ON AIR
od 21:00 Operowa Niedziela zaprasza: Jowita Dziedzic-Golec

Jury konkursu głównego „Wytyczanie drogi”

Międzynarodowy Konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową to główna sekcja festiwalu OFF PLUS CAMERA. Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy najnowsze filmy, o których obecnie gorąco dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, na czele z festiwalami Sundance, w Toronto i Rotterdamie. Na OFF PLUS CAMERA będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 100 000 USD, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

Lech Majewski – przewodniczący jury

Lech Majewski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutował w 1980 roku „Rycerzem” wysoko ocenianym za granicą. W 1990 r. rozpoczął współpracę ze studiem Davida Lyncha, realizując „Ewangelię według Harry'ego”, opartą na własnym scenariuszu. W 1995 r. w Nowym Jorku współprodukował film „Basquiat”. W 1999 roku wyreżyserował „Wojaczka”. Film zaprezentowany został na wielu festiwalach, m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Rio de Janeiro, czy Nowym Jorku. „Wojaczek” otrzymał ponad dwadzieścia nagród na prestiżowych festiwalach całego świata. Kolejne obrazy - „Angelus” (opowieść o Janowskiej gminie okultystycznej) i „Ogród rozkoszy ziemskich” (adaptacja powieści Majewskiego „Metafizyka”) nominowane zostały do Złotych Lwów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W roku 2005 w Buenos Aires i Londynie zorganizowane zostały dwie retrospektywy prac Lecha Majewskiego. Rok później twórczość artysty uhonorowało The Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najbardziej prestiżowe muzeum sztuki współczesnej - organizując indywidualną retrospektywę prac Polaka. W 2011 Majewski zrealizował „Młyn i krzyż”, próbę współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla p.t. "Droga krzyżowa". Reżyser otrzymał za ten film Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni. Lech Majewski jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Udo Kier

Udo Kier to nadzwyczaj utalentowany aktor niemieckiego pochodzenia, który na swoim koncie ma ponad 180 ról w kinie zarówno europejskim jak i amerykańskim. Nie ulega wątpliwości, że Kier jest aktorem nieprzeciętnym. Zarówno jego osoba jak i grane przez niego postaci są niezwykle charyzmatyczne. Aby zachować swoją nietuzinkową osobliwość, często wybiera role niekonwencjonalne, dziwne i niepokojące. Jego ulubionym gatunkiem filmowym jest horror, w którym udziału nigdy nie odmawia. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim z filmów Larsa von Triera, z którym aktor współpracuje od 1987 roku przy niemalże każdym obrazie (min. „Tańcząc w ciemnościach”, „Epidemia” czy „Europa”). Nie jest to jedyna wieloletnia, przyjacielska współpraca Kiera z reżyserem: na swoim koncie ma 5 ról w obrazach niemieckiego twórcy Rainera Wernera Fassbindera (min. „Trzecie pokolenie” i „Lili Marleen”).

John Rhys-Davies

John Rhys-Davies to brytyjski aktor znany głównie z roli krasnoluda Gimila, z cieszącej się popularnością trylogii "Władca Pierścieni". Rhys-Davies jest absolwentem Royal Academy of Dramatic Arts. Swoją karierę rozpoczął na deskach Madder-Market Theather w Norwich. Od tamtej pory zagrał w wielu sztukach i przestawieniach.

Wielokrotnie wcielał się w postacie szekspirowskie. Na ekranie zadebiutował niewielką kreacją w brytyjskiej produkcji "Wiatraki śmierci". Prawdziwą sławę przyniosły mu role w "Poszukiwaczach zaginionej Arki", „Indianie Jones i ostatniej krucjacie", a także "Victorze/Victorii". Występował również w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m. in. w "Szogunie" czy "Nietykalnych". Jego dotychczasowy dorobek artystyczny liczy ponad osiemdziesiąt ról.

Ruth Myers

Nominowana do wielu prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie do Oscara, zdobywczyni nagrody Emmy, jedna z najlepszych hollywoodzkich kostiumografek. Wiedzę i doświadczenie zdobywała najpierw w St. Martin's School of Art oraz w Royal Court Theatre w Londynie, a później przy produkcjach filmowych u boku między innymi Anthonego Powella czy Sophie Devine. Dzięki współpracy z Devine, stworzyła w tamtym okresie kreacje do wielu angielskich sztuk teatralnych i filmów niskobudżetowych, między innymi "Smashing Time", "A Touch of Class", "The Ruling Class", oraz "The Twelve Chairs". Później, za namowami Gene Wilder'a, przeniosła się do USA, gdzie pomagała mu przy filmach takich jak "The World's Greatest Lover," "The Woman in Red" and "Haunted Honeymoon”. Tam też, na planie filmowym poznała swojego przyszłego męża, Richard'a MacDolnald'a, w duecie z którym tworzyła kostiumy do "The Firm" Sydney'a Pollack'a, "Plenty" Freda Schepsi'ego, "And Justice For All" Normana Jewison'a, "Altered States" Kena Russell'a, "Something Wicked This Way Comes" Jack'a Clayton'a, czy w końcu "The Addams Family" Barry'ego Sonnenfeld'a, za który Myers otrzymała naminację do Oscara.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic