Muzyka spod igły

Słuchaj już w sobotę (od 21:00 do 23:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – kiedyś  dziennikarza radiowego,  obecnie człowieka reklamy i gastronomii. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego – wydawać by się mogło – nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł. Postanowiliśmy i my sprawdzić na czym ów fenomen polega.


Ledwie parę dni temu, w dziesiątą rocznicę śmierci Marka Grechuty ukazała się reedycja jego kolejnych trzech albumów - „Magia Obłoków”, „Droga za widnokres” i „Szalona lokomotywa”.
Nie sposób nie zwrócić uwagi na te trwające od dwóch lat reedycje płyt Marka Grechuty i zespołu Anawa. Starannie wydane, zgrane ze studyjnych taśm, bardzo dobrze wytłoczone stanowić mogą
nie tylko sentymentalny powrót do młodości.

Bardzo mnie ciekawi, czy te nagrania spotkają się także z uznaniem współczesnych, młodszych miłośników muzyki prezentowanej na winylowych płytach. Godne są one na pewno także audiofilskiego sprzętu. Dużo lepsze od wielu oryginałów, które noszą ślady wylanych na nie łez i alkoholu, że nie wspomnę o gramofonach Bambino, na których je odtwarzano

dla bliżej zainteresowanych:

O ile pamiętam zielony przycisk nad igłą był dla płyt o obrotach 33 i 45 a ten czerwony dla płyt szelakowych. Nie ma się więc co dziwić, że polskie płyty, wydawane w latach 60-tych i 70-tych nie cieszą się estymą wśród współczesnych posiadaczy gramofonów, które przecież tak – mniej więcej – wyglądają:

Ciekawe, czy płyta (raczej z reedycji jednak) Marka Grechuty, położona na talerzu takiego gramofonu przywoła wspomnienia tamtych dni?

...Wojtek Padjas.

 

 • 14:39 Marcin Przybyłowicz The Trail
 • 14:44 Patrick Doyle Merida's Home
 • 14:44 Jerzy Matuszkiewicz Alternatywy 4
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 193, Sunday, 23 October 2016
 • 1
  Andrzej Korzyński
  Człowiek z żelaza
  Temat
 • 2
  Hans Zimmer
  Inferno
  Life Must Have Its Mysteries
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2016 RMF Classic