ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Znakomici goście, najlepsze filmy z całego świata, nowe sekcje programowe!

Festiwal OFF PLUS CAMERA to jeden najmłodszych międzynarodowych festiwali na świecie, a już określany przez media jest jako jeden z najbardziej prestiżowych. Dzięki spójności programowej - skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców - jest jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej.

Najważniejszą częścią OFF PLUS CAMERA jest konkurs główny „Wytyczanie drogi” o charakterze międzynarodowym, w którym startują filmy początkujących reżyserów (debiut fabularny bądź drugi filmy danego twórcy). Filmy te walczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. USD przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Przewodniczącym tegorocznego konkursu głównego jest LECH MAJEWSKI.

 

 

Festiwal otworzy film „Żądza bankiera” w reżyserii Costy Gavrasa, zdobywcy Złotej Palmy („Zaginiony”) i Oscara ("Z"). Reżyser pojawi się na gali otwarcia festiwalu w Krakowie.

Wśród tegorocznych gości znajdą się profesjonaliści, reżyserzy i producenci filmów, aktorzy, dziennikarze, krytycy filmowi. Będą to m. in. Udo Kier, John Rhys – Davies, Ruth Myers, Jeanne McCarthy, Leo Melissa, Stephen Dorff, Nick Moran. Obok niego zasiądą: Udo Kier, John Rhys Davies oraz Ruth Myer.

Goście specjalni:

 

Costa-Gavras

 

Jeden z najlepszych francuskich reżyserów i scenarzystów, zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Gavras znany jest światu głównie za sprawą wysokiej klasy, rewelacyjnych thrillerów politycznych i nie bez powodu uznaje się go za twórcę i prekursora tego gatunku. W swojej twórczości z odwagą i premedytacją manewruje między tematami dotyczącymi zawiłych systemów funkcjonowania wielkich międzynarodowych korporacji i ich polityki. Wypracowany przez niego swoisty styl niemalże pozbawiony jest subtelności przekazu, a zastępuje ją ewidentna dosłowność. Reżyser atakuje czułe punkty skorumpowanych sił, oraz odsłania niewygodną prawdę dotyczącą wadliwych i wyzyskujących władz państwowych różnych rejonów świata (np. obsypany nagrodami „Zagubiony” z 1982 roku opowiadający o przewrocie w Chile).

 

Po nieudanej próbie wyjazdu na studia filmowe do Stanów Zjednoczonych, pochodzący z Grecji Costa- Gavras (właściwie Konstantinos Gavras) w 1951 roku wyemigrował do Francji, gdzie rozpoczął studia reżyserskie w prestiżowej szkole filmowej IHEC. W 1965 po raz pierwszy stanął za kamerą swojego debiutanckiego dzieła, którym był "Przedział morderców". Kilka lat później stworzył „Z” - film nagrodzony Oskarem, Złotą Palmą i Nagrodą BAFTA, uznany za bezwzględny klasyk kina politycznego. Jest to oparta na odbitej szerokim echem powieści Vassilisa Vassilikosa, bezkompromisowa opowieść o roli rządu i wojska w likwidowaniu aktywistów w krajach śródziemnomorskich. To był dopiero początek wielkiej kariery Costa-Gavrasa, który do dziś uskutecznia rewolucyjny i dekonspirujący warsztat reżyserski, mając teraz na koncie ponad 30 filmowych obrazów i scenariuszy.Swoją niechęć do ucisku politycznego i społecznych niepokojów ukazywał min. w „Pozytywce”(film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem), „Stanie oblężenia” i „Sekcji Specjalnej” ( Złota Palma za reżyserię w Cannes w 1975). Dalsze pasmo nagradzanych sukcesów Costa-Gavrasa to „Mała Apokalipsa” z 1993, „Amen” z 2002 i „Eden jest na zachodzie” z 2009. Reżyser zachęca w swoich filmach do interesowania się sprawami polityki, wobec której niejednokrotnie należy interweniować jako uciskane społeczeństwo. W jednym z wywiadów zapytany o motywy kierujące nim przy tworzeniu pierwszego filmu powiedział: Nakręciłem „Z” po pierwsze dlatego, że jestem rodowitym Grekiem, a po drugie, ponieważ czułem że muszę coś zrobić... niektórzy piszą petycje, inni wychodzą protestować na ulice- ja tworzę filmy.

 

 

Josh Hartnett

 

Młody, zdolny i energiczny Gwiazdor Jutra. Josh Hartnett jest najlepszym przykładem człowieka, którego los poprzez serię przypadków nakierował na drogę sukcesu. Niedoszły gwiazdor footballu swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął od serii wystąpień teatralnych, które ostatecznie nastawiły go na dalszy rozwój w kierunku scenicznego świata. W 1997 zabłysnął na małym ekranie w serialu Michaela Fitzgeralda „Cracker”. Potem propozycje ról od Hollywoodzkich twórców posypały się jak grad: zagrał m.in.: syna Jamie Lee Curtisa w horrorze „Halloween: 20 lat później” z 1998 oraz młodego projektanta z miłosną rozterką w komedii romantycznej 40 dni i 40 nocy z 2002. Na swoim koncie ma również występy w takich filmach jak: „Przekleństwa niewinności” z 1999, „Miejsce na ziemi” z 2000, „Czarna Dalia” z 2006, czy „30 dni mroku” z 2007. Największą sławę przyniosły mu jednak udziały w wysokobudżetowych melodramatach wojennych: „Pearl Harbor” i „Helikopter w ogniu” z 2001 roku. Jak sam mówi, swoich ról nie wybiera po to aby rozwijać swoją karierę aktorską, ale ze względu na wyjątkowość danej postaci, która może stanowić nie lada wyzwanie. 

 

Oprócz aktorstwa, Hartnett zajmuje się produkcją filmową („Sierpień” z 2008). Stworzył również firmę produkcyjną "Roulette Entertainment", promującą młodych scenarzystów i filmowców.

 

 

Nick Moran

 

Aktor teatralny i filmowy z wieloletnim stażem, a także scenarzysta i reżyser dramatu muzycznego „Telstar”, będącego ekranizacją sztuki o pierwszym w historii niezależnym producencie muzycznym Joe Meeku. Od debiutu w „Buddy’s song”Claude Whathama minęło ponad dwadzieścia lat, od pamiętnej roli Eddy’ego w „Lock, Stock and Two Smoking Barrels”– bez mała piętnaście. Nieco uśpiona od czasów występu w tym zakrawającym o parodię kina gangsterskiego autorskim dziele Guy’a Ritchiego, kariera Morana niedawno znów nabrała tempa. Ów wszechstronnie uzdolniony, acz być może nieco zapomniany aktor, wystąpił w epizodzie w „Harrym Potterze i Insygniach Smierci”, gdzie wciela się w ponurą postać szmalcownika i byłego więźnia Azkabanu, powrócił w nowej dla siebie roli. Nick Moran- reżyser przedstawia intrygujący obraz „Telstar”, opowiadający historię życia ikony brytyjskiego popu – ekscentrycznego geniusza, którego pionierska działalność odcisnęła wyraźne piętno na muzyce i kulturze rockowej, wywierając istotny wpływ na jej rozwój. To także historia dramatu człowieka borykającego się z depresją i paranoją, co doprowadziło go do tragicznego końca. Co interesujące, „Telstar” jest ekranizacją sztuki o tym samym tytule, której Moran jest również współautorem. Wyreżyserowany przez Paula Jepsona spektakl został wystawiony w londyńskim New Ambassadors Theatre na zakończenie dobrze przyjętej trasy po Wielkiej Brytanii z udziałem takich gwiazd, jak Linda Robson, Adam Rickitt czy późniejszy odtwórca głównej roli w kinowej adaptacji, Con O’Neil. Po swoim reżyserskim debiucie Nick Moran oddał się pracy nad nowym filmowym projektem – wraz z Markiem Thomasem i Kevinem Lewisem skonstruował scenariusz do biograficznego filmu „The Kid”.

 

 

Stephen Dorff

 

Stephen Dorff jest jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia Hollywood. Pochodzi z artystycznej rodziny, ojciec – Steve Dorff jest sławnym kompozytorem, a brat Andrew, muzykiem. Dorff należy do aktorów, którzy swoją charyzmą potrafią wywalczyć sobie rolę, która potem zapewnia przepustkę do dalszych sukcesów. Już za swoją debiutancką rolę we „Wrotach”  Tibora Takácsa otrzymał nominację do nagrody Saturn. Na swoim koncie ma wiele ról u boku największych sław Hollywoodu, m. in.   z Harvey Keitelem w „Przeklętych ulicach” z 1997 i Jackiem Nicolsonem w „Krew i Wino” z 1996 roku. Ponadto, wybrany z ponad 2000 młodych aktorów z całego świata, zdobył prestiżową rolę "PK" w filmie Johna G. Avildsena „The Power of One” w 1992 roku. Zaswoją rolę został uhonorowanynagrodą MaleStarofTomorrowzNationalAssociationofTheatreOwners.

