Muzyka spod igły

Słuchaj już w sobotę (od 21:00 do 23:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – dziennikarza radiowego, kolekcjonera płyt. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł.


Koncert skrzypcowy Beethovena, jedyny w jego twórczości jest w repertuarze wszystkich wielkich skrzypków. Pierwsze, jakie znam, to wykonanie Bronisława Hubermana – ostatnie Davida Garretta.
Dzieli te wykonania nie tylko przestrzeń i czas, także świat cały. Pomiędzy tymi wykonaniami jest - wydanych w formie zapisu analogowego i cyfrowego - na pewno setka.
Nasze radiowe spotkanie z tym koncertem nie będzie tak skrajne, nie prezentuję Garretta – nie tylko dlatego, że nie wyszedł na płycie winylowej, to ten typ kreacji scenicznej i koncertowej, która do mnie nie przemawia.
Wróćmy więc na bezpieczny grunt.
Huberman – skrzypek polskiego pochodzenia, który znany jest nieco bardziej z tego, że mu dwukrotnie ukradziono Stardivariusa, nagrał swój koncert jeszcze na płycie szelakowej. Szczęśliwie dla współczesnych gramofonów został on zremasterowany i nagrany na winylu.

Nie zdecydowałem się jednak przedstawić w tym wykonaniu całego koncertu – dostępna mi płyta nie jest w najlepszym stanie, natomiast w całości prezentuję jedno z najwybitniejszych nagrań.

Nie jest to pierwsze tłoczenie, ale cała seria wydawnicza „Great performances” jest bardzo ceniona.
Zawiera 100 tytułów. Kilka mam w niemieckim wydaniu CBS, ale też kilka licencyjnych Hungarotonu - też świetne.
Ta wydawnicza seria wyszła także na kasetach, które o dziwo znów są modne.


A teraz w Hong Kongu tłoczona jest – wybitnie audiofilska - wersja sygnowana znaczkiem rewolucyjnej, ponoć, technologii.

Gdyby ktoś z Państwa słuchał już tak wydanej płyty, ciekaw jestem opinii, że nie wspomnę o możliwości odsłuchania.
Proszę łaskawie o maila w tej sprawie - redakcja@rmfclassic.pl koniecznie z dopiskiem „muzyka spod igły”
A skoro podałem adres mailowy, to jeszcze jedna prośba - po ostatniej prezentacji historycznych lamp audio, pewien słuchacz wysłał mi takie oto zdjęcie – zagadkę – a co to za lampy. Ja rozpoznaję jedynie, że to wnętrze lampowego odbiornika radiowego, wiem, że są wśród słuchaczy tacy, którzy te lampy rozpoznają. Proszę o maila.


Tymczasem
Wojtek Padjas

 • 18:44 Jan Sebastian Bach Toccata & Fugue in D minor BWV.565 (1)
 • 18:47 Bartosz Chajdecki Zegar
 • 18:51 A. R. Rahman Latika's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 214, niedziela, 23 kwietnia 2017
 • 1
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 2
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • 3
  Rocky Roberts / Luis Bacalov
  Django
  Django
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic