MocArty RMF Classic - rozdane!

13 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz siódmy MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

Człowiek Roku: Dr Adam Domanasiewicz i jego zespół z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Za pierwszy w historii przeszczep dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez tej części ciała. To wydarzenie bez precedensu na skalę światową. 13-godziny zabieg był szczególnie trudny ze względu na słabe wykształcenie tkanek biorcy - naczyń krwionośnych, nerwów i kości. Po tygodniu od operacji nie było reakcji odrzucenia przeszczepu, a pacjent mógł już poruszać palcami. Kolejne wielkie osiągniecie polskiej medycyny.
Fot. Maciej Kulczyński (PAP)

Wydarzenie Roku: Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

12 miesięcy i blisko 2000 artystycznych projektów i wydarzeń kulturalnych najwyższej próby. Jak obliczyli organizatorzy uczestniczyło w nich ponad 5 milionów ludzi. Koncerty, wystawy, widowiska, spotkania z twórcami – w tym niezapomniana Gala Rozdania Europejskich Nagród Filmowych z Piercem Brosnanem w roli głównej. W projekcie aktywnie uczestniczyli sami mieszkańcy udowadniając, że kultura może być bodźcem rozwoju i sposobem na życie. Sukces wizerunkowy i frekwencyjny, dzięki któremu stolica Dolnego Śląska wzniosła się na absolutne kulturalne wyżyny! Fot. Filip Basara

Muzyka Filmowa Roku: Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul – „La La Land”, Interscope Records /Universal Music Polska

To bez wątpienia jeden z najbardziej docenionych soundtracków tego sezonu. Swoją światową premierę miał pod koniec roku, w grudniu 2016. Kompozytor Justin Hurwitz - ma już na półce statuetki Złotego Globu, BAFTA i Oskara. Do magicznego musicalu o parze początkujących artystów, Hurwitz napisał bajecznie barwną, a przy tym przebojową muzykę. A piosenki w wykonaniu Ryana Goslinga i Emmy Stone na pewno wejdą do kanonu piosenek filmowych.

Rzecz z Klasą: Orkiestrownik - aplikacja mobilna na smartfony i tablety

Aplikacja stworzona na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). To nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, który wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Znakomite narzędzie edukacyjne – można rzec – klasyka XXI wieku!
Fot. orkiestrownik.pl


Po raz szósty wręczona została nagroda specjalna „Bo wARTo!” - tym razem dla młodego reżysera filmowego. Zwycięzca - Jan P. Matuszyński - otrzymał statuetkę, równowartość 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic.

O nagrodę ubiegali się kandydaci, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w sztuce filmowej i nie ukończyli jeszcze 35 lat.

Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Mariusz Grzegorzek (Przewodniczący), Janusz Gajos, Maciej Pieprzyca, Ewa Puszczyńska, Dorota Segda, Magdalena Sroka i Monika Strzępka.
Fot. Marcin Obara (PAP)

Kolejna nagroda dla Kobiety z Klasą, przyznawana corocznie przez Patrona Medialnego Gali - redakcję magazynu Twój STYL, trafiła tym razem w ręce aktorki – Mai Ostaszewskiej.

Po raz pierwszy wręczyliśmy Nagrodę Specjalną za Muzyczny Debiut Roku. Otrzymała ją Julia Pietrucha za płytę „Parsley”.

W części artystycznej wystąpili Aga Zaryan w towarzystwie kwartetu smyczkowego Atom String Quartet i pianisty Michała Tokaja.

Swoje umiejętności gościom Gali zaprezentował także saksofonista Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku wraz z pianistą Przemysławem Pankiewiczem.


Galeria zdjęć:

Fot. AKPA

Statuetki MocArtów dotarły na miejsce Gali specjalnym, owianym tajemnicą transportem. Zobacz skrót transmisji, jaką przeprowadziliśmy z tej akcji…


Partnerem gali jest Maserati

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic