ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Sekcje

Międzynarodowy Konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową to główna sekcja festiwalu OFF PLUS CAMERA. Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy najnowsze filmy, o których obecnie gorąco dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, na czele z festiwalami Sundance, w Toronto i Rotterdamie. Na OFF PLUS CAMERA filmy będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 100 000 USD, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

 


Sekcja ma na celu promocję tego, co obecnie najbardziej oryginalne w polskim kinie. Filmy zakwalifikowane do Konkursu będą przeglądem najciekawszych zjawisk i trendów, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii na przestrzeni ostatniego roku. W konkursie udział weźmie 10 pełnometrażowych fabuł. Filmy będą walczyły o nagrodę „Polski Noble Filmowy” w wysokości 100 000 PLN, a zwycięzca zostanie wybrany przez międzynarodowe jury.

 


W ramach tej sekcji zostaną pokazane najnowsze filmy uznanych twórców, ale i młodych filmowców, które już zdążyły odnieść spore sukcesy na światowych festiwalach. Docenione przez współpracujących z nami międzynarodowych selekcjonerów produkcje, mają spory potencjał komercyjny, choć wciąż pozostają kinem niezależnym i autorskim. Widzowie tej części OFF PLUS CAMERA będą mieli okazję z jednej strony zobaczyć na dużym ekranie uznanych aktorów, a z drugiej - nowatorskie wizje reżyserskie. Jednocześnie otrzymają niepowtarzalną szansę konfrontacji wizerunku aktorskich gwiazd, utrwalonych przez hollywoodzkie produkcje, z ich bardziej niezależnym filmowym obliczem.

 


Pokazane w tej sekcji obrazy są wizytówką tego, co w najnowszym, niezależnym kinie amerykańskim najodważniejsze. Filmy należące do sekcji From the Gut zostały starannie wyselekcjonowane przez Trevora Grotha – dyrektora programowego festiwalu Sundance i Mike’a Plante’a, czyli ludzi, którzy o amerykańskim filmowym offie wiedzą wszystko. Ostre, drażniące, prowokują obyczajowo i społecznie, sprawiając, że niemożliwe jest przejście obok nich obojętnie. Chwytają widza za gardło, zmuszają go do zweryfikowania jego recepcji kina. W szerszej perspektywie przewartościowują kanony tematyczne i estetyczne współczesnego filmu.

 


W ramach sekcji “Nadrabianie Zaległości” zostaną zaprezentowane uznane na świecie filmy, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Program tej części festiwalu ułożyliśmy, kierując się nie tylko wysokim poziomem artystycznym wybranych produkcji, ale przede wszystkim ich znaczeniem dla rozwoju światowej kinematografii. Wybrane obrazy dzięki świeżości spojrzenia, odwadze w zgłębianiu kontrowersyjnych tematów, wreszcie formalnemu nowatorstwu - zostały docenione przez międzynarodowe widownie najważniejszych światowych festiwali. Wiele z nich zdobyło szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, a mimo to polska publiczność nigdy nie miała okazji zobaczyć ich w regularnej dystrybucji. Najwyższa więc pora, żeby „nadrobić zaległości”.

 


To sekcja poświęcona niemal nieznanemu w Polsce nurtowi kina amerykańskiego, poświęconego reprezentacji życia czarnoskórych Amerykanów. Program przygotowuje znawca tematu - amerykański krytyk Odie Henderson, który zaprezentuje filmy będące kamieniami milowymi w tzw. kinie czarnym, a których polska publiczność nie miała dotąd szansy oglądać na dużym ekranie. Sekcja ta skupi się zarówno na historii fenomenu, prezentując dzieła związane z nurtem blaxploitation lat 70., jak i na współczesnych głosach i wciąż nowych reinterpretacjach. Wzbogacony o wykłady i prezentacje Hendersona, cykl ten będzie przekrojową podróżą przez kino opisujące doświadczenia czarnoskórych Amerykanów na przestrzeni dekad.

 


To sekcja przygotowana przez światowej sławy specjalistę w dziedzinie kina kultowego, Shade’a Rupe’a, której celem jest zaprezentowanie kina z pogranicza mainstreamu i kultury niszowej. Kino kultowe w ujęciu autora to twórczość uprawiana przez filmowych pasjonatów, najczęściej nie dysponujących wielkimi środkami finansowymi, ale wykorzystujących swój nieprzeciętny talent i pasję tworzenia wyjątkowych i niezwykle oryginalnych obrazów. Bohaterowie tej sekcji to legendarne ikony kina kultowego, jak Alejandro Jodorowsky czy Andy Warhol, a także postacie mniej znane (np. Tom Schiller), z którymi twórczością polska publiczność zapozna się podczas tegorocznej OFF PLUS CAMERA.

 


Nie ulega wątpliwości, że krach finansowy 2008 roku i stanowiące jego następstwo zawirowania globalnej ekonomii stanowią kluczowy kontekst bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych. Światowe kino odpowiedziało na sytuacje kryzysową szeregiem interesujących, niekonwencjonalnych dzieł, których wymowa daleko wykracza poza doraźną politykę (najlepszym przykładem tych ostatnich jest tzw. grecka nowa fala, z Yorgosem Lanthimosem na czele). Sekcja Oblicza kryzysu to wybrane filmy dokumentalne i fabularne na różne sposoby analizujące fenomen globalnego kryzysu i wskazujące możliwe drogi jego przezwyciężenia. Kino współczesne używa całego arsenału środków wyrazu,by postawić bardzo aktualne pytania o stan świata, który wszyscy zamieszkujemy – a także o możliwości jego aktywnej przemiany.

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic