sss

Prestiżowa nagroda fonograficzna dla Sinfonietty Cracovii

Krakowska orkiestra Sinfonietta Cracovia otrzymała prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award. Jurorzy docenili zespół za album „Oriental Trumpet Concertos”.

„O nagrodzie dowiedzieliśmy się dzisiaj (piątek) i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Wygrana cieszy tym bardziej, że płyta zdeklasowała 28 innych nagrań (w kategorii Muzyka współczesna) znakomitych orkiestr i solistów z całego świata” – powiedziała w piątek PAP Anna Maciuk z biura Sinfonietty Cracovii.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Muzyka współczesna” za album „Oriental Trumpet Concertos”. Zwycięską płytę zespół nagrał we współpracy z węgierskim trębaczem Gaborem Boldoczkim pod batutą Jerzego Dybała dla wytwórni Sony Classical.

Zwycięski album zawiera kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Fazila Say’a, Aleksandra Arutiuniana i Arama Khachaturiana. Na płycie jest też nowy utwór Pendereckiego, dedykowany Boldoczkiemu i nawiązujący do ormiańskich korzeni kompozytora.

Krakowscy artyści odbiorą nagrodę 1 kwietnia w Lipsku w znanej sali koncertowej Gewandhaus. Gala będzie transmitowana przez stacje radiowe na całym świecie.

Do International Classical Music Award nominowanych jest co roku ok. 300 albumów w 23 kategoriach.

Komisję konkursową tworzą znawcy muzyki i przedstawiciele opiniotwórczych, branżowych mediów takich, jak np. „Andante”, „ResMusica”, „Musik & Theater”, „Opera”, „Pizzicato”, „Scherzo”.

Dyrektor orkiestry Sinfonietty Cracovii Jerzy Dybał zaznaczył w wypowiedzi przesłanej mediom, że nagroda jest ukoronowaniem jego trzyletniej współpracy z Sinfoniettą. Jak zwrócił uwagę, wśród finalistów w kategorii, w której zwyciężył polski zespół, były tak znakomite postacie i zespoły jak austriacki instrumentalista Martin Grubinger czy Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Dyrektor podkreślił również udział Gabora Boldoczkiego.

Sinfonietta Cracovia zaprasza publiczność na występ 5 lutego do Sukiennic. Zespół wystąpi w ramach cyklu „Wiedeńczycy z Sinfoniettą”. Melomani będą mieli wówczas okazję posłuchać także austriackiego wirtuoza skrzypiec Benjamina Schmida, cieszącego się opinią jednego z najwybitniejszych instrumentalistów XXI w. (PAP)

 • 17:55 Robert Wright Kismet - Main Title
 • 18:01 Buena Vista Social Club Chan Chan
 • 18:06 Leszek Możdżer Sny kobiet
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 222, niedziela, 25 czerwca 2017
 • 1
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 2
  David Arnold / Chris Cornell
  Casino Royal
  You Know My Name
 • 3
  Hans Zimmer
  Król lew
  This Land
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic