Muzyka spod igły

Tytułowa igła, to oczywiście igła gramofonu.

Płyty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Padjasa – kiedyś  dziennikarza radiowego,  obecnie człowieka reklamy i gastronomii. Czarne krążki i muzyka na nich zapisana są jego pasją od wielu lat.

Niezwykły renesans tego – wydawać by się mogło – nieco archaicznego nośnika jest zaskakujący. Na początku XXI wieku coraz większa rzesza melomanów powraca do tradycyjnego słuchania muzyki z płyt winylowych. Sklepy muzyczne utworzyły specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli”. Także producenci sprzętu prześcigają się w produkcji coraz to doskonalszych gramofonów, wkładek i igieł. Postanowiliśmy i my sprawdzić na czym ów fenomen polega.


Wedle znaków na niebie i ziemi jest lato. Zmienia się nie tylko przyroda, zmienia się nasz tryb życia a wraz z nim radiowa ramówka. Przykuwanie Państwa do radioodbiorników, by słuchać muzyki z winyli,  w letnie, sobotnie wieczory,  może okazać się nadmiernym okrucieństwem. Na lato zamiera winylowy rynek, melomani i audiofile okrywają miękkim suknem swoje ukochane zabawki, płyty czekają karnie ustawione na półkach na to, by przyszedł znów chłodny wieczór i ktoś się nimi zainteresował.

Kończymy sezon 2015 – 2016 płytą, która sprawiła mi ogromną przyjemność. To składanka, to ledwie fragmenty, ale jakże dobrze poukładane i świetne jakością realizacji.  Idealne na pointę spotkań w tym sezonie. A okładka tej płyty może sobie na internetowej stronie tkwić przez cale lato namawiając do tego, czym powinien być…


..powinien być  tym wszystkim, co takie banalne – zapachem morza i fragmentem koncertu Vivaldiego, zachodzącym na czerwono słońcem i motywem przewodnim 23 koncertu Mozarta, widokiem zamglonych lekko górskich szczytów i  kompozycją Arvo Parta..

A GDYBY okazało się, że jednak tęsknota za winylowym światem stanie się dojmująca, to polecam przenośne urządzenia do odtwarzania czarnych płyt.


To dla wielbicieli szelaków –  urządzenie nie wymaga zasilania prądem, więc można sobie posłuchać w namiocie nawet. Szelaki trochę ciężkie ...ale co tam.

A jeśli  słuchają Państwo nagrań nowszych – to proszę bardzo :


Państwo dostrzegą, że to całkowicie nowe – teraz produkowane urządzenie. Zasilać można nawet z notebooka, albo  telefonicznej ładowarki. Proszę tylko uważać, by piasek nie dostał się w rowki płyty – będzie trzeszczeć i skakać. Uzupełnienie zestawu o gramofon samochodowy staję się wobec tego już tylko formalnością.


Miłych wakacji i oby róża wiatrów przywiała wczesną jesienią „Muzykę spod igły” w okolice Kopca Kościuszki w Krakowie.

Wojtek Padjas

PS: kronikarski obowiązek nakazuje mi przedstawić program płyty RELAX – oto on:

MARCELLO  - Concerto in D minor: II Adagio Paolo Grazzi oboe Il Giardino Armonico · Giovanni Antonini
VIVALDI- Concerto in G for two mandolins and strings, RV532: II Andante Giovanni Scaramuzzino, Sonia Maurer mandolins Europa Galante · Fabio Biondi
GLUCK- Orphée et Eurydice: Dance of the Blessed Spirits Alexandre Tharaud piano
MOZART- Piano Concerto No. 23: II. Adagio Maria-João Pires piano Gulbenkian Orchestra · Theodor Guschlbauer
DEBUSSY- Clair de lune Kun Woo Paik piano
SAINT – SAENS -  The Carnival of the Animals - The Aquarium The Nash Ensemble
SATIE- Gymnopédie No. 1 Lent et douloureux Anne Queffélec piano
VAUGHAN WILLIAMS- Fantasia on Greensleeves BBC Symphony Orchestra · Andrew Davis  BARBER- Adagio for Strings Philadelphia Orchestra · Eugene Ormandy
PÄRT- Spiegel im Spiegel Tasmin Little violin · Martin Roscoe piano

 • 18:41 Jan Sebastian Bach Orchestral Suite No.2 in B minor BWV.1067 (7)
 • 18:43 Jan A.P. Kaczmarek Japan (Hachi)
 • 18:46 Randy Edelman A Call To Adventure (Theme from Mummy 3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 189, Sunday, 19 June 2016
 • 1
  Harry Gregson-Williams
  Marsjanin
  The Martian Score Suite
 • 2
  Clannad
  Robin z Sherwood
  Together We
 • 3
  Hans Zimmer
  Interstellar
  Cornfield Chase
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2016 RMF Classic