 

Imponującą listę ról ekranowych dopełniają występy w takich filmach jak „Blade: Wieczny łowca”, w którym zagrał u boku Wesley Snipesa (za rolę wampira zdobył nagrodę za Najlepszy Czarny Charakter na Gali MTV Movie Awards), oraz w „Ziemskich Namiętnościach” u boku  Susan Sarandon. Film na podstawie powieści Anne Tyler opowiada o nieprawdopodobnym romansie między bankowym rabusiem granym przez Dorffa i jego zakładniczką (Sarandon). Na swoim koncie aktor ma również występ w filmie słynnego reżysera Olivera Stone’a „World Trade Center” z 2006. Oprócz rewelacyjnych ról w wysokobudżetowych produkcjach, Dorff jest również nieprzeciętnym aktorem filmów niezależnych. „Somewhere: Między miejscami” z 2010 roku, gdzie aktor wciela się w rolę zagubionego między rodziną a karierą gwiazdora, jest tylko jednym z wielu przykładów nietuzinkowego kunsztu Dorffa.

 

 

 

 

NOWE SEKCJE:

 

Nowe sekcje tegorocznej edycji to: KINO SPOD CIEMNEJ GWIAZDY , BLACK AMERICAN CINEMA i KINO CZASU KRYZYSU, NOWE KINO WŁOSKIE.      

                  
Bohaterowie sekcji KINO SPOD CIEMNEJ GWIAZDY to legendarne ikony kina kultowego, jak Alejandro Jodorowsky czy Andy Warhol, a także postacie mniej znane, z którymi twórczością polska publiczność zapozna się podczas tegorocznej OFF PLUS CAMERA.

Sekcja BLACK AMERICAN CINEMA skupi się zarówno na historii fenomenu kina afroamerykańskiego, prezentując dzieła związane z nurtem blaxploitation lat 70., jak i na współczesnych głosach i wciąż nowych reinterpretacjach.

KINO CZASU KRYZYSU to wybrane filmy dokumentalne i fabularne na różne sposoby analizujące fenomen globalnego kryzysu i wskazujące możliwe drogi jego przezwyciężenia.

Sekcja NOWE KINO WŁOSKIE, w której znajda się najnowsze dzieła uznanych mistrzów, takich jak Bertolucci i Bellocchio, a także filmy przyszłych mistrzów, których nazwiska warto zapamiętać już teraz, sądząc po ich oryginalnych i często zaskakujących obrazach.

 

 

 

STAŁE SEKCJE:

 

 

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

 

Po raz pierwszy przyznane zostaną nagrody aktorskie po 10 tys. PLN za najlepszą rolę męską i żeńską.  W konkursie startuje 11 nowych polskich produkcji, m. in. „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa,„Jesteś Bogiem” Leszka Dawida i „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego. W składzie międzynarodowego jury światowej sławy reżyserka castingów JEANNE MCCARTHY, która obsadzała takie gwiazdy jak: Kate Winslet, Jim Carrey, Jennifer Aniston czy Keira Knightley. Nagroda główna to Polski Noble Filmowy w wys. 100 tys. PLN dla najlepszego filmu.  

 

 

Odkrycia, From the Gut– amerykańscy niezależni, Nadrabianie Zaległości

 

Gorące nazwiska i głośne tytuły będzie można obejrzeć w trzech sekcjach – Odkrycia, Nadrabianie Zaległości i From the Gut – amerykańscy niezależni. Festiwal zaprezentuje mnóstwo interesujących obrazów między innymi: Drugie obliczez Ryanem Goslingiem, „The Company You Keep” Roberta Redforda, „Skylab” reżyserii francuskiej aktorki Julie Delpy czy „The Deep Blue Sea” w reżyserii Terence’a Daviesa z Rachel Weisz.

 

 

Konfrontacje

 

Konfrontacje to sekcja poświęcona etiudom studentów i absolwentów szkół filmowych, którzy nie zrealizowali jeszcze pełnometrażowego debiutu. Na Off Plus Camera zaprezentowanych zostanie 12 specjalnie wyselekcjonowanych obrazów m. in. „Nasza zima zła” Grzegorza Zaricznego, „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka czy też  „Jezioro” Jacka Piotra Bławuta.

 

 

 

PROJEKTY:

 

 

Zrekonstruowany „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego

 

Festiwal zaprezentuje w tym roku cyfrowo zrekonstruowaną wersję filmu „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Rekonstrukcji dokonano w ramach projektu KinoRP. Na specjalnej gali pojawią się twórcy filmu.

 

Dobre kino rusza w (Mało)Polskę – Off Plus Camera w Twoim mieście

 

Szósta edycja Off Plus Camera zawita aż do jedenastu miast w regionie. Choć sercem festiwalu jak zwykle będzie Kraków, po raz pierwszy w historii będzie można wziąć w nim udział również w innych małopolskich miejscowościach. Do projektu „Off Plus Camera w Twoim mieście” zaproszone zostały bowiem: Bochnia, Brzeszcze, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Kęty, Krynica-Zdrój, Limanowa, Oświęcim, Trzebinia, Tuchów i Wadowice. Wszystkie zaangażowane w ten projekt kina (w Krakowie takimi są Kijów. Centrum i Mikro) należą do Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.

 

Off Plus Camera Pro Industry                                            
Off Plus Camera Pro Industry zaprasza na serię 12 spotkań z uznanymi reprezentantami branży filmowej. Swoim doświadczeniem i wiedzą w tym zakresie podzielą się zaproszeni eksperci. Przedstawione przez nich prezentacje jak i case studies pokażą, że pomysł i chęci nie wystarczą, aby zaistnieć w branży, że liczy się również podejście biznesowe a w jaki sposób to zrobić – postarają się pokazać podczas warsztatów.

 

Mama na Offie

 

Przygotowana została specjalna propozycja dla mam z dziećmi. Rodzinne poranki w kinie Kijów.Centrum, odbywać się będą każdego dnia od 14 do 20 kwietnia. W tych datach, codziennie w godzinach porannych, odbędzie się 90-minutowy seans. Mamy będą miały komfortowe warunki, m. in. do ich dyspozycji będą przewijaki i zabawki dla dzieci. Na sali będą przygaszone światła, a natężenie dźwięku dostosowane do małych odbiorców. W programie sekcji MAMA NA OFFIE znajdą się atrakcyjne tytuły dla miłośników kina.

 

Off Scena

 

OFF SCENA to nowa inicjatywa festiwalu. Off Plus Camera zaprasza na wyjątkowe koncerty polskich i zagranicznych artystów. Wśród nich m. in. ROSKO JOHN (Archive), JONO MCCLERRY,  TWILITE. Wstęp na koncerty po okazaniu karnetu festiwalowego lub biletu na seans z danego dnia. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Klubie B4 na Brackiej 4.

 

 

------------------------------------------------------------

 

Na OFF PLUS CAMERA przyjeżdża rokrocznie blisko 100 gości z zagranicy, w tym czołowe gwiazdy światowego kina jak: Tim Roth, Luc Besson, Jane Campion, David Thewlis, Peter Weir, Rose McGowan, Amitabh Bachchan, Roland Joffé, Josh Radnor, Roger Christian, Richard Jenkins, Michael Radford czy Mike Figgis.Nie inaczej będzie w tym roku. Organizatorzy gwarantują wiele filmowych wrażeń oraz spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Tradycyjnie odbędzie się szereg imprez towarzyszących – spotkania Master Class, sesje Q&A, panele dyskusyjne, specjalistyczne warsztaty i wykłady, które poprowadzą, twórcy i eksperci zarówno z Polski, jak i branży filmowej z całego świata.

 

Najważniejszą częścią OFF PLUS CAMERA jest konkurs główny „Wytyczanie drogi” o charakterze międzynarodowym, w którym startują filmy początkujących reżyserów (debiut fabularny bądź drugi filmy danego twórcy). Filmy te walczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. USD przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Przewodniczącym tegorocznego konkursu głównego jest LECH MAJEWSKI.

Festiwal otworzy film „Żądza bankiera” w reżyserii Costy Gavrasa, zdobywcy Złotej Palmy („Zaginiony”) i Oscara ("Z"). Reżyser pojawi się na gali otwarcia festiwalu w Krakowie. Wśród tegorocznych gości znajdą się profesjonaliści, reżyserzy i producenci filmów, aktorzy, dziennikarze, krytycy filmowi. Będą to m. in. Udo Kier, John Rhys – Davies, Ruth Myers, Jeanne McCarthy, Leo Melissa, Stephen Dorff, Nick Moran. Obok niego zasiądą: Udo Kier, John Rhys Davies oraz Ruth Myer.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic