Muzyka spod igły

Słuchaj już jutro (od 21:00 do 22:00)
Zaprasza:

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – kiedyś  dziennikarza radiowego,  obecnie człowieka reklamy i gastronomii. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego – wydawać by się mogło – nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł. Postanowiliśmy i my sprawdzić na czym ów fenomen polega.


Krakowianie dla Marka Karewicza
Aukcja fotografii – niedziela, 4 października, Kraków Pałac pod Baranami.
Koncert charytatywny - niedziela 4 października  - Kościół  św Katarzyny, Kraków, 20,30
Wszystko, żeby pomóc choremu artyście fotografikowi.
Aukcję i konkurs organizuje Fundacja Magna Res.

Nadzwyczajna sytuacja spowodowała prezentację płyty jedynej w swoim rodzaju. Dla mojego pokolenia na pewno jednej z najważniejszych:

Każdy z tych utworów, każda piosenka znana nam była – i jest na pamięć. Puszczało się tę płytę, kiedy było już całkiem ciemno, przytuleni do siebie, przy świetle świeczki (nie świecy tam żadnej ozdobnej, zwykłej świeczki z MHD) marzyliśmy o sobie i o tym, co nas w życiu czeka...czy się spełniło ? To już całkiem inna opowieść.

Już kilka razy przymierzałem się do przypomnienia tej płyty – tym razem jej prezentacja jest świadoma i nie przypadkowa, chociaż nie dotyczy samej płyty ani cudownie śpiewającej Ewy Demarczyk – powodem jest okładka. Oddaje w ascetyczny, prosty i przemawiający sposób to, co jest treścią muzyki. Zdjęcie do niej i projekt wykonał legendarny fotograf muzyków – Marek Karewicz. Twórca niezwykle rozpoznawalnej okładki płyty Breakoutów:


Od kilku lat Pan Marek Karewicz zmaga się z ciężką chorobą – wylew przykuł go do wózka inwalidzkiego i bez właściwej rehabilitacji praktycznie nie może funkcjonować. Swoje prace dawno przekazał Bibliotece Narodowej. Jawnym zaniedbaniem i niesprawiedliwością jest to, że twórcy okładek płytowych nie otrzymują tantiem ze sprzedaży płyt – stąd także ta trudna sytuacja Marka Karewicza.

Krakowianie mogą przyczynić się do pomocy – oto w niedzielę odbędzie się aukcja fotografii Pana Marka Karewicza oraz koncert, z którego cały dochód artyści w nim grający przekazują Jemu.

Oto oficjalne zaproszenie:
Po otrzymaniu wiadomości o aktualnym stanie zdrowia, kondycji psychicznej i warunkach życia Marka Karewicza, William de Mousson Romanski i muzycy, którzy wystąpią 01 października w Wąchocku podczas IV Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Opactwie" (www.manares.eu) zdecydowali się powtórzyć charytatywnie koncert w dniu 02 października 2016 r. w Krakowie.
godz. 18.00 Aukcja fotografii autorstwa M. Karewicza, Piwnica Pod Baranami, Kraków Rynek Gł. 27 - impreza zamknięta dla osób zainteresowanych udziałem w aukcji.
Koszt zaproszenia wraz z osobą towarzyszącą to 100 zł (to swego rodzaju wadium, które zostaje zwrócone w postaci: dwóch wejściówek na koncert i poczęstunkiem w trakcie aukcji) .
Fotografie przeznaczone na aukcję można obejrzeć na stronie: www.magnares.eu.
Zainteresowanych proszę o kontakt: slawek.biel@op.pl; tel. kom. 601503787
godz. 20.30 Koncert charytatywny na rzecz Marka Karewicza
Kościół Św. Katarzyny Kraków, ul. Augustiańska 7 (wejście od strony ul. Skałecznej)

W programie koncertu:
Johann Sebastian Bach - Inspiracje jazzowe
Bogdan Hołownia (fortepiano)
Günter Wehinger (flet)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Publiczność koncertu będzie miała okazję obejrzenia wystawy z kilkudziesięcioma fotografiami Marka Karewicza, która będzie czynna pół godziny przed i po koncercie.
Wejściówki na koncert w cenie 40 zł/os do nabycia przed koncertem od godz. 19.45.

Zapraszam jak najgoręcej i proszę o przeczytanie bardzo interesującej rozmowy z Panem Markiem Karewiczem:
http://www.muzeumjazzu.pl/utrwalacz-jazzu-wywiad-z-markiem-karewiczem/
Wojtek Padjas

 • 13:38 Elvis Presley, Michael Bublé Fever
 • 13:42 Nałogowcy
 • 13:47 Charles Gounod Faust (Wariacje lustrzane)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 189, Sunday, 19 June 2016
 • 1
  Harry Gregson-Williams
  Marsjanin
  The Martian Score Suite
 • 2
  Clannad
  Robin z Sherwood
  Together We
 • 3
  Hans Zimmer
  Interstellar
  Cornfield Chase
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2016 RMF Classic