Muzyka spod igły

Słuchaj już w sobotę (od 21:00 do 23:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – kiedyś  dziennikarza radiowego,  obecnie człowieka reklamy i gastronomii. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego – wydawać by się mogło – nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł. Postanowiliśmy i my sprawdzić na czym ów fenomen polega.


Jean Philippe Rameau nie należy do kompozytorów ani często prezentowanych, ani dobrze znanych. Chociaż za życia popularny to po śmierci zapomniany, bo okazał się zbyt awangardowy, jak na wyobrażenia francuskiego dworu epoki późnego baroku. W II połowie XX wieku odzyskał nieco popularności i płyty z jego kompozycjami są dostępne i stosunkowo niedrogie. Świadczy to również o tym, że wciąż nie należy do kompozytorów poszukiwanego mainstreamu.

Jednak dwa fragmenty jego kompozycji są doskonale rozpoznawalne. Oto pierwszy:

a to drugi:

Ten pierwszy pochodzi z opero-baletu Des Indes Galantes (prezentowanej niegdyś w Muzyce spod igły), ten drugi także z operobaletu – Les Fetes d`Hebe. I tej właśnie kompozycji słuchamy.
Do jej prezentacji skłoniła mnie okładka i świadomość, że już tęsknię za wiosną (nie wspominając o uroczych boginiach miłości)

Zostaje mieć nadzieję, że ta śpiewogra zapadnie Państwu w pamięć i uznacie ją za godną, by znalazła się w Waszych zbiorach muzycznych.
Wojtek Padjas

 

 • 09:03 Jan Sebastian Bach Keyboard Concerto in F minor (2)
 • 09:06 Brian Tyler Iron Man 3
 • 09:11 Louis Armstrong Hello Dolly
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 201, niedziela, 15 stycznia 2017
 • 1
  Alexandre Desplat
  Światło między oceanami
  The Light Between Oceans
 • 2
  Hans Zimmer
  Inferno
  Life Must Have Its Mysteries
 • 3
  Ludovico Einaudi
  Nietykalni
  Fly
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic