Muzyka spod igły

Słuchaj już w sobotę (od 21:00 do 23:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – dziennikarza radiowego, kolekcjonera płyt. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł.


To jedna z płyt, jakie warto mieć w każdej winylowej kolekcji, także takiej, która tworzona jest wyłącznie dla urody i walorów dźwiękowych płyty. Świetne wydawnictwo, doskonałe technicznie i artystycznie nagranie, w moim przypadku jeszcze doskonały stan.

Przyjemność ze słuchania takiej płyty, to nie tylko walory techniczne gramofonu ale całego toru dźwiękowego - a więc także głośników. Ilość płyt mnie ostatnio przytłoczyła i miałem dwa wyjścia – część zbiorów wynieść się do piwnicy (ciepłej, suchej i bez piwnicznego aromatu) albo tak przemeblować pokój, żeby zmieściła się jeszcze jedna półka. Wybrałem oba rozwiązania i o ile to pierwsze mnie wymagało jakichś poświęceń, to drugie wymagało zmiany głośników. Zresztą na każdego miłośnika audio przychodzi ta chwila, kiedy go zaczyna nosić. Najczęściej jest to późna jesień, która skłania w naturalny sposób do siedzenia w domu. Mnie udało się przeczekać nawet połowę zimy, ale gdzieś na przełomie roku dopadło, jak grypa. No i zamieniłem przedmioty stosunkowo duże, zajmujące sporo miejsca na przedmioty małe, ale za to pokraczne:


Bo głośniki mamy z przodu na wprost, z boku całkiem i z przodu pod skosem. W dodatku jest dziura dziwna, która zwie się hornresonator. Ale jak to znakomicie gra! Wszakże przy okazji poszukiwań przeprowadziłem sporo rozmów, by wyszukać to, co mnie interesuje, więc szukałem głośników, kolumn, małych takich kolumn. Wreszcie Pan Andrzej z warszawskiego Vintage audio zapytał mnie – to czego właściwie Pan szuka – głośników, czy kolumn, bo małych kolumn to nie ma na pewno – więc poprosiłem go o mały wykład, który niniejszym z przyjemnością Państwu prezentuję:
Z reguły największymi zestawami głośnikowymi (to bardzo uniwersalne i bezpieczne określenie) są kolumny podłogowe,i to jest jedyny przypadek, gdzie użycie słowa ,,kolumny" jest odpowiednie. Pojęcie - ,,kolumny podłogowe" dotyczy dużego, zdecydowanie powyżej 70 cm zestawu,gdzie w pionie pracują dwa (lub więcej) identyczne głośniki basowe lub midbasowe.


Kolejna grupa to to duże monitory podstawkowe,gdyż inaczej pracować nie mogą – muszą mieć podstawki właśnie

I oto jeszcze mniejsze - mieszczą się w kategorii monitorów półkowych lub regałowych, parę dekad temu Niemcy tak już je klasyfikowali i jest to dość precyzyjne określenie z perspektywy ekspozycji brzmienia. Proszę zauważyć, że one powinny leżeć a nie stać – bo półki na których czują się najlepiej – takie są właśnie. Proszę zwrócić uwagę, że jeden z głośniczków wysokotonowych jest skierowany do tyłu, co jest zabiegiem świadomym i poprawiającym dźwięk


I wreszcie monitory podstawkowe wymagające specjalnych standów, na których należy je ustawiać.


Mam nadzieję, że ta klasyfikacja pomoże Państwu zrozumieć, których głośników potrzebujecie – bo ich wielkość, konstrukcja, moc determinują miejsce, gdzie czują się najlepiej. A że te stare, odnowione pieczołowicie dzieła akustyczne są rzeczywiście niezwykłe – to warto je także oglądać.

Tyle Pan Andrzej a ja dodam tylko, że te moje monitory czują się najlepiej na niskim zydelku i dlatego proszę o ich osobną klasyfikację „monitory zydelkowe”.
Wojtek Padjas

Sponsorem programu jest:

UWAGA KONKURS!!!

Wygraj płyty winylowe!

1. Zgodnie z art. 25 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 ze zm.) informuję, iż: administratorem Pani/Pana danych osobowych jest OPERA FM Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-204), ul. Waszyngtona 1. 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu prawidłowej realizacji Konkursu, ustalenia i ogłoszenia Zwycięzcy, realizacji praw do nagrody i nie będą udostępniane innym odbiorcom, 3. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, 4. Podanie danych osobowych Spółce jest dobrowolne.

 • Notowanie: 210, niedziela, 19 marca 2017
 • 1
  Hans Zimmer
  Król lew
  This Land
 • 2
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 3
  Bob Telson / Jevetta Steele
  Bagdad Cafe
  Calling You
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic