MocArty RMF Classic - rozdane!

9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

Człowiek Roku: Tomasz Kot

za to, że rolą profesora Religi w filmie „Bogowie” trafił do serc (sic!) ponad dwóch milionów Polaków. Tylu widzów obejrzało film do tej pory. Ale w jego przypadku to talent nie tylko od „Bogów” dany. Tomasz Kot od lat konsekwentnie pnie się po szczeblach zawodowej kariery i – jak się wydaje – rok 2014 był dla niego rokiem przełomowym.

Wydarzenie Roku: Historyczne w dziejach polskiej kinematografii pasmo sukcesów i lawina nagród dla filmu „Ida”

rok 2014 przyniósł twórcom filmu niezwykłe pasmo sukcesów - od pięciu Europejskich Nagród Filmowych, przez nominacje do Złotych Globów i w końcu dwóch nominacji do Oscara (za najlepszy film nieanglojęzyczny i dla autorów zdjęć). Do tego dochodzi kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych w kraju i na świecie. Jest jednak w „Idzie” coś jeszcze – przywróciła wielu widzom wiarę w to, że legenda polskiego kina wciąż jest żywa.

Muzyka Filmowa Roku: ”Wataha” (serial HBO) – Łukasz Targosz

za magnetyczny mariaż w muzyce. To jest ścieżka, która łączy klimat Bieszczad i emocje, jakie niesie akcja kryminalnego serialu. Dreszcze naprawdę można zapisać w nutach!

Rzecz z Klasą: Gmach Filharmonii w Szczecinie

imponujący projekt architektoniczny autorstwa Estudio Barozzi Veiga, czyli hiszpańsko-włoskiego duetu architektonicznego - Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Prawie 13 tysięcy m2 powierzchni, cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje budynku, dwie sale koncertowe z doskonałą akustyką (duża w kolorystyce Słońca, kameralna w kolorystyce Księżyca), 1143 miejsca na widowni, 2500 m2 sufitu i ścian pokrytych szlagmetalem (imitacja złota), posadzka sprowadzana aż z Majorki. Wyglądem przypomina lodowy pałac lub wierzchołek góry lodowej. Fachowcy podkreślają, że to pierwszy tak spójny projekt w Polsce.


Po raz czwarty wręczona została nagroda specjalna Bo wARTo! - tym razem dla młodego scenarzysty. Zwycięzca – Tomasz Wasilewski - otrzymał statuetkę, 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic.

O pierwszą tego typu nagrodę w Polsce ubiegali się kandydaci, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat i wykazali się wybitnymi osiągnięciami w sztuce pisania scenariuszy.

Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Janusz Zaorski (Przewodniczący Kapituły), Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Anna Trzebiatowska i Michał Komar.

Mecenasem nagrody Bo wARTo! i Mecenasem Głównym MocArtów RMF Classic jest marka W.Kruk.

Kolejna nagroda dla Kobiety z Klasą, przyznawana corocznie przez Patrona Medialnego gali, redakcję magazynu Twój STYL, trafiła tym razem w ręce aktorki – Małgorzaty Kożuchowskiej.

Redaktor Naczelny magazynu Twój Styl, Jacek Szmidt, wręczając aktorce nagrodę podkreślił, że redakcja doceniła jej niezwykłe - jak na dzisiejsze standardy obowiązujące w show businessie – zachowanie. Otóż w czasach, gdy wiele celebrytek chętnie „sprzedaje” gazetom swoją prywatność, ona zachowała godną podziwu powściągliwość w dzieleniu się z dziennikarzami informacjami na temat swojego macierzyństwa. - To jest nagroda nie za to, co pani Małgorzata zrobiła, a raczej za to – czego nie zrobiła. – mówił Jacek Szmidt.

Po raz pierwszy wręczyliśmy Nagrodę Specjalną dla Ambasadora Kultury Polskiej – Grażynie Kulczyk, za udostępnienie dzieł z prywatnej kolekcji polskiej sztuki współczesnej na wystawie Każdy dla kogoś jest nikim, w prestiżowej Santander Art Gallery w Madrycie.

Wystawa Każdy dla kogoś jest nikim, która została otwarta 14 lutego w galerii sztuki Fundacji Banku Santander w Madrycie, jest pierwszą tak obszerną prezentacją Kolekcji Grażyny Kulczyk zagranicą. Na prezentację składa się ponad 100 dzieł autorstwa 57 artystów polskich i zagranicznych. Fundacja Santander w swojej galerii, poza stałą ekspozycją kolekcji własnej, co roku organizuje wystawy prywatnych zbiorów najważniejszych światowych kolekcjonerów. Grażyna Kulczyk jest pierwszą osobą z tej części Europy zaproszoną przez Fundację do współpracy. Więcej…

W części artystycznej wystąpił Leszek Możdżer.

Galeria zdjęć:

Fot. AKPA

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic