Muzyka spod igły

Słuchaj już dzisiaj (od 21:00 do 23:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – kiedyś  dziennikarza radiowego,  obecnie człowieka reklamy i gastronomii. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego – wydawać by się mogło – nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł. Postanowiliśmy i my sprawdzić na czym ów fenomen polega.


Wiadomość o nominacji Jerzego Maksymiuka do nagrody MocArty 2017 w kategorii „Człowiek Roku” przyszła do mnie mailem od Pani Mai Baczyńskiej z Warner Classic. Ucieszona i dumna napisała o tej nominacji i wszystkich prosi o głosowanie. Ja wiem, że konkurencja duża i godna, wiem, że wybór trudny, ale temu dyrygentowi się to od nas należy. Nie dlatego, że jest wielki i bez skazy, może dlatego właśnie, że jest człowiekiem niepozbawionym wad, tym, który śmiało może o sobie powiedzieć „Nie ważne ile razy się upada – ważne, ile razy się podnosi.”

Jego karierę zamyka fotografia wieńcząca ponad 50 lat pracy dyrygenckiej – jest okładką najnowszej płyty. Widzę, że batuta jest sensem jego życia, a ono, życie – kiedy patrzę w oczy i ironiczny lekko uśmiech – spełnione?

Jest też pewna okładka dwupłytowego albumu, która chyba dobrze opowiada życie pana Jerzego – kto wie, może ona świadomie tak niejednoznaczna ?

Dwa muzyczne, winylowe spotkania poświęcamy Jerzemu Maksymiukowi. Pierwsze z tej właśnie płyty – wydanej w 1985 roku z materiałów, które były w archiwum radiowym z o 6 lat wcześniejszej rejestracji.

Pointą drugiego spotkania będzie fragment dopiero co wydanej przez Warner, niezwykłej płyty, o której Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia tak mówi: Propozycja wydania tego albumu wydała nam się najpiękniejszym możliwym prezentem dla naszego Przyjaciela – Jerzego Maksymiuka, który w 2016 roku obchodzi swoje 80 urodziny. W ten sposób orkiestra chciała podziękować mu za kilkadziesiąt lat muzycznej współpracy.

Będzie też w tych dwóch spotkaniach miejsce dla – bodaj czy nie najmilszej dla Pana Jerzego - płyty zawierającej bisy:

To też i kolekcjonerski rarytas – nagrana w Polsce w 1984 roku wyszła rok później wyłącznie „na Zachodzie” w czasach, kiedy słowo audiophile nie było jeszcze modne ale znaczyło jakość najwyższą.
Wszystkie te płyty chciałbym bardzo zawieźć do Warszawy 13 marca i poprosić Pana Jerzego Maksymiuka, by coś mi o nich opowiedział i jako laureat MocArtów - podpisał.
Wojtek Padjas

 

 • 03:28 Jerry Goldsmith Basic Instinct - Main Title
 • 03:38 Michael Brook Tony's Letter/Things Are Looking Up
 • 03:40 Georges Bizet Arlezjanka II suita (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 206, niedziela, 19 lutego 2017
 • 1
  Ryan Gosling / Emma Stone
  La La Land
  City of Stars
 • 2
  Berlin
  Top Gun
  Take My Breath Away
 • 3
  James Newton Howard
  Fantastyczne zwierzęta i jak je...
  Main Titles
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic