Polska Na Śniadanie

Są miejsca w Polsce, które są idealne na urlop i na weekend, a niewielu o nich słyszało. Razem z Albinem Marciniakiem z Klubu Podróżników Śródziemie przemierzamy różne zakątki Polski i opowiadamy o najciekawszych miejscach. To jeziora i rzeki znakomicie nadające się na aktywny wypoczynek, to odludzia w których można zrelaksować się i odciąć od zabieganego miasta, to też zabytki z fascynującą historią.

W każdy piątek około 8:20 możecie wysłuchać jak opowiada o nich Albin Marciniak.

19.05 Złoty Stok - kopalnia i park linowy - województwo dolnośląskie

Posłuchaj

Złoty Stok niedaleko Kłodzka to miejsce, w którym odnajdą się poszukiwacze złota, wielbiciele podziemi i  miłośnicy sportów ekstremalnych, a całe rodziny będą miały masę rozrywki. Jest tu dawna kopalnia złota, w której są trzy sztolnie do zwiedzania - dwie suche i jedna zalana wodą, którą ogląda się na pontonach. Na końcu trasy jest też "muzeum" przezabawnych tablic z wszelakich zakładów pracy z czasów PRL. Można znaleźć wiele dowcipnie dziś brzmiących poleceń i zakazów. Na powierzchni wywiezie nas tramwaj. Tam - nad kopalnią - w kamieniołomie jest park linowy i najdłuższa w Polsce tyrolka.

Więcej zdjęć i informacji na stronie Klubu Podróżników Śródziemie:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/295-kopalnia-zlota-zloty-stok

 

12.05 Milicz i Dolina Baryczy - województwo dolnośląskie

Posłuchaj


Dolina Baryczy to  prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Jest tam największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie - to "Stawy Milickie". Te miejsca są zaledwie godzinę jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania.

Można tu obserwować tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł brzmi jak szum kilku lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi wyglądają jak sceneria z filmu na podstawie prozy Tolkiena. Wśród stawów można wypocząć i oderwać się od spraw codziennych.

"Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest tam jeszcze słabo rozwinięta, ale to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to jest np. na Mazurach.

Zwierzyny jest tak dużo, że nie potrzeba wielkiego wysiłku i zapuszczania się w rozległe lasy bo stada saren można spotkać na łąkach, a krążący nad głową orzeł to nic nadzwyczajnego. Dzięcioł walący z uporem maniaka w poszukiwaniu smakołyków nic sobie nie robi z gościa polującego z aparatem. Jesienne sejmiki odlatujących na zimę ptaków są tutaj jednymi z największych w europie i stanowią dla ornitologów istny raj.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na stronie Klubu podróżników ŚRÓDZIEMIE:


https://klubpodroznikow.com/relacje/76-polska-woda/813-milicz-i-dolina-baryczy

fot. Albin Maricniak

 

5.05 Wieś Swornegacie i okolice – województwo pomorskie

Posłuchaj

 Akwedukt w Fojutowie
Można go zaliczyć do jednej z najciekawszych atrakcji okolic Borów Tucholskich. To najdłuższa tego typu budowla w Polsce ( ma 75 m szerokości ). Różnica wysokości pomiędzy powierzchniami krzyżujących się rzek wynosi około 9 metrów. Akwedukt zbudowano w 1848 r. z kamienia i cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia. Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okolic. 

W okolicach są też Kręgi Kamienne - w Odrach
To największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Rezerwat znajduje się po prawej stronie rzeki Wdy. Kręgi mają od 15 do 33 m średnicy. W każdym jest od kilkunastu do niemal trzydziestu kamieni wystających z ziemi. Oprócz kręgów w rezerwacie są także kurhany . Od 1958 roku ten teren to prawnie chroniony rezerwat przyrody . Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów, które odkryto na 300 głazach.

Więcej przeczytacie na:


https://klubpodroznikow.com/spotkania-i-zloty-podronikow/996-spyw-kajakowy-na-kaszubach

 

 

fot. Albin Marciniak

 


28.04 Łęknica w Parku Mużakowskim – województwo Lubuskie:

Posłuchaj


Przepiękny Park Mużakowski, przedzielony jest Nysą Łużycką na dwie części, Polską i Niemiecką. Zwiedzanie terenów wokół Łęknicy ułatwia 40 km ścieżka rowerowa.

Wyjątkowa jest tam też  m.in. ścieżka geoturystyczna dawnej Kopalni Babina. Ten teren znalazł się w gronie siedmiu wyróżnionych w 6. edycji plebiscytu "7 Nowych Cudów Polski" National Geographic Traveler.

 
Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Początkowo, zwiedzany obszar, był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Nieodwracalne jego przekształcenia związane były głównie ze zmianami ukształtowania terenu oraz warunków geochemizmu gleb, skał, wód podziemnych i powierzchniowych. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne – możemy przeczytać na stronie Klubu Podróżników Śródziemie – tam znajdziecie też więcej informacji i zdjęć:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-ciekawe-miejsca/2190-7-nowych-cudow-polski

W okolicach można trafić też na most Rakoczego – położony ok 6km od Łęknicy:

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/2191-most-rakoczego

fot. Albin Marciniak

 

 

 • 14:38 Piotr Czajkowski Nutcracker (Chinese Dance & Dance of the Mirlitons)
 • 14:44 Felix Mendelssohn Sen Nocy Letniej (Marsz weselny)
 • 14:48 Jerzy Matuszkiewicz Janosik
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 217, niedziela, 14 maja 2017
 • 1
  Michał Lorenc
  A Prominent Patient
  Masaryk
 • 2
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 3
  Marco Beltrami
  Logan
  Main Titles
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic