w Rumunii. Pochodząca z Częstochowy Mistrzyni Świata zwyciężyła w nieprawdopodobnym stylu prowadząc nieprzerwanie w ogólnej klasyfikacji od drugiej aż do szóstej ostatniej konkurencji. Zostawiła w tyle 30 konkurentów z 13 państw. To historyczne zwycięstwo jest o tyle ważne, że Polka zdobyła mistrzostwo świata w zdominowanej przez mężczyzn dyscyplinie, wymagającej nie tylko doskonałej techniki, ale też wielkiej odwagi.

„ACROSS the STARS” - Anne-Sophie Mutter/John Williams, Recording Arts Orchestra of Los Angeles, Deutsche Grammophone 2019

Duet marzeń: Anne-Sophie Mutter i John Williams! Ta współpraca musiała przynieść wyborny efekt. Ich wspólny album „Across the Stars” to nowe wersje legendarnych kompozycji z takich filmów jak „Gwiezdne wojny” czy „Harry Potter” nagrane przez wybitną niemiecką skrzypaczkę, która od ponad 40 lat (!) uwodzi widownię nieskazitelną grą i zachwycającym wyglądem. Znane i lubiane tematy filmowe przearanżowane i zagrane na skrzypcach dostały na tym krążku nowe muzyczne życie. Płyta z klasą!

„IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA” - Leszek Możdżer, Outside Music, BITTT, 2019

To jeden z najbardziej muzycznych polskich filmów, w którym fortepian prawie nie milknie. Leszek Możdżer znalazł niezwykły kompromis między odtworzeniem stylu pianistyki Mieczysława Kosza, a nowoczesnym brzmieniem, które przemówi do dzisiejszego widza. Efekt jego pracy to przejmująca i intensywna muzyka, która nadaje tempo i rytm całej opowieści, dopełnia charakter bohaterów i dopowiada najgłębsze emocje.

„JOKER” - Hildur Guðnadóttir, compilation WaterTowerMusic as license for Warner Bros. Entertainment Inc. 2019

Mroczna i niepokojąca towarzyszka bolesnego życia Arthura Flecka i jego przerażającej metamorfozy w Jokera – oto muzyka Hildur Guðnadóttir, 37-letniej artystki z Islandii. Podobno „Jokera” komponowała jedynie na podstawie przeczytanego scenariusza, zanim jeszcze ekipa i aktorzy zaczęli kręcić film. Wykreowała świat tak mocny, przejmujący i wyrazisty, że gdy w końcu rozpoczęły się zdjęcia - na planie z głośników płynęła jej muzyka, a wiele scen czy ujęć powstało dosłownie dostosowując się do jej tempa i nastroju.

„1917” - Thomas Newman, Storyteller Distibution Co., Under exclusive license to Sony, 2019

Na ekranie - jeden dzień na froncie I wojny światowej, wyjęty ze wspomnień młodego, brytyjskiego żołnierza. Wizualnie majstersztyk. W głośnikach - muzyczny majstersztyk, stworzony przez jednego z tuzów Hollywood - Thomasa Newmana. Słychać w niej bicie oszalałego za strachu serca, brak tchu podczas ucieczki, zgiełk, ciszę i stale narastające napięcie. Dla takiej muzyki warto czasem w kinie zamknąć oczy…

„SUKCESJA” - Nicholas Britell, HBO under exclusive license to Editions Milan Music 2019

Kompozycja Nicholasa Britella – słusznie doceniona w ubiegłym roku przez Amerykańską Akademię Telewizyjną nagrodą Emmy – jest doskonałym przykładem tego, jak muzyka potrafi stać się nierozerwalną częścią serialowej historii. Ścieżka dźwiękowa do triumfującej podczas ostatnich Złotych Globów „Sukcesji” zachwyca już od pierwszych dźwięków czołówki. Piękne, ilustracyjne, klasyczne brzmienie, niekiedy przełamane w zaskakujący, zadziorny sposób, urzekło nie tylko licznych fanów serialu, ale doczekało się już nawet remiksu autorstwa „najlepszego żyjącego rapera świata” - Pusha T.

„Uwaga, zły pan”

projekt plakatu autorstwa Anny Frydrych z ASP w Warszawie. Na żółtym, ostrzegawczym tle widzimy rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele groźnych psów, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Tyle, że tu napis jest inny… Prosty i oszczędny, ale o wyjątkowo mocnym przekazie. Projekt wygrał 20. edycję konkursu Galerii Plakatu AMS, której motywem przewodnim było hasło „Zwierzę też człowiek”.

„Incognito”

projekt maski autorstwa Ewy Nowak. To artystyczna próba walki o naszą prywatność. Dzieło polskiej projektantki stanowi połączenie funkcjonalnej biżuterii z przedmiotem, który dba o naszą anonimowość. Zaprojektowana przez Ewę Nowak maska potrafi oszukać algorytmy rozpoznawania twarzy, stosowane przez Facebook.

„Owadom”

licencjacki projekt dyplomowy Joanny Treli na krakowskiej ASP. To ceramiczny dom dla dzikich owadów zapylających. Jak mówi sama autorka: - „Chciałam, aby mój projekt miał nie tylko wartość projektową, ale również edukacyjną. Ma on oswoić ludzi z obecnością dzikich pszczół. Zależy mi na tym, by pokazać, że opieka nad tymi owadami nie jest trudna, niebezpieczna, ani nie wymaga wysiłku, a sprytne i użytkowe rozwiązanie projektowe i nagłośnienie sprawy może przyciągnąć potencjalnych opiekunów dzikich pszczół”.

Pozytonowy Tomograf Emisyjny J-PET

zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET. Nowatorskie rozwiązanie pozwala na zwiększenie komory diagnostycznej przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu kosztów tomografu. Pozwoli to na przygotowanie opłacalnego urządzenia umożliwiającego jednoczesne obrazowanie metaboliczne całego ludzkiego ciała.

Trójwymiarowa Mapa Drogi Mlecznej

opracowana przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UW, w ramach projektu Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE). Jej unikatowość polega na tym, że jest to pierwsza trójwymiarowa mapa stworzona na podstawie bezpośrednich odległości wyznaczonych do poszczególnych obiektów naszej Galaktyki i tym samym dostarcza wielu nowych informacji dotyczących budowy i historii systemu gwiazdowego, w którym mieszkamy.

K. Ulaczyk, J. Skowron, UGLE

MocArty RMF Classic 2019 – Sztuka nabiera mocy!

W imieniu naszych Słuchaczy z dumą prezentujemy nominacje w 10. Jubileuszowym Plebiscycie MocArty RMF Classic! Tym razem oceniamy rok 2019.

Przez kilka ostatnich tygodni zbieraliśmy Wasze propozycje i uważnie czytaliśmy uzasadnienia Waszych wyborów. Poniższa lista nominowanych jest dowodem na to, że potraficie oceniać dokonania niezwykłych ludzi i dostrzegać wartościowe wydarzenia nie tylko w świecie kultury i sztuki, ale także w innych dziedzinach życia. Jesteśmy zgodni w tej ocenie.

Niezmiernie cieszą nas Wasze wybory w kategorii Człowiek Roku. Tak jak Wy podzielamy opinię, że w tej kategorii na najwyższe oceny zasługują nie tylko wybitni twórcy i artyści, ale także ludzie pełni pasji, odwagi oraz poświęcenia dla innych, szczególnie dla tych, którzy są w potrzebie.

Dlatego też – zgodnie z Waszymi sugestiami - postanowiliśmy w tym roku poszerzyć listę w tej kategorii o nominację absolutnie wyjątkową.

Innym wyjątkiem tegorocznej edycji jest NAGRODA SPECJALNA redakcji RMF Classic dla Olgi Tokarczuk, bo jej historyczny sukces w postaci literackiej Nagrody Nobla wykracza poza wszelkie schematy i jest wydarzeniem w naszej ocenie absolutnie ponadczasowym.

Zwracamy uwagę także na nominacje w pozostałych kategoriach, gdzie doceniliście pracę ludzi, którzy odnieśli zarówno ogólnoświatowe sukcesy, jak i stworzyli projekty na nieco mniejszą skalę.

W jednym i w drugim przypadku uznaliście jednak, że należy docenić ich wartość, wyjątkowość, piękno lub ważną funkcjonalność.

Tak jest właśnie w kategorii Rzecz z klasą, gdzie obok urządzeń i projektów stworzonych na potrzeby badań medycznych lub naukowych znalazły się prace grafików oraz designerów mające bardzo szczytne przeznaczenie i przesłanie..

Także muzyka filmowa, która jest naszym oczkiem w głowie, ma tu swoje miejsce. Poddajemy pod Wasze głosowanie 5 najciekawszych – również naszym zdaniem – ścieżek dźwiękowych minionego roku.

Teraz czas na decydującą odsłonę Plebiscytu.

Zachęcamy Was do oddawania głosów na konkretne nominacje.

Wyniki Waszego głosowania poznamy podczas uroczystej Gali MocArtów RMF Classic 2019, która odbędzie się 9 marca w Warszawie.

Partner gali:

UWAGA! Wśród osób, które oddadzą głos w Plebiscycie rozlosujemy zaproszenia na tę uroczystość, zestawy kina domowego oraz wyjątkowe pakiety upominków od RMF Classic!

- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
 • MocArty RMF Classic 2018 – rozdane! Zobacz zdjęcia z gali!
  Dodano: 05.03.2019 (13:35) Ilość zdjęć: 108

  4 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz dziewiąty MocArty RMF Classic. fot.AKPA

 • MocArty RMF Classic 2017! Zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 13.03.2018 (14:01) Ilość zdjęć: 96

 • MocArty RMF Classic 2016! Zobacz Zdjęcia z Gali!
  Dodano: 14.03.2017 (14:10) Ilość zdjęć: 156

  13-go marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz siódmy statuetki MocArtów RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech…

 • MocArty RMF Classic 2015 - rozdane! Zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 15.03.2016 (14:57) Ilość zdjęć: 126

  Już po raz szósty, corocznie przyznawane nagrody MocArty zostały wręczone najlepszym! Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz…

 • MocArty RMF Classic 2014 - zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 10.03.2015 (13:22) Ilość zdjęć: 174

  9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach. Statuetki MocArtów…

 • MocArty RMF Classic 2013
  Dodano: 04.03.2014 (15:03) Ilość zdjęć: 174

  3 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz czwarty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie…

 • MocArty 2012
  Dodano: 01.03.2013 (10:15) Ilość zdjęć: 142

  25 lutego w restauracji Concept 13 w domu handlowym VitkAc w Warszawie wręczono po raz trzeci MocArty RMF Classic. Słuchacze Stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa…

 • MocArty 2011
  Dodano: 08.02.2013 (11:06) Ilość zdjęć: 153

 • MocArty 2010 cz. I
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 60

 • MocArty 2010 cz. II
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 27

 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic